Znojenje u menopauzi i kako da ga konačno smanjite
.
Postoji nekoliko dobrih načina kako ublažiti znojenje u menopauzi koji zaista deluju. Saznajte kako se možete rešiti ove neprijatnosti na najbrži mogući način.
Znojenje u klimaksu je jedan od najčešćih simptoma menopauze, pored onog primarnog – prestanka menstruacije. Smatra se da se blizu 85% žena suočava sa ovim problemom tokom klimaksa. Mnoge čak i svakodnevno.
I nije sad tu problem samo to što ste stalno mokri ili vam je vrućina. Sve to vuče svoje konce pa se tako može javiti neprijatan miris ispod pazuha koji samo stvara dodatnu napetost.
Mora li to baš tako?
U neku ruku mora.
Menopauza je prirodno stanje do kojeg dolazi starenjem i uglavnom se javlja kod žena oko 50-te godine njihovog života. Do klimaksa i njegovih simptoma može doći ranije, kada se recimo izazove veštačka menopauza (recimo nakon histerektomije).
E sad, ne proživljavaju sve žene ovo isto. Neke više muče naleti vrućine i znojenje tokom dana, dok druge kubure sa noćnim znojenjem u menopauzi.
Naleti vrućine mogu vas dovesti u neprijatnu situaciju, posebno kada ovi simptomi tek počnu da se manifestuju pa još uvek ne znate kako da im se prilagodite. Jave se iznenada i jave se intenzivno. A onda isto tako i nestanu.
Ovi napadi znojenja tokom dana poznatiji su kao valunzi.
Mnoge žene jednostavno trpe ove probleme i prihvate da su valunzi u klimaksu nešto što se podrazumeva.
A znate šta?
Uopšte nije tako!
No da bismo došli do rešenja, hajde da prvo objasnimo kako se manifestuju valunzi, po čemu se razlikuju od znojenja u drugim okolonstima i koji su uzroci ove česte pojave.
.
Valunzi simptomi
Klimaks i znojenje itekako su povezani. Menopauza je vreme burnih hormonskih promena, a hormoni itekako mogu da budu okidač prekomernog znojenja.
Valunzi u klimaksu su ipak malo specifični.
Kako ih prepoznati?
Naleti znojenja manifestuju se kao iznendani osećaj toplote na licu, vratu i na grudima. Za trenutak vam dođe da izađete iz svoje kože. Slično kao kada je primarna hiperhidroza u pitanju – ne mora biti toplo da biste počeli da se znojite. Pojačano znojenje u menopauzi jalvlja se i bez toga. Centar u mozgu zadužen za regulaciju telesne temperature dobije signal da je telu pretoplo i da treba brzo da ga ohladi, što u osnovi i jeste funkcija znojenja. Sve to se odigra u telu žene brzinom munje – po nekoliko puta na dan.
Znojenje glave u menopauzi je prilično uobičajena stvar zbog koje uglavnom poželite da zaronite glavu u kofu hladne vode. I dok ćete preznojavanje tela kako-tako kontrolisati slojevitim oblačenjem, sa glavom ćete teže izaći na kraj. Ovo može prilično da ometa svakodnevne obaveze i obavljanje poslovnih zadataka. Zamislte da vas u sred bitnog sastanka saleti napad vrućine. Zapravo, verovatnoća za to je velika, jer ovo može biti jedan od vidova znojenja na nervnoj bazi i stres može dodatni biti okidač ove pojave. Krajnje neprijatna situacija.
.
Koliko dugo traju valunzi u menopauzi?
To koliko dugo će preznojavanje u menopauzi trajati zavisi do osobe do osobe. Ako ste u onih 15% srećnica, možda se to vama neće ni desiti.
Prema nekim istraživanjima došlo se do konstatacije da što se ranije menopauza javi, to valunzi mogu duže trajati.
Smatra se da se valunzi tokom menopauze javljaju u proseku tokom 5 godina!
Priznaćete, nije mala stvar, a ni kratak period!
Definitivno nije za trpljenje!
