Ulošci za obuću čuvaju i stopala i cipele!
Ulošci za obuću možda i nisu nešto o čemu ste razmišljali kao o potrebi. Ipak, nakon ovog teksta, možda ćete razmisliti dva puta. Saznajte kako vam mogu olakšati život!
Stopala su često neopravdano zapostavljena kada je u pitanju nega i briga o zdravlju. Na žalost, to je pogrešno jer ona nas „trpe“ ceo dan, posebno još ako okolnosti zahtevaju da dobar deo dana provedete u stajanju. Možda niste ni svesni, ali od stopala uveliko zavisi i zdravlje vaše kičme.
Sve je bilo u redu sa stopalima dok smo još ponekad dozvolili sebi da hodamo bosi. Danas se čuvamo toga kao da smo svileni – obuveni smo uvek, a obuća koju nosimo nije baš ono što je Majka Priroda osmislila za naša stopala. Najčešći problem koji nam pada na pamet, kada se radi o deformitetu stopala, jesu čukljevi. Odmah iza njih su ravna stopala. Bebama se baš zbog toga kupuju anatomski ulošci za obuću (ili cipele sa ovakvim uloškom).
A šta kada porastemo malo?
Da li su nam svima potrebni ulošci za obuću?
Pa, to uveliko zavisi od njihove svrhe!
Čemu služe ulošci za obuću?
Tokom dana, posebno kada stojimo, stopala su ta koja nose najveći teret i trpe pritisak. Ulošci za cipele imaju ulogu da taj pritisak smanje i ravnomerno rasporede na stopalo.
Ulošci za stopala mogu imati različite namene. Nekada je u pitanju rešavanje problema sa deformitetom stopala, nekada je u pitanju samo udobnost, a nekada je u pitanju i borba protiv neprijatnog mirisa nogu.
Odlični su kao rešenje, a dobri su i kao preventiva. Da i ne pričamo da štite cipelu iznutra i da vam obuća može duže trajati.
Dakle, korisno bi bilo da ih imate!
Ali koje?
Vrste uložaka za obuću
Ulošci za obuću mogu se naći u toliko varijanti, da bi trebalo zaista mnogo truda i napora da ih sve predstavimo. Zato smo napravili jednu uopštenu podelu:
Anatomski ulošci za obuću
Ovi ulošci mogu biti namenjeni i deci i odraslima. Suština je da su oni anatomski oblikovani te kao takvi pružaju pravilnu potporu. Na taj način stopala se pravilno opterećuju i stajanje postaje manji problem. Anatomski uložak za obuću može se koristiti za sve cipele.

Postoje i anatomski ulošci za decu i na njima se posebno insistira kada se kupuje prva obuća. Naime, anatomski uložak za decu ima malo ozbiljniju ulogu od obične udobnosti. Pošto je stopalo u razvoju, potrebna mu je pravilna potpora u najranijem periodu kako ne bi došlo do nekih deformacija stopala.
Silikonski ulošci za obuću
Ovi ulošci su najpopularniji postali po svojoj mekoći i praktičnosti. Silikonski jastučići, omišljeni su da neudobnu obuću učine udobnom. Ono što je posebno praktično kod njih je što ne moraju da se koriste za celu obuću, već postoje manji ulošci namenjeni samo određenom delu cipele, koji daju potporu samo određenom delu stopala.
Tako postoje:
- Silikonski ulošci za petu, posebno pogodni za one koji stoje po ceo dan i koji imaju bolove u petama.
- Silikonski ulošci za cipele na štiklu obično se stavljaju u prednji deo cipele kako bi sprečili klizanje noge tokom hodanja. Žene koje su iskusile ovo, dobro znaju kakve žuljeve može da donese celodnevno hodanje u šiklama.
- Posebna su priča otvorene sandale, koje nemaju graničnik koji bi sprečio ispadanje stopala iz cipele. Silikonski ulošci za sandale su tada pravi spas.
- Ako vas cipele žuljaju u predelu takozvane Ahilove pete, silikonski uložak za cipelu je prava stvar. Nalepite ga na taj zadnji deo cipele i umesto grube potpore dobićete udobnu, mekanu podlogu za vaše stopalo.
Ortopedski ulošci za obuću
Ovaj uložak za cipelu nema za ulogu samo udobnost, već i rešavanje problema određenih deformiteta stopala, ali problema sa kukovima, kičmom ili kolenima. Obično su ovo ulošci za obuću po meri koji se posebno izrađuju za levu i desnu nogu, i posebno za svakog pacijenta i svako stopalo. Mogu da sadrže različita ispupčenja i udubljenja, u zavisnosti od individulanih potreba. Stopalo tada ima adekvatnu potporu i stvara najmanje opterećenje na ove problematične delove tela.
