Kako rade tablete protiv znojenja i da li je to način da budete suvi?
Pitate se da li postoje tablete protiv znojenja? Nešto što jednostavno popijete i rešite se problema sa hiperhidrozom? Ovo morate znati!
Dobra vest je: postoje lekovi za znojenje
Loša vest je: to baš nisu bombone da ih uzimate na svoju ruku, niti ih možete kupiti tek tako. Za njih vam treba recept.
Tablete za prekomerno znojenje nisu baš tako jednostavne pilule, jer ni samo znojenje nije jednostavan problem. U zavisnosti od dela tela koji se pojačano znoji, a ponajviše u zavisnosti od uzroka prekomernog znojenja – lekar vam može prepisati tablete za znojenje.
Kako deluju tablete protiv prekomernog znojenja?
Da bismo objasnili kako deluju lekovi za pojačano znojenje, moramo ukratko da objasnimo kako se i zašto znojimo. Znojenje je proces koji se odvija putem naših znojnih žlezda. Ovo je proces koji ne možemo da pokrenemo voljno, nego se odvija, da tako kažemo „samovoljno“. Na isti ovaj samovoljan način kuca srce, rade creva i drugi naši organi. Njih kontroliše simpatički nervni sistem.
Onda kada je ovaj nervni sistem previše nadražen, može doći do pojačanog prekomernog znojenja i hiperhidroze.
E sad, posebna je priča šta je to što ga nadaražuje.
- Onda kada to znamo, lekovi za prekomerno znojenje tangiraju taj konkretan uzrok.
- Onda kada to nije najjasnije i najočiglednije, a kod hiperhidroze to uopše nije retkost, u igru upadaju tablete protiv znojenja koje se zovu antiholinergici.
Antiholinergici kao lekovi za znojenje
Uloga antiholinergičkih lekova jeste upravo smirivanje simpatičkog nervnog sistema i na taj način regulisanje prekomernog znojenja.
Tablete protiv znojenja koje pripadaju ovom spektru lekova su one koje kao aktivnu supstancu sadrže neke od ovih supstanci: propantelin, glikopirolat, oksibutinin, benztropin.
Ovo su sve ozbiljni lekovi i nikako ih ne treba koristiti na svoju ruku. Tablete protiv znojenja najčešće se koriste kod onih ljudi koji imaju problema sa prekomernim znojenjem glave.
Ove supstance uglavnom deluju tako što blokiraju aktivnost određenih neurotransmitera. Neurotransmiteri su vrsta hemikalija koju nervi u našem organizmu koriste za međusobnu komunikaciju. Prekid ove komuniakcije u nekim slučajevima može da dovede do smanjenja znojenja.
Problem kod ovih lekova je što često imaju nuspojave kao što je zatvor, suvoća usta, suvoća očiju, otežano mokrenje. Oni se i koriste prvenstveno za smirivanje rada drugih organa (bešike, creva, želuca….). Kada ovi organi rade normalno, uzimanje ovih lekova može ih bespotrebno usporiti. Na taj način tablete za znojenje možda umanjuju jedan problem, ali stvaraju drugi.
Ovde je bitno odrediti pravu dozu – napraviti takav balans između prednosti i nedostataka lekova protiv prekomernog znojenja. Cilj je da se prepiše takva doza koja će smanjiti znojenje, uz minimilane sporedne efekte.
Antiholinergici nisu preporučljivi za osobe sa bolestima jetre, bubrega, želuca, za osobe koje imaju problema sa zdravljem očiju, koji imaju problem sa zadržavanjem mokraće ili uvećanom prostatom. Pa pošto nisu jednostavno rešenje za problem znojenja, odluka o njihovoj upotrebi je isključivo na lekarima.
Beta blokatori kao lekovi za prekomerno znojenje
Propranolol je lek koji se u nekim slučajevima prepisuje osobama koje imaju problem sa prekomernim znojenjem, posebno kada se radi o znojenju na nervnoj bazi . U ovom slučaju, nevoljno se aktivira „bori se ili beži“ vegetativni nervni sistem. Pokreću se kateholamini u krvi. Posledica toga mogu biti anksioznost, napetost, lupanje srca i – pojačano znojenje. Znojenje dlanova se često javlja kao posledica nervoze ili treme.
