Šta protiv znojenja? Sva rešenja na jednom mestu!
Otkrijte šta protiv znojenja pomaže u određenim situacijama, a šta ne. Saveta ima raznih. Neki su korisni, neki nisu, a pred vama je vodič kroz sve njih.
Ma koliko da je znojenje potrebno telu da bi regulisalo temperaturu, nekad ume da bude prekomerno i stavi nas u neprijatne situacije. Zapravo, možda jedini trenutak kada poželimo da se dobro oznojimo jeste onaj kada vežbamo i pokušavamo da smršamo ili izbacimo toksine u sauni. U svim ostalim situacijama, znojenju se baš i ne radujemo i pitamo se šta pomaže protiv znojenja.
Znojimo se iz raznih razloga, na razne načine. Nekada je to zbog vrućine, fizičkog napora, nekada je znojenje izazvano stresom, a neki se znoje i bez nekog konkretnog okidača koji se može okriviti za to. U tom slučaju govorimo o hiperhidrozi.
Isto tako, znojimo se na različitim mestima.
Nekad je u pitanju znojenje dlanova, nekad znojenje ispod pazuha koje ostavlja fleke na odeći ili znojenje stopala koje sa sobom povuče i druge komplikacije osim mokrih čarapa.
Više o svim uzrocima i oblicima znojenja pisali smo u našem vodiču za znojenje.
Jasno je – ne postoji jedinstven recept i odgovor na pitanje šta protiv znojenja. Neki tretmani su kozmetički, dok su neki krajnje ozbiljni i zahtevaju lekarsku intervenciju i lekarski pregled.
Zato smo pokušali da barem damo jedinstven spisak, na kom će biti izlistana sva moguća rešenja protiv znojenja i tako olakšamo potragu za onim pravim.
Hajde da počnemo od ozbiljnijih rešenja kojima ne možete da se bavite sami.
Kozmetički proizvodi i sredstva protiv znojenja
Sredstva protiv znojenja mogu se naći u raznim oblicima. Koje ćete izabrati, zavisi od toga sa kojom vrstom znojenja imate problema.
Preparati protiv znojenja deluju tako što faktički blokiraju odnosno začepljuju izvode znojnih žlezda i sužavaju pore. Na taj način, znojenje je smanjeno. No, ima i onih koji samo pomažu tako što upijaju znoj i sprečavaju da on dobije neprijatan miris, a sam znoj ne smanjuju.
Ovo su najčešći proizvodi:
Antiperspiranti protiv znojenja
Antiperspiranti su na neki način prvi odgovor na pitanje šta protiv znojenja. Mogu se naći u raznim oblicima bilo da je to sprej ili roll on protiv znojenja. Obično u sebi sadrže soli aluminijuma koje imaju ulogu da svojim česticama začepe znojne žlezde i to jako efikasno rade. Naša preporuka je da birate medicinske antiperspirante jer su oni najbezbedniji.
Postoje i antiperspiranti bez aluminijuma i oni uglavnom sadrže neku vrstu skroba. Oni ne blokiraju znojne žlezde, već više rade na taj način što upijaju znoj.
Kod jačeg znojenja, antiperspiranti sa solima aluminijuma će dati bolje rezultate.Na tržištu postoje i cele linije medicinske kozmetike usmerene ka ovom problemu. Jedna od boljih je MartiDerm kozmetika protiv znojenja.
Krema protiv znojenja
Ovaj proizvod je antiperspirant u kremastom obliku i nanosi se razmazivanjem. On sadrži mikročestice koje prodiru u unutrašnjost kože do izvoda znojnih žlezda i tu sprečavaju izbijanje znoja.
Kreme protiv znojenja mogu biti namenjene onima koji imaju problem sa pojačanim znojenjem ispod pazuha, a ima i onih namenjenih pojačanom znojenju nogu, dlanova i prepona.
