Znojenje i poremećaji znojenja
.
Koje su normalne količine znoja i da li je prekomerno znojenje vaš problem? To i druge činjenice o znojenju naći ćete u ovom našem vodiču za pojačano znojenje.
Čak ni u malim količinama, znojenje nije preterano prijatan osećaj. Da, znamo da je to normalan i prirodan proces, ali činjenica je da nas on baš i ne usrećuje. Posebno ne, ako se znojimo previše.
Vodič kroz znojenje ne bi bio kompletan kada ne bismo objasnili sve detaljno. Zato, počnimo od početka i od osnovnih stvari o znoju i znojenju!
.
Šta je znojenje i zašto se znojimo?
Iako se čini da je jedina funkcija znojenja da nas dovede u neprijatnu situaciju, nije baš tako.
Svi se znojimo i to je osnovna telesna funkcija pomoću koje naš organizam reguliše telesnu temperaturu.
Okidač za ovaj proces nalazi se u hipotalamusu.
Recimo, kada vežbamo, telesna temperatura raste usled napora i znoj se oslobađa kroz pore na koži. On tada vlaži kožu i kada isparava – rashlađuje telo. Slično je i u ostalim situacijama kada je znojenje normalno.
Ali ono nije uvek takvo.
Uzroci znojenja su različiti, ali evo zašto se znojimo!
.
Povišena temperatura kao očigledan okidač znojenja
Kako je funkcija znojenja hlađenje tela, može se zaključiti da promene u telesnoj temperaturi mogu uzrokovati znojenje. To se recimo dešava onda kada vas zakači neki virus pa dobijete visoku telesnu temperaturu. Kada popijete lek i preznojite se, temperatura obično spadne
Takođe, promene spoljašnje temperature mogu budu razlog zašto se znojimo. Ovo se recimo dešava onda kada je u sredini u kojoj boravite veoma toplo, pa počinjete da se znojite. Znoj isparava i telo se rashlađuje.
Međutim, nisu to jedini uzroci znojenja.
.
Manje očigledni uzroci znojenja
Znojenje se može javiti i kao reakcija na stres, kao posledica treme, besa i sličnih burnih emocija. Sve to dovede do reakcije hipotalamusa koji pokrene proces znojenja na nervnoj bazi.
Ponekad se pojačano znojenje javlja bez nekog očiglednog razloga i okidača. U tom slučaju govorimo o prekomernom znojenju i ovakvo stanje naziva se hiperhidroza (što bi u najbukvalnijem prevodu bilo preterano znojenje). U ovom slučaju radi se o takozvanoj primarnoj hiperhidrozi, gde je znojenje primarni problem.
Uzrok znojenja mogu da budu i neki lekovi, neke bolesti, hrana koju jedemo (uglavnom jako začinjena hrana), a kod žena i ulazak u menopauzu može izazvati ozbljnije znojenje u vidu noćnih znojenja i dnevnih valunga (kratkotrajnih talasa vrućine i znojenja).
U ovakvom slučaju, kada je znojenje posledica nekog drugog stanja organizma, govorimo o sekundarnoj hiperhidrozi.
Da bismo otkrili adekvatan način kako sprečiti znojenje, bitno je da znamo sve o njemu!
Prvo ovo:
.
Šta je znoj?
Znoj je slana tečnost koja se oslobađa iz naših znojnih žlezda. Ove žlezde locirane su svuda po našem telu pa se zato može javiti znojenje po celom telu.
Međutim, ovde je bitno razlkovati ekrine i apokrine znojne žlezde, a evo i zašto.
· Ekrine žlezde nalaze se po celom telu i znojenje koje proističe iz njihovog pojačanog rada je manje obilno i bez mirisa. Recimo, znojenje na dlanovima je znoj ovog tipa i morate priznati da verovatno niste nikad konstatovali da neko smrdi na znoj zbog toga jer mu se znoje dlanovi.
