Otkrivamo vam kako da znojenje dlanova konačno prestane
.
Ukoliko je preterano znojenje dlanova vaš problem, onda vas sigurno zanima da li postoji način da se istog rešite. Imamo dobru vest! Postoji. Nekoliko njih!
Znojenje ruku je neprijatna pojava, premda sasvim je normalno u nekim situacijama, kao recimo kada vam je vrućina ili pri nekom fizičkom naporu. Pa ipak, čak i tada će pre znoj da izbije na drugim mestima nego na rukama.
Sa druge strane, ima onih koji znojave dlanove imaju i mnogo češće, pa i svakodnevno. Iako to nije ništa opasno, krajnje je nepoželjno, jer znojavi dlanovi mogu da otežaju svakodnevne situacije. Tada neke uobičajene radnje, kao što je recimo rukovanje, držanje olovke ili korišćenje pametnog telefona sa touch screen ekranom, mogu biti pravi izazov. Zapravo, samo neki od izazova!
Koliko će pojačano znojenje dlanova uticati na kvalitet nečijeg života zavisi od toga koliko se često javlja ovaj problem ali i u kom stepenu.
Znojenje dlanova naziva se još i hiperhidroza dlanova.
Hiperhidroza je medicinski naziv kojim se označava preterano znojenje, a znojenje dlanova je najzastupljeniji oblik ovog zdravstvenog problema. Smatra se da pogađa oko 3% celokupne ljudske populacije.
Obratite pažnju!
Preterano znojenje dlanova može se podeliti na 4 tipa, u zavisnosti od stepena jačine znojenja:
- Prva grupa uključuje osobe koje imaju blago znojenje ruku, samo vlažnost, koja im ne smeta pri obavljanju svakodnevnih obaveza
- Drugoj grupi pripadaju osobe sa natopljenim dlanovima
- Treća grupa ima natopljene dlanove sa slabim kapanjem
- Poslednjoj grupi pripadaju osobe kod kojih simptom preteranog znojenja dlanova može da se opiše terminom „izraženo curenje“.
Pored ove podele postoje i druge klasifikacije hiperhidroze dlanova.
Pitate se šta utiče na preterano znojenje?
Evo odgovora!
Na znojenje utiču znojne zležde, a njih imamo tri vrste vrste:
- Apokrine i apoekrine žlezde nalaze se na mestima na telu koja su prekrivena dlakama. Ispuštaju znoj koji u svom sastavu ima masti, proteine i neprijatnijeg je mirisa.
- Ekrine žlezde nalaze se po celom telu, a proizvode znoj koji je uglavnom sastavljen od vode i elektrolita. Takav je i znoj na rukama i stopalima.
Dakle, ako je iole za utehu onima koje muči problem znojavih ruku – on nema neprijatan miris!
Ono što je karakteristično za ovaj oblik hiperhidroze jeste da se preterano znojenje najčešće javlja samo u tom predelu – od ručnog zgloba do prstiju. Ostali delovi tela mogu, ali ne moraju biti uključeni u ovaj problem i hiperhidroza ruku može biti istovremeno praćena i pojačanim znojenjem stopala i pojačanim znojenjem ispod pazuha.
Pre nego što vam konačno otkrijemo kako da se rešite znojavih dlanova, daćemo vam prvo odgovor na ovo često postavljano pitanje:
.
Zašto se znoje ruke?
Postoji više teorija o tome šta je uzrok preteranog znojenja dlanova. Zna se da simptomi obično počnu da se javljaju u detinjstvu, dok u kasnijim tinejdžerskim godinama postaju izraženiji.
Ali šta uzrokuje da mi se ruke znoje? Pitate se.
Pa ovako!
Nasledni faktor je jedan od faktora koji se smatra zaslužnim. Naime, u oko 50% slučajeva, znojenje dlanova je genetski predodređeno.
Drugi uzrok znojenja dlanova je previše aktivan simpatetički lanac – deo simpatičkog nervnog sistema čija se uloga uglavnom aktivira u rizičnim i stresnim situacijama. Ovaj nervni sistem nalazi se uz kičmeni stub u grudnoj šupljini i aktivira „beži“ ili “ bori se“ odgovor organizma.
Simpatički nervni sistem zaslužan je za obavljanje osnovnih telesnih funkcija kao što su otkucaji srca, širenje zenica, pa i crvenilo u licu. Takođe, reguliše i temeperaturu tela. Sve naše znojne ćelije aktivirane su nervnim vlaknima koja se nazivaju simpatička vlakna, a koja reaguju na rad simpatičkog nervnog sisitema. Kada ste pod stresom ili u opasnosti, ovaj sistem postaje aktivan i počinjete da se znojite. Ovo je poznato kao znojenje na nervnoj bazi.
Kada je ovaj sistem preterano aktivan, stres nije neophodan i javlja se znojenje dlanova i onda kada nismo u stresnoj situaciji.