Lidera deo krema za noge sprečava pojavu neprijatnog mirisa od znojenja nogu. Sadrži sastojak koja na sebe vezuje neprijatan miris a ne sprečava znojenje. Neutrališe neprijatan miris tokom tri do pet dana. Ne sadrži konzervanse, ni alkohol. Pomaže pre svega osobama koje imaju jači miris nogu i svima onima koji ne mogu da upotrebljavaju dezodoranse na bazi alkohola. Osvežava i okrepljuje stopala.
Treba voditi računa pri nabavci jer neke kreme su samo dezodoransi (uklanjanju neprijatne mirise) dok su druge i antiperpsiranti i imaju duže dejstvo – pojedine obećavaju čak i 7 dana. Uprkos ovakvim obećanjima, imajte na umu da je redovna higijena prva stvar kada nam treba odgovor na pitanje šta protiv znojenja.
Sprej protiv znojenja
Sprejevi su praktični jer se nanose raspršivanjem, koža ih brzo upije i lakše se suše.I oni mogu bit namenjeni različtim delovima tela, sa česticma aluminijima ili pak potpuno prirodni.
Ukoliko nemaju raspršivač, onda se nazivaju i losioni protiv znojenja.
Bilo kako bilo, sa sprejem ili bez, ovakav jedan preparat je možda baš ono što vam treba kad tražite šta protiv znojenja.
- Sprej protiv znojenja lica je spas za one koji imaju problem sa znojenjem glave, jer ne ostavlja masne ili bele tragove na licu, a donosi poboljšanje.
- Sprej protiv znojenja nogu je praktično rešenje jer se brzo suši, pa ne morate dugo da čekate da koža bude suva da biste mogli da se obujete. Ovo je jako bitno kada su gljivice na nogama u pitanju, jer vlažna sredina pogoduje njihovom razvoju.
- Sprej protiv znojenja tela jednostavno se prskanjem nanosni na celo telo. Odlično rešenje za one koji nemaju problem sa lokalizovanom hiperhidrozom, nego je znojenje izraženo po celom telu.
Stik protiv znojenja
Stikovi protiv znojenja su najpraktičniji za upotrebu ispod pazuha. Njihova struktura je dosta gusta, pa neretko ostavljaju ili beli trag na koži.
Prednost stikova što ne moraju da budu formulisani sa alkoholom (što većina losiona i sprejeva jeste, jer je u njemu rastvoren sadržaj aktivnih supstanci). Kao takvi pogodni su one sa osetljivom kožom koji su skloni znojenju .
Puder protiv znojenja
Puder je sredstvo koje je u najvećem broju slučajeva namenjeno upotrebi na stopalima. Uglavnom sadrže talk koji ima za cilj da apsorbuje višak vlage odnosno znoja i to im je osnovno dejstvo – održavanje stopala suvim. Mogu da sadrže i određene sastojke koji deluju antiseptički , a neretko su tu i sastojci koji imaju antimikotičko dejstvo (sprečavaju stvaranje gljivica na nogama usled prekomerne vlage i znojenja). Znači, puderi uglavnom ne sprečavaju znojenje, nego apsorbuju znoj.
Pravi izbori mogu pomoći da dobijete bitke. Oni su u vašim rukama. Kozmetika protiv znojenja nije jedina.
Šta protiv znojenja još pomaže?
Lekovi protiv znojenja
U situacijama kada je znojenje izazvano nekim zdravstvenim problemima, lekar vam može prepisati lek protiv znojenja.
U suštini, najčešće su to lekovi kojima se utiče na neku drugu bolest koja je uzrok prekomernog znojenja.
Primera radi, prekomerno znojenje mogu izazvati dijabetes, promene u radu štitne žlezde… U tom slučaju, tablete protiv znojenja koje pomažu su one koje regulišu ova stanja.
A postoje li konkretne kapsule protiv znojenja?
Antiholinergici
Najčešće se u ove svrhe koriste takozvani antiholinergici.
Oni nisu potvrđeni kao terapija znojenja, ali su u brojnim slučajevima dali zadovoljavajuće rezutate.