Zato sasvim sigurno treba biti informisan kako smanjiti znojenje u menopauzi, ako već opcije postoje.
Valunzi su jedan vid preznojavanja u menopauzi, a tu je i onaj drugi tipičan vid znojenja karakterističan za ovaj period života žene. To je noćno znojenje.
.
Noćno znojenje u menopauzi
Noćno znojenje u menopauzi je drugi oblik znojenja koji je, kako i sam naziv sugeriše, karakterističan za noć odnosno za vreme spavanja. Pa još ako često sanjate – sva je prilika da ćete svake noći sanjati da plivate. Noćna znojenja u klimaksu mogu biti zaista intenzivna i to do te mere da remete normalan san, jer morate da ustanete da promenite odeću koja je potpuno mokra od znoja.
Intenzitet i učestalost noćnog znojenja u menopauzi variraju od osobe do osobe. Kod nekih se dešava povremeno i mogu da se izbore sa tim, kod nekih se dešava svaki dan što može da poremeti kvalitet života. Kako nam je zdrav san bitan za normalno funkcionisanje, onda ovome treba pristupiti ozbiljno i naći način kako sprečiti znojenje u menopauzi.
.
Ostali razlozi preznojavanja u klimaksu
Da ne bude da je klimaks jedini faktor zbog kojeg se znojite, treba da pomenemo i druge faktore koji doprinose pojačanom znojenju uvek – pa i tokom menopauze.
- Visoka spoljašnja temperatura
- Visoka telesna temperatura
- Gojaznost
- Konzumiranje alkohola
- Pojedini lekovi
- Bolesti
- Hiperhidroza
No, možete napraviti razliku – ako je znojenje nešto što ste dobili „gratis“ uz izostanak mentruacije, onda možete kriviti klimaks za to. U ovim gore nabrojanim slučajevima verovatno ste prekomerno znojenje doživljavali i pre klimaksa.
Da, s pravom se pitate šta se to dešava u klimaksu da počnete odjednom da se znojite?
Evo odgovora!
.
Šta je uzrok znojenja u menopauzi?
Uzrok pojačanog znojenja u klimaksu su promene u nivou hormona u organizmu.
Najviše na ovo utiče smanjenje nivoa estrogena. Kao što smanjenje ovog hormona pred samu menstruaciju dovodi do pojave PMS simptoma, tako i u menopauzi dovodi do dugoročnijih i napornijih promena u telu žene.
Kako?
Teorijski ovako:
Pad estrogena, smatra se, utiče na deo mozga koji reguliše telesnu temperaturu. Mi svi imamo neutralnu termalnu zonu koja održava našu telesnu temperaturu stabilnom. Pad estrogena može da suzi ovu zonu pa male promene temperature u okolini mogu da povećaju toplotu tela i pokrenu proces znojenja.
Smatra se da je znojenje u menopauzi učestalije iz dva razloga:
- Pad estrogena dovodi do hemijskog disbalansa u mozgu, pa deo mozga zadužen za regulaciju temperature dobije lažni signal da je telu pretoplo i da treba da počne da se znoji.
- Koža je osetljivija pa je i sklonija primećivanju i osećanju spoljašnjih promena koje izazivaju znojenje.
.
Kako smanjiti znojenje u menopauzi?
Mnogo žena trpi jer misle da lek za znojenje u menopauzi ne postoji. Istina je da postoje načini da se ono smanji pa nešto svakako treba pokušati.
Većina lekara savetovaće promene u načinu života barem 3 meseca pre nego što savetuju bilo kakvu terapiju.
To podrazumeva:
- Više kretanja
- Promene u ishrani, izbegavanje začinjene hrane i unos namirnica bogatih fitoestrogenima
- Izbegavanje štetnih navika (pušenje, alkohol, previše kofeina i slično)
Naoružajte se prirodnim dezodoransom i isprobajte proverene načine kako smanjiti znojenje.
Ako to ne upali, ovo možda hoće!
.
Noćno znojenje u menopauzi lečenje
Ako ste mislili da je rešenje da popijete sedativ i prespavate znojenje – nije. Opet se budite mokri i to nije to.