· Apokrine žlezde su vezane za folikule dlaka i nalaze se tamo gde i dlaka ima najviše: na glavi, ispod pazuha, na preponama. Pored znojnih žlezda, ovde se nalaze i lojne žlezde. One izlučuju prirodnu masnoću koja se naziva sebum. Znoj koji potiče iz apokrinih žlezda je masniji, teži i ima drugačiji miris. A ako se još udruži sa mikroorganizmima – onda dobijate neprijatnost na kvadrat i neprijatan miris znoja.
A zašto je znoj slan?
Pazite ovamo!
Otkrivamo vam hemijski sastav znoja i par zanimljivih činjenica o znojenju
Sastav znoja uglavnom čini voda, ali 1% znoja je kombinacija soli i masnoće. U zavisnosti od sastava tih 1%, varira i miris znoja. Smatra se da je znoj ekrinih žlezda bez mirisa, a da onaj neprijatnijeg mirisa potiče od apokrinih žlezda.
Međutim, možda niste znali da znojenje izazvano stresom ima drugačiji miris od običnog znoja?
Jake emocije menjaju hemijski sastav znoja i njegov miris postaje jači.
On se meša sa izlučevinama žlezda i sastoji se od proteina i masnih kiselina. Takođe, sporije isparava sa tela, što svakako doprnosi stvaranju uslova za neprijatne mirise.
Takođe, miris i hemijski sastav znoja zavise od hrane koju unosimo u organizam. Tako je jednom studijom utvrđeno da vegetarijanci imaju mnogo prihvatljiviji miris znoja od osoba koje jedu meso. O nekim drugim junk food varijantama da i ne polemišemo.
A jeste li znali da žene imaju više znojnih žlezda ali da se muškarci znoje više od njih i to za 40%?
Ispostavilo se da kod žena znoj efikasnije isparava i hladi telo, bez previše kapljica!
Znojenje nije prijatno, ali u normalnim količinama je telu neophodno.
A šta kada nije normalno?
.
Poremećaji znojenja
Normalno znojenje je, kao što smo rekli, osnovna funkcija organizma i ne treba da se leči. Sa druge strane, tu su i poremećaji koji iziskuju već neki lek za znojenje.
Možemo ih svrstati u dve grupe:
- Hiperhidroza ili prekomerno znojenje koje može biti jako neprijatno, ali vas ne ugrožava životno.
- Hipohidroza ili nedostatak znojenja. Ovo je znatno ozbiljnjije stanje koje može da dovede do dehidracije, pregrevanja, toplotnog udara.
.
Kada je znojenje znak nekog medicinskog stanja?
Dobra vest je da prekomerno znojenje obično nije opasno.
Međutim, nije uvek tako. Iznenadno brzo zamaranje i znojenje mogu biti indikator nečeg ozbiljnijeg i tada treba da se konsultujete sa svojim lekarom. U ovom slučaju, znojenje može biti izazvano poremećajem rada štitne žlezde, pankreasa (kada je u pitanju dijabetes) ili nekom infekcijom. Gojaznost, kao bolest današnjice, takođe je čest uzrok znojenja.
Ne znojimo se svi podjednako. Neko će pre, a neko kasnije reagovati na toplotu, nego će se znojiti više, neko malo manje. To zavisi i od količine tečnosti koju unosimo tokom dana, ali i od samog organizma i aktivnosti. No, nije pravilo, jer kada je hiperhidroza problem, onda se prekomerno znojite bez razloga.
A šta se smatra prekomernim?
Možete reći da je obilno pojačano znojenje vaš problem ukoliko primetite da se znojite i onda kada nije mnogo toplo, kada se drugi ne znoje, kada niste emotivno napeti već naprotiv opušteni i fizički neaktivni.
Ovakvo znojenje može biti lokalizovano. Ljudi koji imaju ovaj problem obično su zdravi, samo se mnogo znoje. Simptomi su specifični po tome što se znojenje javlja samo na određenom delu tela, kao na primer prekomerno znojenje dlanova i stopala.
Ređe se javlja prekomerno znojenje celog tela i tada je uzrok u velikom broju slučajeva neko medicinsko stanje. Pored gore navedenih problema sa štitnom žlezdom, dijabetesom, tu se mogu kao uzroci znojenja naći i alkoholizam, srčani udar, reumatodini artritis, Parkinsonova bolest i neki oblici kancerogenih oboljenja.