U vrlo retkim slučajevima, povrede grudnog dela tela mogu biti uzrok znojavih dlanova. Ostali uzroci mogu biti:
- Netolerancija na hranu (gluten, lakotozu i slično ) može izazvati mokre ruke
- Problemi sa štitnom žlezdom – hipertireoza
- Nedostatak vitamina i minerala u hrani, posebno kod ljudi koje se hrane pretežno gotovom hranom punom konzervanasa. Tu se radi o nedostatku cinka, magnezijuma, kalcijuma i vitamina D.
- Začepljenje limfnog sistema do kojeg dolazi kada organizam postane preopterećen toksinima koje dobija kroz hranu, vodu i vazduh. Deo tih toksina telo pokušava da izbaci znojenjem, što opet može biti uzrok pojave znojavih ruku.
- Znojenje dlanova na nervnoj bazi – znojenje sa javlja kao posledica stresa, straha, nesigurnosti i različitih vrsta anksioznosti
- Čukljevi na rukama – do sada nije primećena značajna veza između čukljeva i znojenja ruku
Kako sprečiti znojenje dlanova?
Odgovor na pitanje kako sprečiti znojenje dlanova nije nimalo jednostavan, s obzirom da ne možemo voljno da ga kontrolišemo. Onda kada primetite šta je uzrok znojavih ruku, izbegavanje uzroka može biti dobra preventiva.
Evo kako to izvesti!
Primera radi, ukoliko je to vrućina, onda izbegavate pretopljavanje. Ukoliko je to stres, onda praktikovati izbegavanje napetih situacija i primenjivati neke od umirujućih metoda poput joge, dubokog disanja, meditacije ili neke distrakcije. Nije lako, ali je moguće sprečiti znojenje dlanova na ovaj način.
Znate šta još radi?
Ovi saveti vam još mogu biti od koristi, ali kratkoročno:
- Nosite sa sobom maramice i obrišite ruke tokom dana
- Koristite antiperspirant za ruke
- Talk može da spreči vlažne dlanove pa razmotrite posipanje ruku bebi puderom. U nedostatku njega, soda bikarbona može biti od koristi.
- Perite ruke redovno, dovoljno je samo vodom ukoliko vam nisu prljave. Na taj način ćete ih ohladiti i sprečiti znojenje ruku
- Izbegavajte namirnice koje povećavaju znojenje, a to su kofein, alkoholna pića. začinjena i masna hrana. Oni povećavaju unutrašnju temperaturu tela, pa su šanse da se znojite veće. Pijte dovoljno vode iz istog razloga – kako biste se rashladili i sprečili znojenje ruku.
U ostalim slučajevima, kada sprečavanje ne daje rezultate, od koristi mogu da budu određene metode lečenja.
Konačno, dolazimo do najboljeg dela!
Znojenje dlanova – lečenje
Postoji nekoliko načina lečenja znojenja dlanova. Neki su jednostavniji, neki komplikovaniji.
Krenimo redom:
- Prva linija odbrane kada je preterano znojenje ruku i stopala u pitanju je lokalni antiperspirant sa aluminijum-hloridom koji deluje direktno na znojne kanale koji oslobađaju vlagu. Ovo je relativno jednostavan način lečenja. Samo se utrlja na dlanove. Antiperspiranti za ruke mogu biti u obliku krema, gelova ili sa rolerom.
- Krema protiv znojenja dlanova. Urotropin gel je jedna vrsta koji možete nabaviti u apoteci kao tretman protiv preteranog znojenja ruku i preteranog znojenja nogu. Sadrži metenamin koji blokira rad znojnih žlezda. Važno je koristiti ga prema uputstvu za upotrebu i savetima lekara. Kreme protiv znojenja, kao što je urotropin gel, uglavnom se koriste uveče, pre spavanja.
- Injekcije botoksa za lečenje znojenja dlanova su druga varijanta kojoj se često pribegava. Rezultati ovog tretmana znojenja ruku mogu da potraju do 6 meseci, nakon čega se problem može vratiti, a postupak treba ponoviti. Ovaj tretman bukvalno funkcioniše tako što se ubrizgavanjem botoksa, supstance koja je poznata još i kao botulinium A toksin, blokira rad znojnih ćelija lokalno.