Probajte prvo sa ovim taktikama:
- Pokrijte se lagano
- Nosite odeću za spavanje koja je tanka i od prirodnih materijala.
- Ohladite i provetrite sobu pre spavanja i držite temperaturu niskom (upotrebite ventilator ili klimu, a zimi možete manje da grejete prostoriju u kojoj spavate)
- Imajte vodu pri ruci tokom noći i ostanite hidrirani
- Istuširajte se hladnijom vodom pre spavanja
- Ukoliko imate problema sa prekomernim znojenjem pazuha, koristite samo medicinski roll on
.
Valunzi u menopauzi lečenje
Kada su u pitanju dnevni valunzi i napadi znojenja, onda praktikujte sledeće:
- Oblačite se slojevito kako biste mogli da se rashladite u svakom trenutku
- Stavite zglob ruke pod hladnu vodu ako ste u prilici. Ovde ima puno krvnih sudova pa to može biti brz način da se ohladite.
- Održavajte zdravu telesnu težinu. Gojaznost i znojenje su povezni i bez menopauze.
- Kontrolišite stres. Probajte da uhvatite koje su to situacije u kojima vas preplave valunzi. Pokušajte da ih prevaziđete ili izbegnete. Časovi joge ili meditacija mogu da vam budu od koristi kada je upravljanje stresom u pitanju. Takođe, vizualizacija nekih stresnih događaja i njihovih ishoda unapred, može pomoći da se u datim trenucima ne pojave valunzi.
.
Alternativne terapije za znojenje u menopauzi
Promene u životnim navikama su jedna vrsta leka, ali šta kad su vam navike već dobre, a problem postoji? Pa, evo šta još može biti odgovor na pitanje kako smanjiti valunge u menopauzi!
- Kongitivno bihejvioralna terapija (KBT) svodi se na to da našim mišljenjem oblikujemo naša osećanja. Ako je stres okidač znojenja u menopauzi, onda ovaj vid terapije može da pomogne da stresne situacije sagledamo iz drugog ugla.
- Meditacija pune svesnosti ili mindfulness je u neku ruku slična prethodnoj tački. Odnosi se na vežbanje sposobnosti pune svesnosti: da budemo prisutni “sada i ovde” prihvatimo stanje i distanciramo se od loših misli i svega onoga što može biti okidač stresa pa i znojenja u menopauzi.
- Akupunktura se pominje kao način kako ublažiti valunge u klimaksu. Kako deluje? Teorijski, tako što dejstvom akupunkturnih igala na tačno određene tačke u telu balansiramo protok energije kroz telo. Tako sprečavamo nastanak svih onih barijera i suženja koji dovode do valunga i noćnih znojenja.
- Osteopatija je još jedan način da se telo vrati u ravnotežu, pa može biti način kako smanjiti znojenje u menopauzi. Osteopatija se pre svega odnosi na nameštanje kičme, a ona je stub oslonac našeg tela. Postoji više oblika ove terapije. Jedan je i holistička osteopatija koja se bavi dijagnosticiranjem opšteg stanja, a onda u skladu sa tim i delovanjem na određene tačke radi vraćanja ravnoteže.
.
Prirodni lek za valunge
Postoje i biljni lekovi protiv znojenja u menopauzi, kao i određeni suplementi koji mogu da donesu ogromno olakšanje.
Evo nekoliko predloga kako ublažiti znojenje u menopauzi prirodnim putem.
.
Čaj protiv valunga u menopauzi
Većini je na pomen prirodnog leka prva asocijacija čaj protiv znojenja u menopauzi. Istina, postoje biljke koje mogu doprineti da se valunzi u klimaksu i noćna preznojavanja smanje.
- Cimicifuga je jedna od najcenjenijih biljaka kada je menopauza u pitanju. Ovo nije biljka sa našeg područja, pa ćete je lakše naći u vidu tableta ili nekih tinktura, nego u vidu sušenog bilja za čaj. Smatra se da je odlična alternativa za hormonsku terapiju. Ne preproučuje se osobama koje imaju problem sa jetrom i krvnim pristiskom.