.
Svi tipovi znojenja
Svi mi imamo neke trenutke u kojima se najviše znojimo i kada je znojenje kod svih normalno. Međutm, onda kada ispadate iz tog šablona, pojačano znojenje obično bude lokalizovano na jednom delu tela (ili kombinacija par njih).
Tako se javlja:
.
Znojenje ruku
Kada govorimo o znojenju ovog tpa, onda se pretežno misli na prekomerno znojenje dlanova. Nije prijatno kada neposredno pred rukovanje sa nekim morate da obrišete dlanove ili smišljate načine da izbegnete ovaj gest. Ipak, dobro je znati da postoje načini kako smanjiti znojenje ruku, pa nije loše da ih pročitate.
Kao prva pomoć kod znojenja ruku, izdvojio se MartiDerm Driosec gel koji se uveče nanese na dlanove a ujutru ispere.
Znojenje nogu
Ako provodite ceo dan u cipelama i čarapama, a pri tom je i toplo, znojenje nogu je neminovna stvar. Međutim, kada govorimo o poremećajima znojenja, onda ovi preduslovi nisu neophodni. Znojenje nogu javlja se tada nevezano za spoljašnje uslove.
Ovde dodatni problem mogu napraviti gljivice na nogama koje u cipelama i vlazi imaju idealne uslove za rast i razvoj. Na žalost, to nećete osetiti samo vi i primetiti na svojoj koži, nego i oni oko vas mogu da osete da imate problem. Obično se tada javlja neprijatan miris nogu. Srećom, postoje lekovi za znojenje kao što su sprejevi za gljivice na stopalima koji to mogu da reše relativno lako.
Znojenje nogu obično podrazumeva znojenje stopala, ali to nije jedino mesto na kojem se može pojaviti problem. Iako dosta ređe, dešava se da ponekad i znojenje kolena bude problem. I nekako je razumljivo kada je to deo iza kolena i normalno je kada se to desi (posebno kada je toplo), ali je malo neobičnije kada se znojenje kolena ispoljava sa prednje strane. Smatra se da je uzrok na nervnoj bazi.
Kao prva pomoć kod znojenja nogu, pokazao se MartiDerm Driosec gel koji se uveče nanese na stopala a ujutru ispere.
.
Znojenje ispod pazuha
Znojenje ispod pazuha je tek problem za sebe. Prvo, vidljivo je na odeći i ostavlja jako neprijatan utisak. Drugo, u kombinaciji sa sintetičkim materijalima odeće, bakterijama i ostalim pogodnim uslovima, javlja se i neprijatan miris ispod pazuha.
Ne morate imati problem sa prekomernim znojenjem da biste iskusili ovo. Sigurno se svima barem jednom desilo. Svi znamo kako protiv toga. Kako je pazuh jedno od onih mesta na kojima se najviše znojimo, većina nas i ne počinje dan bez antiperspiranata.
Ukoliko vaš problem sa znojenjem ispod pazuha nije nešto što vam zagorčava život onda možete da pokušate i sa upotrebom prirodnih dezodoransa.
.
Znojenje prepona
Znojenje prepona, kao i znojenje pazuha, javlja se jer se tu nalaze apokrine žlezde koje luče obilniji i masniji znoj. Sintetička garderoba, tesne pantalone, fizičko kretanje mogu dodatno da doprinesu razvoju problema. Nije retkost da se pojavi i osip od znoja u ovom predelu, a o mirisima da i ne govorimo. Redovna higijena je imperativ, a preporuka su i prirodni materijali.
Kod znojenja prepona, preporuka je da uveče nanesete medicinski roll koji će veoma uspešno da kontroliše prekomerno znojenje u ovom delu.
.
Znojenje vrata
Znojenje vrata nije tako često kao ostali oblici znojenja i obično bude uzrokovano nekom pratećom problematikom. Najčešći uzroci su poremećaj rada štitne žlezde, dijabetes, a i konzumiranje začinjene hrane može biti okidač znojenja ovog dela tela.
.