Propranolol je lek koji se prvenstveno koristi za lečenje povišenog krvnog pritiska, angine i srčanih probema, ali u manjim dozama može biti koristan za smanjenje napetosti. Ovi lekovi snižavaju frekvenciju rada srca, umiruju i na taj način mogu biti dobar izbor kada se traže recimo tablete protiv znojenja ruku. Naravno, ovo uzmite samo teorijski. Sve više od toga treba da da vam kaže i preporuči vaš lekar.
Propranolol je takozvani beta-blokator. To su lekovi koji, najjednostavnije rečeno, blokiraju beta adrenergičke receptore. Brojni organi imaju ove receptore i kada su oni aktivirani, dolazi do bržeg lupanja srca, širenja zenica, brže cirkulacije. U tim slučajevima može se desiti i da telo dobije signal da je pregrejano i kreće prekomerno znojenje. Beta blokatori sprečavaju nastanak tog momenta.
Lekovi za štitnu žlezdu kao lek za prekomerno znojenje
Mnoge bolesti mogi biti uzrok prekomernog znojenja, a posebno je tesna veza između hormona i znojenja. Među prvima koje ćemo da pomenemo ovom prilikom su hormoni štitne žlezde. Ova žlezda svojim radom utiče na sve ćelije u našem organizmu. Logično, kada ne radi kako treba, onda neki deo zakaže ili neki postane aktivniji, kao recimo znojne žlezde.
Štitna žlezda može biti disfunkcionalna na dva načina:
- Radi prekomerno i stvara višak hormona T3 i T4
- Radi nedovoljno i stvara višak hormona TSH, a manjak T3 i T4
U suštini, napolju može biti hadno, ali mozak dobija drugačiji signal i daje „naredbu“ da se telo ohladi – znojenjem.
Kakve ovo veze imaju sa ovim sa lekovi protiv prekomernog znojenja?
Da bi organizam funkcionisao opet kako treba, lekar će da prepiše odgovarajuću hormonsku terapiju koja će da izbalansira ono što je ispalo iz balansa, odnosno hormone štitne žlezde. Kada se telo vrati u normalu, i znojenje prestaje. Na ovaj način su faktički ovi lekovi jedna vrsta tableta za znojenje.
Da bi se utvrdilo da je baš ovo uzrok pojačanog znojenja, najbolje je posetiti neku pouzdanu endokrinološku ordinaciju ili kliniku. Tamo ćete dobiti i konkretan pregled i konkretnu terapiju koju ne možete uzimati na svoju ruku. Hormoni su osetljivo pitanje, pa je za ovakav tretman potreban lekarski pregled. Na kraju krajeva, znojenje je samo jedna od mogućnih nuspojava poremećenog rada štitne žlezde. Tu su i ostali simptomi, a njima najbolje da se bavi lekar.
Ono što je sigurno, to je da ako se ustanovi da ovo jeste uzrok znojenja, terapija daje dobre rezultate, jer se deluje na sam uzrok problema. Sa antiholinergicima ovo nije uvek slučaj, jer oni uklanjaju samo posledicu (prekomerno znojenje) dok sam uzrok i dalje ostaje nepoznanica i zato se problem ponekad i vraća.
Tablete protiv znojenja u menopauzi
Menopauza kod žena je prirodna pojava koja se javlja oko 50-55 godine života. Tada, ali i u periodu pre toga, organizam se priprema na potpuni gubitak menstruacije, jer telo više ne stvara jajne ćelije. Kao posledica svega toga, dolazi i do pada estrogena i proegesterona, možemo da kažemo glavnih ženskog hormona, (mada su svi hormoni međusobno povezani teško odrediti koji ima glavnu ulogu).
Bitno je da su hormoni u ravnoteži. Kada nisu, odnosno u slučaju menopauze kada dođe do pada estrogena i progersterona, dolazi do toga da do mozga povremeno dolaze pogrešni signali da je telu toplo. Kao rezultat, on daje naredbu da se telo hladi i počnje oblivanje znojem.
Ovi napadi toplote i znojenja mogu da traju kratko i vraćaju se u naletima tokom dana – zato se zovu se valunzi. Često se ženama dešava i obilnije prekomerno znojenje tokom noći – toliko da zahteva promenu garderobe.