Antiholinergici protiv znojenja ne deluju na same znojne žlezde, već indirektno rade posao. Deluju periferno, blokirajući acetiholin, hemijski neurotransmiter koji daje signal parasimpatičkom nervnom sistemu da uspori aktivnost. Znojenje je jedna od tih aktivnosti. No kako nije i jedina, dešava se da antihoinergici imaju i neželjene pojave kao što su suva usta, zatvor, zadržavanje urina, promenjeno čulo ukusa.
Beta blokatori protiv znojenja
Ni ovo nije ciljana terapija protiv znojenja, pa sa njom treba biti obazriv.
Beta blokatori su se pokazali efikasnim protiv znojenja izazvanog stresom, anksioznošću, tremom, nervozom i svim onim situacijama kada se krv uzburka, srce počne jače da lupa i javi se prekomerno znojenje.
Kako oni pomažu protiv znojenja?
Beta blokatori su lekovi koji blokiraju efekte adrenalina na organizam. Oni usporavaju lupanje srce, pomažu da se prošire krvni sudovi i podstakne krvotok. Međutim, ovi lekovi direktno deluju na kardiovaskularni sistem i nisu za svakoga. Mogu biti korsni osobama sa visokim krvnim pritiskom jer ga smanjuju, ali ako to nije slučaj, prekomerno znojenje i beta blokatori nisu uvek poželjna kombinacija jer ovi lekovi mogu imati ozbiljne sporedne nuspojave naspram kojih je znojenje beznačajan problem.
Saznajte više o tabletama protiv znojenja
Pošto ne postoje čarobne kapsule protiv znojenja, mnogo je lakše i bezbednije okrenuti se nekim drugim rešenijma kao što su ova o kojima pišemo u daljem tekstu.
A evo koje još opcije postoje:
Odevni predmeti protiv znojenja
Način na koji se odevate, može biti značajan kada se borite sa znojenjem. Pri tom, ne mislimo na osećaj za modu i stil, nego na osećaj za izbor materijala u kojima koža diše.

Sve je više sintetičke garderobe koja je super krojeva, moderna i ne mora da se pegla. Međutim, u takvoj odeći često se znoje i oni koji nemaju problem sa prekomernim znojenjem.
Ako ga vi imate, onda morate birati pametnije:
Čarape protiv znojenja su jako važne za one koji imaju problem sa prekomernim znojenjem nogu. To su čarape od pamučnih materijala, čija je prednost odlična moć upijanja, ali i veća mogućnost kože da u njima „diše“. Postoje i posebne čarape namenjene ovom problemu, sa vlaknima koja su napravljena specijalnim tehnologijama i koja imaju veću moć upijanja, srebrnim vlaknima koja deluju antiseptički i slično.
Uz odgovarajuće čarape, treba da ide i odgovarajuća cipela. Ne, ni ovde ne mislimo da to da li plave čarape idu na braon cipele i slične stilske zavrzlame, nego na materijal od kog su napravljene. Kožne cipele i prirodni materijali su i ovde ono čemu treba dati prednost.
Donji veš protiv znojenja – ukoliko imate problem sa hiperhidrozom sigurno ste već više puta bili u situaciji da vam je donji veš u predelu prepona i zadnjice bio prilično mokar posebno u najtoplijim danima. Iz toga razloga i ovo je deo garderobe čijem odabiru treba da posvetite dosta pažnje i pronađete onaj veš koji ima veću moć upijanja, koji se neće lepiti za kožu i koji će apsorbovati neprijatne mirise.
Majice protiv znojenja, kao i čarape, imaju pojačanu moć upijanja i napravljene su od specijalnih vlakana. No, teško je naći baš odevnu kombinaciju za svaku priliku koja je takva i od takvih materijala. Zato se vodite time da odeća bude pamučna, lanena, viskozna ili od drugih prirodnih materijala.
Širi modeli ostavljaju više prostora za „provetravanje“ kože pa je nekima to bolja opcija.
Beli ili skroz crni i tamni komadi odeće su zahvalniji od onih u boji. Siva, zelena, plava ili bilo koja druga boja, vrlo lako mogu da vas neprijatno iznenade mokrim flekama ispod pazuha koje se na ovakvoj odeći baš vide.