Ulošci za obuću od memorijske pene
Oni obezbeđuju maksimalnu udobnost stopalu. Memorijska pena ima sposobnost da se prilagođava obliku stopala i pritisku tokom hodanja i tako obezbeđuje fleksibilnu potporu.
Gel ulošci za obuću
Oni imaju ulogu da amortizuju opterećenje stopala. Mogu biti mekši i tvrđi. Odlični su onda kada ste ceo dan aktivni. To ne mora bti trčanje. Planinarenje, šetnja pa na kraju krajeva i posao koji zahteva da dan provedete u kretanju mogu zahtevati od vas da poželite da svojim stopalima pružite dodatnu pomoć i udobnost.
Kožni ulošci za obuću
Oni uglavnom imaju anatomsku i ortopedsku potporu. Koža je prirodni materijal u kojem se noga najmanje znoji, a osim toga je i čvrst i dovoljno izdržljiv. Kožni ulošci mogu imati različite dodatke, odnosno mogu biti namenjeni za celo stopalo, ili za određene delove stopala (obično deo ispod luka stopala). Možete ih koristiti u svakoj obući koju nosite, od patike do cipele na štiklu, ako vam tako odgovara.
Ulošci za obuću protiv znojenja
Oni su posebna vrsta uložaka namenjena onima koi imaju problem sa prekomernim znojenjem nogu. Obično ovaj problem ne ide sam, nego u paru sa neprijatnim mirisom stopala. Postoje ulošci koji imaju odličnu moć upijanja, ali i aktivne sastojke koji sprečavaju razvoj mikroorganizama koi su glavni krivci za neprijatan miris stopala. Tako se mogu naći ulošci protiv znojenja nogu sa srebrnim nitima, aktivnim ugljem, aloe verom i nekim drugim antigljivičnim sastojcima. Uz dezodorans za obuću i brigu o higijeni, smrad cipela neće biti problem.
Ulošci za obuću sa magnetom
Ovi ulošci su spoj akupresure i dodatka za cipele. Sadrže magnete koji pritiskaju određene tačke na stopalu i tako poboljšavaju cirkulaciju u nogama, smanjuju bolove i doprinose boljem zdravlju.
Vuneni ulošci za obuću
Vuneni ulošci za obuću obezbediće vam dovoljnu toplotu tokom timskih dana. Vuna je prirodni materijal koji će obezbediti da se višak vlage i znoja oslobodi u spoljašnju sredinu i samim tim će sprečiti da se uložak ubuđa i na njemu razviju gljivice.
Ulošci za obuću sa grejačima
Kao što pretpostavljate, služe da zagreju stopala. Ovo je odličan izbor kada se na primer bavite zimskim sportovima, pecanjem ili iz bilo kog drugog razloga provodite vreme napolju na otvorenom po hladnom vremenu.
Reklo bi se da uopšte nije lako izabrati uložak za obuću. Međutim, ova lista nije sve što imamo da predstavimo na ovu temu!
Hajde da podelimo obuću na sportsku i svakodnevnu. U tom smislu, govorićemo posebno o ulošcima za patike, a posebno o ulošcima za cipele i sandale.
Ulošci za patike – vrste i namena
Postoje specijalni anatomski ulošci za patike koji su namenjeni sportskoj obući i pružaju maksimalnu udobnost patika prilikom trčanja i drugih fizičkih napora. Oni se prave u zavisnosti od aktivnosti kojom se bavite. Tako trkačima trebaju posebni ulošci za patike za trčanje koji su ojačani na peti, a biciklistima trebaju ojačani na onom delu stopala koji upotrebljavaju za okretanje pedala.

To su sportski ulošci za patike. Postoje i oni čisto higijenski. Tu su da spreče prekomerno znojenje nogu u patikama i olakšaju njihovo održavanje. To mogu biti ulošci za patike za decu i uopšte nije loše da razmotrite njihovu nabavku.
Zašto?
Deca su po prirodi aktivna, kao i sportisti. Fizički napor izaziva znojenje, a prekomerno znojenje stopala može stvoriti idealnu podlogu za razvoj gljivica u patikama (otud su atletskom stopalu podložni sportisti). Prvi alarm da se to dešava jeste neprijatan miris nogu. Ulošci za patike, olakšavaju održavanje. Operete ih posebno kada perete patike, a ponekad i samo njih. Isto važi i kada su u pitanju dečiji ulošci za obuću.
