Kako smanjiti pojačano znojenje u pubertetu?
Otkrijte kako smanjiti znojenje u pubertetu na najmanju moguću meru i na najjednostavniji način. Ovo su tehnike koje rade.
Preterano znojenje u pubertetu je samo jedna od neprijatnih promena kroz koje prolazi organizam u ovom periodu. Roditelji tada uvide da onaj jednostavni i tako poseban miris deteta odjednom iščezava i menja ga nimalo prijatan miris znoja njihovog tinejdžera. Ona dečija svilenkasta kosica odjednom je prljava i masna, a do juče čisto lice postaje apartman za bubuljice svake vrste.
Da li su ove promene povezane?
Svakako da jesu.
A na koji način, saznaćetete u nastavku teksta.
Prekomerno znojenje u pubertetu uzrok
Iako ova iznenadna promena telesnih funkcija i mirisa može da bude uznemirujuća, važno je da kažemo da je i sasvim normalna i očekivana.
Zapravo, možemo reći da je pojačano znojenje jedan od simptoma pubereteta.
Ovo se neće javiti baš na samom početku ovog perioda. Znojenje je jedan od kasnijih simptoma puberteta i javlja se oko godinu nakon ulaska u isti.
Godine ulaska u pubertet su individualne. Oko 11-12 godina starosti je prosek, premda se ova granica pomera sve niže. Simptomi puberteta su očigledni. Dečaci dobijaju tipično muške karakteristike, devojčice razvijaju one tipično ženske obline. A tu su i posebni dodaci kao što je prekomerno znojenje.

Ali zašto je znojenje povezano sa pubertetom?
Isto je kao i sa svim promenama koje nastaju tada. Najviše tome doprinose uzburkani i probuđeni hormoni. Možda deluje čudno, ali veza između znojenja i hormona je jaka i upravo je ona razlog zašto se recimo žene prekomerno znoje u menopauzi.
Na sličan način, odnosno zbog hormona, javlja se pojačano znojenje usled stresa ili zbog poremećenog rada štitne žlezde. U prvom slučaju luči se hormon kortizol i može biti okidač znojenja na nervnoj bazi. U drugom slučaju, hormoni štitne žlezde dovode do pojačanog znojenja.
Dakle,u pubertetu se usled pojačane aktivnosti hormona aktiviraju mnogobrojne znojne žlezde i znojenje postaje drugačije.
I to je sasvim ok.
Kako da znate da je znojenje ipak problem, a ne normalno stanje?
Svi se znojimo u određenim okolnostima, kada je vrućina ili kada smo fizički aktivni. Čak i bebe se znoje i nije retkost da se javi osip od znoja. Međutim, znojenje u pubertetu počinje da se recimo javlja i zbog stresa. U ovom periodu dešava sa da se telo, na primer, ospe znojem zbog ispita. Takođe, u ovom periodu je primetno da znojenje počinje da postaje obimnije. Drugim rečima, možete primetiti da počinju da se javljaju intenzivne mokre fleke na majicama, koje, ako se osuše, mogu da ostave žute tragove na odeći . Ovo se dešava jer je znoj sada masniji. Takođe, miris znoja postaje neprijatniji.
Pubertet je period kada znojenje počinje da se javlja ne samo zbog vrućine i intenzivnog fizičkog napora, već i zbog drugih razloga.I to je normalno.
Ono što nije normalno jeste prekomerno znojenje bez tih nekih konkretnih okidača kao što su vrućina,nervoza ili nešto drugo.
Pročitajte više o uzrocima znojenja.
Tada kada znojenje samo od sebe postane problem broj jedan i kada telo počne da se nekontrolisano obilno znoji, posebno još ako su ovim problemom pogođeni samo određeni delovi tela, možemo reći da se radi o hiperhidrozi. Pubertet je vreme kada se ovaj problem može ispoljiti.
Ovo jeste neprijatno, ali postoje tehnike kako pobediti hiperhidrozu i živeti sa tim.
Kada je znojenje u pubertetu razlog za brigu?
- Ako prekomerno znojenje bez nekog posebnog razloga traje duže od 6 meseci
- Ako to ometa tinejdžera u obavljanju normalnih aktivnosti i druženju
- Ako se obilno znojenje u pubertetu javlja jedom nedeljno
- Ako se pojačano znojenje u pubertetu manifestuje samo noću
Uzimanje pojedinih lekova, ali i genetska predispozicija, mogu da imaju uticaj na pojavu prekomernog znojenja u pubertetu.
Posebno obratite pažnju na sledeće.
Znojenje dlanova u pubertetu
Znojenje dlanova dešava se mnogima. Međutim, stalno i prekomerno znojenje dlanova može biti baš ometajući faktor u životu jednog tinejdžera. Dobro je što za razliku od znoja na drugim delovima tela, znoj dlanova nimalo ne miriše i niko neće njuhom osetiti problem. Međutim rukovanja mogu biti neprijatno iskustvo, držanje olovke može biti napor, a ni neki pametni telefoni baš ne funkcionišu sjajno kada po ekranu pokušavate da radite sa mokrim rukama.