- Gingseng je kineska biljka za kosju se smatra da je odlična protiv znojenja u menopauzi, ali i za smanjenje ostalih simptoma klimaksa. Čaj treba da se pije svaki dan.
- Crvena detelina je biljka sa našeg područja, a jedna od najboljih kada govorimo o tome koji je prirodni lek za valunge. Bogata je biodientičnim hormonima koji faktički nadomeštaju nedostatak estrogena u organizmu i vraćaju mu balans. Kada je telo u hormonskom balansu, manje su šanse da je jave valunzi u menopauzi.
- Ginko biloba je još jedna biljka bogata fitoestrogenima koja pomaže da se stvori hormonski balans u telu i na taj način spreči znojenje u menopauzi.
.
Biljne kapi protiv znojenja u menopauzi
Za one kojima čajevi i njihovo ispijanje nisu bliski, tu su i biljne kapi protiv znojenja za menopauzu. Konzumiraju se lako, nakapanjem nekoliko kapi u čašu vode, sadrže veliku koncentraciju aktivnih sastojaka, a ovako rastvorene nemaju intenzivan ukus kao čaj, koji nekima možda i ne prije.
Neke od popularnih su kapi crvene deteline a pored toga, mogu se naći i kapi koje su mešavina nekih korisnih biljaka kao što je imela, matičnjak, hajdučka trava,neven, valerijana, noćurak, kantarion i slično.
.
Suplementi protiv znojenja u menopauzi
Dodaci ishrani za kao lek za znojenje u menopauzi su takođe dostupni. Tu su razne kapsule na biljnoj bazi, zatim fitoestrogeni koji imaju slična dejstva kao estrogen u organizmu, sojini izoflavoni, lignani i slično.
Ni jedan od ovih preparata nemojte da uzimate na svoju ruku, zato jer je prirodan pa mislite da je bezbedno da ga uzmete bez savetovanja sa lekarom!
Pogrešno!
Biljni lekovi mogu biti i te kako moćni, a mogu i da remete dejstvo neke redovne terapije koju možda pijete. Zato ovo uzmite samo informativno, a konkretne poteze povucite u dogovoru sa lekarom.
Ako lekar uvidi da vam znojenje u menopauzi ozbiljnije remeti normalno funkcionisanje u životu, može da vam prepiše hormonsku terapiju.
.
Hormonska terapija protiv znojenja u menopauzi
Hormonska terapija nije ništa drugo nego uzimanje lekova koji sadrže estrogen, kako bi se regulisala hormonska ravnoteža i ovo treba da vam prepiše lekar. E sad, estrogenska terapija može da dovede do razvoja endometrijalnog kancera i i povećava rizk od nastanka raka dojke. Žene kojima je materica uklonjena mogu uzimati čistu hormonsku terapiju, ostale uzimaju onu koja sadrži kombinaciju estrogena i progesterona. No, o ovome se posavetujte sa svojim lekarom.
Hormonska terapija može biti u vidu tableta, ali postoje i estrogenski flasteri i estrogenske kreme.
Koliko će koja od ovh gore navdednih terapija pomoći da ublažite znojenje u menopauzi – individualno je. Klasične hormonske terapije su se pokazale kao najefikasnije, ali imaju svojih ozbiljnih mana, ipak ono što možete razmotriti jeste terapija bioidentičnim hormonima. S obzirom na to da su isti kao i prirodni, njihovim unošenjem u organizam nastavljaju se uobičajene funkcije tela.
Naša je preporuka da uvek probate sa prirodnm načinima kako smanjiti znojenje u menopauzi i sa promenama u načinu života.
Bilo kako bilo – načina ima.
Znojenje u menopauzi jeste toliko učestalo da je gotovo normalno, ali ne treba da uzmete probleme zdravo za gotovo. Ni jedan, pa ni ovaj. Umesto toga, potražite rešenja! Bićete zahvalni sebi na tome!