No, niste osuđeni na bezbojno. Sledeća stvar rešava i to.
Ulošci protiv znojenja su spas u mnogim situacijama. Mogu biti dizajnirani za obuću, odnosno za cipele. Upijaju višak znoja, pa uz adekvatne čarape i obuću, produžavaju vek vašoj obući.
Takođe postoje i ulošci protiv znojenja za predeo ispod pazuha. Neki su namenjeni za jednokratnu upotrebu i nalepe se na unutrašnjost rukava. Drugi su za višekratnu upotrebu, na poseban način kače se ispod pazuha i sprečavaju da se na odeći pojave tamne fleke od znoja.
Prirodne metode protiv znojenja
Postoji verovanje da priroda ima lek za sve, pa tako iza problem znojenja.
Šta protiv znojenja pomaže iz ovog spektra rešenja i da li je baš sve bezbedno i korisno.
Možete naći sledeće:
Kapi protiv znojenja
Raznovrsne biljne tinkture se nalaze u ponudi, ali da biste rešili problem, treba izabrati prave.
Žalfija protiv znojenja je jedan od priznatijih tretmana i kapi su često napravljene baš na njenoj bazi. To je biljka koja ima antiseptičko, ali i jako adstrigentno dejstvo. Često se u kapima kombinuje sa drugim biljkama, kap što je recimo miloduh.
E sad, mnoge kapi protiv znojenja, baš kao i tablete, mogu biti korisne, ali nisu direktno namenjene problemu hiperhidroze, već utiču na neke druge probleme čije rešenje dovodi i do manje znojenja. Na primer, kapi za regulisanje rada štitne žlezde su odgovor na pitanje šta protiv znojenja, onima koji imaju problem sa štitnom žlezdom. Kapi za menopazu ili kapi protiv nervoze i stresa, takođe mogu na svojevrstan način biti rešenje protiv znojenja za kojim tragate.
Pročitajte više o kapima protiv znojenja.
Limun
Limun protiv znojenja često se pominje kao prirodno rešenje. Naime, on ima u sebi veliku količinu limunske kiseline koja ima zadatak da razgradi enzime koji nastaju dejstvom bakterija na oznojenom predelu, a to je ono što stvara neprijatan miris znoja.
No, pažljivo sa njim.
Limun može da iritira kožu i nakon njegove upotrebe ne biste smeli da izlazite na sunce, jer koža fotosenzitivna. Limun ne sprečava znojenje, više se koristi kao neka vrsta dezodoransa, odsnosno sprečava neprijatne mirise.
U korist limuna reći ćemo i to da izbeljuje kožu i uklanja tamne fleke ispod pazuha. Ipak, kada je prekomerno znojenje u pitanju, on nije rešenje.
Možete odabrati i varijantu prirodnog dezodoransa od citrusa ukoliko vam je nanošenje limuna na kožu preagresivno.
Magnezijum hlorid protiv znojenja
Pojedini ljudi kunu se u ovo prirodno rešenje. Magnezijum hlorid rastvori se u vodi tako da njegov udeo bude 20%. Ovako dobijen rastvor nanosi se na predeo koji se znoji. Koža apsorbuje magnezijum, što za posledicu ima manje neprijatan miris znoja.
Iako je magnezijum hlorid so, nema istu ulogu kao aluminijum horid. Ne može da zaustavi znojenje i to nije uloga koju može da odigra. Osim toga, ovaj rastvor je dosta masan, pa njime rizikujete i fleke na odeći. Zato se bolje okrenti klasičnim antiperspirantima ili nabaviti neki prirodni dezodorans.
Ostali trikovi protiv znojenja
Prirodne metode mogu biti korisne kod osoba koja se manje znoje, ali hiperhidroza je znatno ozbiljnije stanje koje zahteva i ozbiljnija rešenja. Ipak, kada ta rešenja nisu pri ruci, nije na odmet znati i neke trikove protiv znojenja, poput ovih prirodnih.
Tako recimo :
- za apsorpciju znoja umesto pudera, od koristi može biti soda bikarbona ili skrob.