Znojenje zadnjice
Znojenje zadnjice može bti figurativno (onda kada znojenje zadnjice povezujemo sa potrebom da uložimo neki napor u ostvarenje nekog cilja) ali i bukvalno (onda kada sednemo pa nam bude neprijatno da ustanemo jer smo mokri od znoja). Visoke temperature, neadekvatna gardedroba, dugo sedenje u mestu mogu doprineti razvoju ovog tipa znojenja.
.
Znojenje lica i glave
Znojenje glave može biti posebno izraženo u predelu sklapa, što je donekle i normalno jer tu imamo najviše kose. Ono nije bezazleno jer znojenje kose može izazvati neprijatan miris glave, glivice u kosi, a onda i perut, seboreju i druge komplikacije.
Znojenje lica može se javiti nevezano za za znojenje glave u predelu kose. Najčešće se javlja znojenje čela (često je uzrok nervoza i stres) i znojenje nausnica koje može biti neobično obilno. Problem sa znojenjem glave i lica je što ga je izuzetno teško sakriti.
.
Znojenje tela
Znojenje celog tela je ozbiljnija situacija. Ono može biti posledica visokih temperatura, fizčke aktivnosti, ali ako se javlja sponatno obično je znak generalne hiperhidroze. Ovde se pre svega znoje velike regije pa se javlja znojenje grudi, znojenje stomaka i znojenje leđa. Ovakvo znojenje često je karakteristično za noćno znojenje u snu.
.
Kada treba posetiti lekara zbog znojenja?
U suštini, ako se prekomerno znojite, nije na odmet da odete po savet.
Obavezno se javite ako se znojite noću, ako se znojite po celom telu, ako se znojite asimetrično (recmo, samo ispod jednog pazuha). Takođe, treba imati na umu da problem sa obilnim znojenjem obično počinje u ranijim godinama pa se javlja prekomerno znojenje kod dece i kod adolescenata, dok je ređa pojava da vas ovaj problem snađe u nekim poznijim godinama. Ako se desi tako, javite se lekaru. Takođe, ponekad može da se desi i prekomerno znojenje kod beba i tada treba proveriti da li do toga dolazi zato što se beba previše utopljava ili su razlozi znojenja druge prirode.
Obratite pažnju da li se znojenje javilo nakon promene lekova ili suplemenata.
Ukoliko je znojenje praćeno nesanicom, umorom, opštom slabošću, pojačanim mokrenjem, to je takođe znak da treba posetiti lekara.
Recite stop znojenju!
Znojenje nije voljna radnja koju možemo pokrenuti kako poželimo i u tome i jeste zvrčka. Naš autonomni nervni sistem kontroliše funkciju znojenja. Na njega baš i nije jednostavno uticati, ali to ne znači da treba da dignete ruke. Postoje adekvatni tretmani i lekovi za znojenje.
.
Pa kako zaustaviti znojenje?
Voljno, malo teže. Međutim, postoje načini kako ublažiti znojenje ili ga držati pod kontrolom.
Tretmani uključuju:
- Antiperspirante
- Jontoforezu
- Botoks protiv znojenja
- Operativne metode
- U blažim slučajevima može se pristupiti prirodnijim i alternativnijim načinima rešavanju prekomernog znojenja (npr. kapi protiv znojenja, soda bikarbona protiv znojenja, hrana protiv znojenja, čajevi protiv znojenja, prirodni dezodoransi itd.)
U slučajevima kada je znojenje posledica neke bolesti, onda bi sa lečenjem samog uzroka trebalo da se ublaži i znojenje.
.
Ako vas muči prekomerno znojenje, znajte da niste sami u ovom problemu. Naš je cilj da vas sprovedemo korak po korak kroz sve što znamo o znojenju i pomognemo vam da to prebrodite.
Lekovi protiv znojenja nisu uvek magični, posebno kada znojenje ima nejasan uzrok (a to obično i jeste slučaj kod hiperhidroze) ali itekako postoje načini kako smanjiti znojenje. Da, čak i u tom slučaju!
Budite uporni i pratite naše savete. Hajde da zajedno kažemo jednom zauvek: „Znojenje stop!“