Lekovi protiv pojačanog znojenja u menopauzi su oni koji na nekin način nadomeštaju nedostatak estrogena i progesterona. U težim skučajevima lekar propisuje hormonsku supstitacionu terapiju, a sve u zavisnosti od samog pacijenta. Međutim, terapije estrogenom i progesteronom su na lošem glasu, jer se pokazalo da povećavaju rizik od karcinoma materice. Zato je ovo terapija koja se daje baš u težim slučejavima. Kao i kod antiholinergika, i ovde lekar treba da proceni odnos prednosti terapije u odnosu na njene nedostatke.
Srećom, ima i alternativa.
Na tržištu se mogu naći prirodne tablete za znojenje u menopauzi. One su uglavnom na bazi fitoestrogena. To su biljne komponete koje imitiraju ulogu estrogena u organizmu. Takve su tablete protiv znojenja na bazi crvene deteline, gingesnega, biljke crni kohoš, zlatne make…. Njih je uglavnom moguće kupiti i bez recepta.
Iako su prirodne, ne znači da su bezazlene. I o njima njihovom dejstvu raspitajte se u nekoj stručnoj ginekološkoj ordinaciji.
Ovakve vrste lekova takođe su tablete za znojenje koje deluju na sam uzrok da bi sanirale posledicu.
A kad smo se dotakli već prirodnih preparata, da pomenemo i ovo
Prirodne tablete za znojenje
Kod nas ih baš i ne možete naći, ali na stranim sajtovima ima u prodaju i prirodnih tableta protiv znojenja. Takve su na primer „Nuderm dry“.
Ove tablete su na bazi sledećih biljaka: crni kohoš, sladić, diviji jam, dong quai, crvena detelina, žalfija, crvena malina. Proizvod obećava puno, jer navodno deluje iznutra. Reklamira se kao lek za znojenje na nervnoj bazi, za znojenje ruku, nogu , kao tablete protiv znojenja ispod pazuha.
Ipak, realno gledano, sve ove biljke su estrogene, pa će delovati onda kada je taj vid znojenja u pitanju. Znači, ovo bi mogle biti tablete protiv znoejnja u menopauzi. Za znojenje izazavano štitinom žlezdom ili hiperhidrozu kojoj se baš i ne zna okidač, ovakav lek je malo koristan. Verovatno je zato i povučen sa mnogih poznatih online prodavnica. Ako se i upustite u poduhvat nabavke ovakvih tableta, posvetujete se lekarom.
Kao alternativa ovome, mogu vam poslužiti i čajevi protiv znojenja, pošto ovih tableta za znojenje nema kod nas. Takođe, od koristi vam mogu biti kapi protiv znojenja.
Mogu li onda tablete protiv znojenja biti konačno rešenje i lek za pojačano znojenje?
Pojam tableta zvuči obećavajuće, ali vrlo često – nije tako. Kao što vidite, onda kada se zna uzrok, zna se i koji lek protiv pojačanog znojenja može da leči posledice. Znojenje je problem koji naizgled deluje beznačajno, ali zapravo zahteva ozbiljan studiozan pristup lečenju. Holistički programi lečenja i holistčke ordinacije tome pristupaju na najcelovitiji način, pa to može biti mesto odakle krenuti.
Kada je u pitanju generalna hiperhidroza kojoj se ne zna okidač – lek protiv prekomernog znojenja u vidu tablete je bezmalo lutrija.
I šta onda?
Postoje i drugi načini rešavanja ovog problema. Za neke, ovo i nije rešenje. Recimo, teško da ćete naći negde tablete protiv znojenja nogu.
- Dezodoransi i antiperspiranti blokiraju izlučvanje znoja fizički i na taj način deluju izvesno vreme.
- Jontoforeza se pokazala kao korisna kod znojenja dlanova.
- Botoks protiv znojenja se pokazao kao efikasan tretman za blokranje rada znojnih žledzda, a obično se koristi za znojenje ispod pazuha.
Tablete protiv znojenja su takođe opcija. Sve ovo što ste ovde pročitali, uzmite samo kao polaznu informaciju za dalje raspitivanje. Za razliku od antiperspiranata, lekove za znojenje ne možete nabaviti baš bilo kad i bilo gde. S obzirom da mogu imati brojne nuspojave, tako je i najbolje, zar ne?