Ukoliko se ovo dešava često i počne u pubertetu, može se raditi o hiperhidrozi. Kao što smo gore napomenuli – u ovom slučaju znojenje se dešava bez nekog posebnog okidača i ono je posledica prekomernog rada znojnih žlezda. Ovo se naziva primarna hiperhidroza. Dešava se kada su pogođeni samo određeni delovi tela, pa se može javiti samo hiperhidroza dlanova, dok ostali delovi tela nemaju taj problem.
Loša vest je da ovakvo znojenje baš ne prolazi sa prolaskom puberteta.
Dobra vest je da postoje načini da se aktivnost znojnih žlezda na dlanovima smanji. Jontoforeza tretman koji je u praksi pokazao dosta dobre rezultate.
Saznajte više o tome šta je jontoforeza.
Noćno znojenje u pubertetu
Noćno znojenje u pubertetu nije baš simptom koji treba zanemariti, iako je znojenje normalna stvar. Evo kada je to zabrinjavajuće.
Znojenje je način na koji se naš telo hladi. Uveče, oko 21-22h sata, naša telesna temperatura neznatno poraste. Telu će možda tokom noći biti potrebno da se ohladi znojenjem.
Znojenje tokom noći u pubertetu može se sprečiti laganijim pokrivanjem i laganijim oblačenjem, kao i rashlađivanjem prostorije pred spavanje. Ukoliko je ovakvo znojenje obilno i uporno i nakon toga, a danju ga recimo nema, nije loše posetiti lekara i objasniti ovaj problem. Možda se ispod njega krije neki drugi uzrok.
Znojenje ispod pazuha u pubertetu
Pojačano znojenje u puberetetu najviše postaje primetno ispod pazuha, na prepronama i na stopalima. Ako se ne povede računa o higijeni, problem znojenja u pubertetu lako preraste u nešto drugo – problem neprijatnih telesnih mirisa. Ovo sa sobom može da vodi i probleme sa druženjem i nedostatak samopouzdanja.
Pored higijene, kojoj ćemo posebno posvetiti pažnju, osvrnućemo se i na modu. Ako je znojenje ispod pazuha u pubertetu problem, onda nije trenutak da se tera moda po svaku cenu, posebno ne ako ona podrazumeva patike, cipele i majice od sintetičkih materijala u kojima se koža još više znoji. To samo stvara uslove za brže razmnožavanje bakterija i gljivica i neprijatnih mirisa.
Odeća od prirodnih materijala možda neće sasvim sprečiti znojenje, ali će ga smanjiti, upti znoj i boravak u njoj biće znatno prijatniji.
Znojenje stopala u pubertetu
Premda pri velikim vrućinama ili fizičkom naporu znojenje nogu može da se javi i pre puberteta, obilnije znojenje i neprijatni mirisi ipak najčešće startuju u to vreme.
Od izuzetne je važnosti skrenuti tinejdžerima pažnju na to da redovno menjaju čarape, obuću i vode računa o higijeni stopala. U suprotnom će se na nogama razviti gljivice, a sa njima ide u paketu i uporan smrad nogu. Najgore je što se gljivice na nogama vrlo lako i prošire.
A ko se više znoji? Dečaci ili devojčice?
Ima razlike, a evo i zašto.
Znojenje dečaka u pubertetu
Iako znojenje ni jedne ni druge neće sasvim zaobići u pubertetu, možemo reći da je znojenje dečaka u pubertetu ipak obilnije.
Razlog?
Iznenadna aktivnost hormona budi preko milion znojnih žlezda u telu koje vredno počinju da rade svoj posao. Kako tokom puberteta polni hormoni počinju da igraju glavnu ulogu, tako se smatra da seu upravo oni krivci za to što je znojenje dečaka u pubertetu izraženije.

Osim toga, obično su dečaci krupnijeg rasta od devojčica. Veće telo stvara više toplote, a onda je i potreba za hlađenjem povećana – a hladimo se, rekli smo već, znojenjem.
Znači li to da su devojčice pošteđene?
Otkrijte i to!
Znojenje devojčica u pubertetu
Kao i kod dečaka, i znojenje devojčica u pubertetu se pojačava i znoj poprima jači i neprijatniji miris. Međutim, devojčice se manje znoje od dečaka u pubertetu.
Da li je u pitanju samo veličina?
Neka istraživanja su pokazala da se muškarci i žene iste telesne težine i visine različito znoje prilikom obavljanje iste fizičke aktvnosti. Muškarci se znoje više.
Razlog?
Verovatno estrogen koji kod žena stvara nižu telesnu temperaturu. Drugim rečima, znojenje devojčica u pubertetu je manje nego znojenje dečaka, jer njihovom organizmu treba više vremena da se zagreje.
Bilo kako bilo, prekomerno znojenje u pubertetu nije baš blagoslov, a kako je ovo period života koji se jednostavno ne može preskočitii, treba znati sledeće!
Kako smanjiti znojenje u pubertetu?