Jedan od načina kako ukloniti smrad iz patika jeste svakako higijena, ali nekad nije dovoljna. Ako su se gljivice već pojavile, dobro će vam doći sprej za patike.
Saznajte više o spreju protiv gljivica na nogama!
Cena uložaka za patike može biti vrlo raznovrsna – higijenski koštaju manje, a sportski više – pojedini (namenjeni profesionalnim sportistma) koliko i solidan par patika. Cena se kreće od 500 – 5000 dinara.
Ulošci za cipele – vrste i namena
Ulošci za cipele mogu imati različite uloge – od udobnosti, preko korekcija određenih deformacija stopala što rade ortopedski ulošci za cipele. Svakako, tu su i oni higijenski, koji sprečavaju znojenje nogu u cipelama. Kao i kod patika, prednost im je što su mogu izvaditi i oprati. To je posebno od značaja onima koji pate od prekomernog znojenja nogu. Uz sprej za cipele, mogu biti način kako ukloniti smrad iz cipela.
Već smo pominjali da ulošci za cipele mogu da budu napravljeni za celo stopalo, ali i samo za deo stopala. Tako postoje oni ulošci za cipele sa štiklom koji sprečavaju klizanje noge u cipeli, smanjuju pritisak prednji deo stopala. Takođe, mogu se naći i ulošci koji povećavaju visinu prednjeg dela cipele na štiklu, te tako visoke potpetice čine manje napornim za nošenje.
Koji su najbolji ulošci za obuću?
Teško je dati odgovor na ovo pitanje, jer uložaka ima mnogo, kao i različitih potreba za njima. Ono što je sigurno, jeste da su se neki brendovi izdvojili upravo po tome, kao sto su Scholl ulošci za cipele kojih ima najrazličitijih vrsta.
Tu su i:
- Grubin ulošci za cipele,
- ulošci za cipele Deichman
- ulošci za obuću DM
- Titania ulošci za obuću
- Lilly ulošci za obuću
- što se nekih domaćih brendova tiče, uložak za cipele proizvode Footpoint, čuveni Rudo, Podomedico i drugi.
Nema sumnje da su korisni. Umesto odgovora na ptanje koji su najbolji ulošci za obuću, možda je bolje da odgovorimo kako izabrati pravi.
To i radimo!
Kako izabrati uloške za obuću?
Pre svega, imajte na umu namenu. Ortopdske uloške možete dobiti po meri stopala i tu nema brige. Međutim, one koje ne naručujete, nego kupujte, treba pažljivo birati.
O ovome povedite računa:
· Veličina uloška za cipelu. Obično odgovara veličini obuće. U nekim slučajevima rade se u rangu od nekoliko brojeva, pa je predviđeno da se skrate na određenu veličinu. Ulošci koji nisu za celo stopalo, nego samo za deo stopala (kao oni za štiklu) uglavnom su univerzalni ili ih ima u par veličina pa ih birate tako da stanu u cipelu.
· Materijal uloška – birate da li vam treba kožni, slikonski, od memorijske pene…. čvrst ili mekan.
· Upotreba uložaka. Ukoliko kupujte uloške koji su za celo stopalo, onda je potrebno izvaditi postojeći uložak iz cipele i zameniti ga novim. U slučaju kada se koriste ulošci koji nisu za celo stopalo, onda se prvobitni uložak ne vadi, nego se preko njega stavlja novi.
· Uložak u skladu sa svodom stopala. Generalno, veličina odnosno visina svoda stopala može se podeliti u 3 grupe – od ravnih pa do izdignutih stopala. U skladu sa tim potrebno je nabaviti i uložak. Ako ovo zanemarite, nošenje uloška za cipele može biti bolno.
Kako brinuti o ulošcima za obuću?
Da bi uložak za obuću zaista doneo koristi, potrebno je održavati ga na adekvatan način.
· Perite ih. Nije poželjno da ih stavite u mašinu, već je preporuka da ih operete ručno. Istrljajte četkom i blagim deterdžentom ili samo između ruku – zavisi od uloška. Dobro ih osušite pre nego što ih vratite u obuću.
· Izvadite uloške za obuću nakon izuvanja cipela. Na ovaj način ćete im omogućiti da se provetre i sprečićete da se na njima nakupe gljivice. Noge se znoje u obući i ako preskočite ovaj korak, vrlo lako može se desiti da ubrzo primetite recimo neprijatan miris obuće. Nije samo obuća ta koja strada. Gljivicama se mogu zaraziti i vaša stopala!
Sve u svemu, ulošci za stopala su vrlo korisna stvar! Nemojte zanemariti svoja stopala! Uz dobre uloške i obuću, sa lakoćom će vas nositi kroz život.