- Gel protiv znojenja ruku uspešno kontroliše prekomerno znojenje dlanova. Sadrži jedinstvenu kombinaciju sastojaka koji daju bolju antiperspiraciju. Driosec gel za ruke nanosi se noću na dlanove kao i između prstiju. Gel ostaviti da se prirodno osuši a ujutru isprati vodom i sapunom.
oooo
- Jontoforeza je odličan način da se rešite svih neprijatnosti koje znojenje dlanova i stopala izaziva. Procenat uspešnosti ovog tretmana je preko 80%. Ukratko, za tretman se koristi specijalan uređaj za jontoforezu. Tretman se radi u specijalizovanim ordinacijama, ali postoje i uređaji za jontoforezu koji se mogu koristiti kod kuće. I jedni i drugi deluju tako što se znojne žlezde na kritičnim delovima tela tretiraju slabom električnom energijom, dok su potopljeni u vodu. To jača spoljašnji deo kože koji tada bokira znoj na putu do površine. Za početak je najbolje prepustiti se rukama stručnjaka i raspitati se dobro koje ordinacije vrše uslugu jontoforeze. Treba imati na umu da jedan tretman nije delotvoran i da za vidljive promene treba nekoliko tretmana. Obično to bude 7 sesija. Tretman traje 20-ak minuta kada je znojenje ruku u pitanju.
- Oralni tretman može uključivati antiholingerničke lekove koji blokiraju acetiholin. Tokom vežbanja ili bilo kakvog fizičkog napora telo ispušta neurotransmitere koji podstiču znojne žlezde da stvaraju znoj. Najvažniji neurotransmiter u tom procesu, koji je odgovoran za stimulisanje ekrinih znojnih žlezda je – acetilholin. Njegovim blokiranjem može se u izvesnim slučajevima rešiti problem znojavih ruku.
- Torakoskopska simpatektomija je najinvazivniji metod lečenja pojačanog znojenja dlanova, ali kod kojeg možete očekivati najbrže rezultate. Simpatektomija podrazumeva hirurški zahvat koji se radi u opštoj anesteziji. Hirurg specijalnom procedurom prekida prenošenje nervnih signala od simpatetičkih vlakana do znojnih žlezda. To se radi uništavanjem simpatetičkih ganglija. Operacija traje oko pola sata i procenat uspešnosti je velik. Simpatektomija se primenjuje samo kada je u pitanju primarna hiperhidroza, dok u slučajevima kada se radi o sekundarnoj hiperhidrozi (koja je posledica nekih medicinskih stanja) ova operacija nema efekta. S obzirom da samo uvođenje u opštu anesteziju nikad nije sasvim bezazleno, bolje je pre operacije pokušati lečiti pojačano znojenje dlanova drugim opcijama koje su na raspologanju.
.
Pirodni tretmani za znojave ruke
I neki prirodni tretmani mogu biti dobar lek protiv prekomernog znojenja dlanova, premda ne tako efikasan i trajan kao gore pomenute metode, jer više deluju na simptome nego na uzroke.
Ipak, u mnogim situacjama vam mogu značajno poboljšati kvalitet života i nema razloga da ih ne probate.
Evo nekih od njih!
.
Limunov sok
Ovo je vrlo efektan lek protiv vlažnih dlanova, koji će ukloniti znoj ali ujedno dati i prijatan miris. Potrebno je da iscedite sok od limuna, umočite vaticu u njega i nanesete na ruke. Takođe, sok od limete se može upotrebiti u iste svrhe. Pomeša se sa malo soli ili sode bikarbone i utrljava u dlanove dok se ne osuši. Smatra se da ovo značajno usporava rad znojnih žlezda u ovom području.
.
Borna kiselina
Ovo je tretman koristan onda kada imate dosta slobodnog vremena. Borna kiselina naprska se na rukavice ili čarape u kojima treba da ostanete što duže, poželjno je ceo dan, pa i dva. Nakon toga treba isprati kožu sa vodom i sapunom. Ovo je vrlo efikasan lek protiv preteranog znojenja ruku i stopala.
.
Adekvatna ishrana
Gore u tekstu govorili smo koju hranu ne treba jesti kako bi se sprečilo znojenje dlanova, ali treba znati i šta je poželjno da konzumirate. To su namrinice bogate cinkom i one treba da budu konzumirane redovno kako biste unelo bar 50mg cinka dnevno (orašasti plodovi, ćuretina, ostrige, goveđe i jagnjeće meso, bundeva). Zatim, tu su i namrinice bogate magnezijumom (banana, kakao, ovas) kao one bogate jodom koje bi poboljšale rad štitne žlezde.
.
Terapija čajevima
Mnogi čajevi imaju astrigentska svojstva, odnosno skupljaju pore. Znoj izlazi kroz pore na koži pa ovo njihovo svojstvo čini odličnim prirodnim lekom protiv oznojenih dlanova.
Možete piti čajeve, ali isto tako probajte da napravite kupku. Ubacite 4-5 kesica čaja u toplu vodu da biljka ispusti svoje aktivne materije. Zatim potopite ruke ili noge u tu vodu u držite tako 30 minuta.
Možete isprobati sledeće čajeve u te svrhe:
- Crni čaj
- Čaj od žalfije
- Zeleni čaj
- Čaj od kamilice
.
Znojenje dlanova nije nerešiv problem ali budite uporni. Sada kada znate kako, ostaje vam da izaberete najbolji način da se uhvatite u koštac sa svojim problemom.