Kako ne postoji prekidač kojim ćete reći „Znojenje stop“ moraćete da se snađete na druge načine. Možda nećete uvek smanjiti količinu znoja, ali možete smanjiti neprijatne posledice koje idu sa njim u paketu.
Higijena u pubertetu
Osnovni način da se spreče neprijatni mirisi izazvani znojenjem, bilo da je u pitanju neprijatan miris nogu ili smrad pazuha, jeste redovna higijena. Sam znoj po sebi se možda i ne bi osećao toliko da nije ukombinovan sa mikroorganizmima kao što su bakterije i gljivice na nogama. Da to toga ne bi došlo, bitna je redovna higijena i svakodnevno tuširanje. Pod „obavezno“ ide tuširanje posle treninga!
Zašto!?
Ukoliko se ovaj korak preskoči, dalji koraci su samo veći i teži jer se stvari zakomplikuju. Pa tako, ako uspete da nabacite gljivice na stopala, sapun i voda više neće biti dovoljni, nego vam treba nešto protiv gljivica kao što je sprej za noge.
Ako nagomilate bakterije ispod pazuha, imaćete i tamne fleke ispod pazuha, a biće vam potreban neki antibiotik.
Ovo nisu nereševi problemi, ali nisu ni neophodni. Pubertet je dovoljno komplikovan i bez njih!
E sad, dešava se da obični sapuni ne rade posao i da i nakon tuširanja stanje sa telesnim mirisima nije očaravajuće. U tom slučaju nije loše isprobati na koji način deluju antibakterijski sapuni i da li oni imaju bolji efekat.
Ulošci za pazuh
Fleke na odeći od znoja baš i nisu dekor. Posebno ne u ekstra prilikama kao što su recimo mature. Ulošci za pazuh tada mogu da budu vaš spas. Međutim, oni nisu trajno rešenje za prekomerno znojenje pazuha u pubertetu. Dobri su, ali svakodnevno nošenje istih je baš komplikacija. Osim toga, nisu pogodni za sve majice, a za neke oblike znojenja su i potpunio beskorisni, kao što je recimo prekomerno znojenje dlanova. Da i ne pričamo da tinejdžeri mogu biti trapavi sa postavljanem i skidanjem istih.
Zato je pubertet trenutak da se u svakodnevnu životnu rutinu uvede ovo:
Dečiji dezodoransi
Dezodoransi za decu, kao i bilo koji drugi dezodoransi, ne prekidaju pojačano znojenje u pubertetu, nego samo maskiraju neprijatan miris znoja. U najvećem broju slučajeva, dečiji dezodoransi se ne razlikuju od onih za odrasle, osim po mirisu.

Antiperspiranti su nešto drugo i imaju tu blokirujuću ulogu. A da li su oni dobri za decu? I kada je pravo vreme da dete počne da koristi dezodorans?
Ako je u pitanju prvi dezodorans za decu, možda je ipak bolja kombinacija redovna higijena i prirodni dezodorans, nego antiperspiranti kojima je uloga da blokiraju znojne žlezde i spreče lučenje znoja solima aluminijuma. Uz redovnu higijenu i pamučnu odeću, stvari se mogu držati pod kontrolom.
Pročitajte kako deluje prirodni dezodorans i šta on može, a šta ne.
Važno kada je higijena u pubertetu u pitanju: Ovo je vreme kada se stvaraju higijenske navike i postavljaju pravila. Osnovno pravilo je: dezodorans se stavlja na čistu i opranu kožu.
Šta ako se stvari otmu kontroli?
Onda je vreme da razmislite o antiperpsirantu. Oni mogu biti u obliku kreme, ili u spreju.
A dobro je da imate na umu i ovo!
Ishrana i znojenje u pubertetu
Ishrana u puberetu može biti okidač prekomernog znojenja. Previše prerađevina, nedovoljno sveže hrane, svakako će dati svoj doprinos. U ishrani je jako bitan odnos kalijuma i natrijuma. Višak natrijuma dovodi do zadržavana vode u organizmu. Hrana bogata kalijumom pomaže da se ta voda izbaci kroz znojenje.
Ne kažemo da treba da konzumirate hranu bogatu natrijumom da bi se voda zadržala u organizmu. I to ima svoje loše strane. Kažemo da treba da jedete izbalansirane obroke, kako do zadržavanja vode ne bi ni došlo!
Kada govorimo o ishrani pubertetlija, da kažemo i ovo: Začinjena hrana, crni i beli luk i jednolična ishrana u kojoj recimo ima samo mesa, može učiniti da znoj ima neprijatniji miris.
Čajevi protiv znojenja takođe mogu bti dobra opcija. Neki od njih mogu da posluže za spoljašnju upotrebu, dok se drugi piju.
Pročitajte više o čajevima protiv znojenja.
Znojenje u pubertetu može biti veliki problem i uticati na samopuzdanje. Zato, nemojte samo odmahnuti rukom i reći vašem tinejdžeru “nije to ništa strašno”. Pokušajte da znojenje držite pod kontrolom, da ono ne bi kontrolisalo vas!