- za sužavanje pora i manje lučenje znoja, tretiranje znojnog područja materijama koje su bogate taninima može biti spas. Na primer, crni čaj.
- za neutralisanje neprijatnih mirisa znoja, opet od koristi može biti soda bikarbona ili jabukovo sirće
- ako nemate specijalne uloške za znojenje za odeću, od koristi vam mogu biti i higijenski samolepljivi ulošci koje možete prekrojiti makazama.
U mnogim slučajevima problem sa znojenjem je toliki da zahteva malo ozbiljniji tretman.
Šta protiv znojenja kada ove tehnike ne pomažu?
Rešenje je možda u sledećem.
Terapija protiv znojenja
Pod ovim mislimo na određene procedure koje uspešno smanjuju znojenje.
Botoks protiv znojenja
Botoks je tretman koji je poznatiji u estetskoj medicini gde injekcije botulinium toxina blokiraju rad facijalnih mišića i na taj način sprečavaju stvaranje bora. I kada je znojenje u pitanju, stvari stoje isto, samo što se to blokirajuće svojstvo ovde primenjuje na nerve koji aktiviraju znojne žlede.
Botoks tretman je popularan tretman protiv prekomernog znojenja pazuha. Injekcije botoksa se apliciraju u ovo područje i znojenje je prošlost. Mnoge proverene ordinacije rade ovu proceduru besprekorno.
Tretman je vrlo efikasan, rezultati se odmah primete. Procedura je jednostavna, pacijent se odmah vraća svojim svakodnevnm aktivnostima. Može se primeniti i protiv znojenja dlanova, stopala kao i drugih delova tela. Jedina mana je, da tako kažemo, što botoks ne leči hiperhidrozu, već samo privremeno smanjuje njene posledice. Nakon 4-6 meseci, dejstvo botoksa slabi i treba ponoviti tretman.
Jontoforeza protiv znojenja
Jontoforeza je relativno komforan tretman protiv znojenja koji podrazumeva sprovođenje strujnih impulsa do mesta na kojima se javlja problem. Za ovo se koristi posebna aparatura koja se sastoji iz delova koji omogućavaju kontakt tela sa vodom i delova koji provode struju.
Iako kombinacija struje i vode deluje loš spoj, treba istaknuti da je u pitanju niskonaponska struja koja deluje tako što sprovodi jone do dela tela koji se tretira i na taj način blokira rad znojnih žlezda.
Ovaj tretman je pogodnji za znojenje dlanova i stopala, mada se uz posebne dodatke može raditi i na drugim delovima tela. Da bi bio efikasan, mora redovno da se sprovodi određen broj tretmana, dok se ne dođe do željene suvoće.
Tretman jontoforeze možete raditi u ordinaciji dr Bojić ili nabaviti aparat za kućnu upotrebu i sami raditi tretmane.
Nije dobro rešenje za osobe sa pejsmejkerom i metalnim impalntatima u telu, osobe obolele od epilepsije , a ne preporučuje se ni protiv znojenja u trudnoći.
Operacija protiv znojenja
Na posletku, najdrastičnija metoda kojoj je moguće pribeći kada ništa drugo ne pomaže je operacija protiv znojenja koja se još nazva i torakoskopska simpatektomija.
Ovo je trajno rešenje protiv znojenja.
Prilikom operacije radi se hirurško presecanje simpatičkog lanca. To ima za cilj smanjenje aktivacije nerava koji signaliziraju znojnim žlezdama da rade. Operacija se izvodi malim rezovima kroz grudni koš. Traje pola sata, radi se u totalnoj anesteziji, ali nema dužih zadržavanja i pacijent se odmah vraća normalnom životu – samo sad bez znojenja.
Na kraju – šta protiv znojenja?
Ne postoji jedinstven odgovor.
Ipak , dobra vest je da pomoći ima, samo treba da izaberete pravu stvar.
Nadamo se da smo ovim vodičem pomogli da bude jasnije šta stvarno pomaže, a šta samo privremeno maskira problem.