Soda bikarbona protiv znojenja – razlozi za i protiv
Ako niste znali kako se koristi soda bikarbona protiv znojenja i da li je delotvorna, krajnje je vreme da saznate i za ovaj trik. Ovo je nešto što se često provlači kao savet. A da li je dobar? Mi ćemo vam otkriti obe strane ove medalje.
Šta je soda bikarbona uopšte?
Dobro, verovatno vam je svima poznata ova namirnica. Nema za šta se ne preporučuje – od čišćenja rerne, preko spremanja kolača, pa do lečenja raka. Naravno da je jedna takva univerzalna namirnica morala da nađe svoje mesto i u borbi protiv znojenja.
Praktično gledano, soda bikarbona je namirnica koju ima svaka kuća.
Hemijski gledano, soda bikarbona je natrijum hidrogenkarbonat.
Može se dobiti prirodno (ekstrahuje se iz prirode), ali se može dobti i hemijskim putem i određenim hemijskim reakcijama.
Ako se vratite malo unazad u hemiju iz osnovne škole, soda bikarbona vam je verovatno ostala u pamćenju kao alkalna materija. A ako i nije ostalo u pamćenju, evo – podsetili smo se. Kiseli rastvori su oni kojima je pH vrednost manja od 7, a bazni onima kojima je veća od 7. pH vrednost sode bikarbone je 9.
Ova činjenica na prvu loptu deluje kao pravo rešenje!
Koliko ste puta konstatovali da ste se „ukiselili od znoja“ ili da znoj ima kiseo miris? Da li onda soda bikarbona protiv znojanje pomaže da se „otkiselite“? Ili je tajna njenog dejstva u nečem drugom?
Nastavite sa čitanjem i otkrijte!
Soda bikarbona kao prirodni dezodorans
Sve se više diže buka oko štetnih sastojaka u kozmetici, posebno onih koje koristimo na svakodnevnom nivou kao što su antiperspiranti i dezodoransi, što nije slučaj onda kada koristite medicinski roll on koje je bezbedan za primenu.
Soda bikarbona protiv znojenja je čest savet za one koji traže prirodni dezodorans. Zašto?
Ova namirnica ima dve sjajne osobine:
- Eliminiše neprijatne mirise
- Odlično upija vlagu
Prre nego što objasnimo kako da upotrebite sodu bikarbonu kao dezodorans, da objasnimo i ovo.
Dezodorans nije isto što i antiperspirant. Dok antiperspiranti blokiraju znojne žlezde i lučenje znoja, dezodoransi samo blokiraju neprijatan miris istog. Sam naziv to kaže. „Odor“ je reč koja na engleskom označava telesni miris. Dezodorans je faktički deaktivator telesnih mirisa odnosno njihov neutralizator.
Soda bikarbona je poznata po tome da neutrališe neprijantne mirise pa može da posluži kao dezodorans, ali nije i ne može biti antiperspirant.
E, sada kada smo to objasnili, hajde da vidimo na koji način se koristi soda bikarbona protiv znojenja
Soda bikarbona protiv znojenja pazuha
Znojenje pazuha problematično je iz 2 razloga:
- Ostavlja fleke od znoja na odeći
- Znoj je često neprijatnog mirisa
Količina znoja ne mora biti faktor koji je važan za jačinu i neprijatnost mirisa. Moguće je znojiti se malo, a da to bude jako neprijatno. Stvar je u bakterijama. Bakterije razlažu znoj i soli iz njega kojima se hrane i kao rezultat tog procesa razlaganja nastaje neprijatan miris ispod pazuha.

Soda bikarbona za znojenje pazuha stupa na scenu na ovaj način:
Ako ste mislili da ubija bakterije – nije to baš tako. Smatra se da je za razvoj ovih bakterija pogodna kisela sredina. Kako je soda bikarbona alkalna, tako zapravo njena primena čini pazuh nepogodnom sredinom za razvoj bakterija. Možda nećete reći znojenje stop, ali može vas spasiti od neprijatnih mirisa.
Zašto onda koristiti sodu bikarbonu za znojenje?
Zato što mnogi današnji kozmetički proizvodi sadrže pregršt štetnih sastojaka među kojima su:
- Aluminijum koji se povezuje sa kancerom, a soli aluminijuma su deo gotovo svakog antiperspiranta. Naučno ova veza sa kancerom i antiperspirantima nije podržana i soli aluminijuma prošle su brojna ispitivanja i smatraju se bezbednim za upotrebu u antiperspirantima.
- Parabeni i triklosan čija se upotreba povezuje sa hormonskim poremećajima u organizmu, a hormoni i znojenje su itekako povezani.
- Veštački miris i boje koji mogu da izazovu iritacije na koži.
Kako se koristi soda bikarbona protiv znojenja ispod pazuha
1. način: Soda bikarbona i voda protiv znojenja
Nakon tuširanja dobro se obrisati. Zatim, prstohvat sode rastvorite u malo vode i nanesite ravnomerno na kožu ispod pazuha. Ostavite da se osuši. Istresite višak i obucite se.
2. način: Kamilica i soda bikarbona protiv znojenja
Skuvajte pola litra čaja od kamilice i stavite da se ohladi. Procedite i dodajte u to pola kašike sode bikarbone. Stavite u bočicu sa raspršivačem i naprskajte ispod pazuha. Nemojte ovo prskati po odeći zbog fleka. Ostavite da se osuši, pa se obucite.
3. način Limunov sok i soda bikarbona u sprej protiv znojenja
Limun je odličan saveznik protiv znojenja. Deluje protiv bakterija pa smanjuje mogućnost neprijatnog mirisa znoja. Pored toga, deluje i kao adstrigent pa može suziti znojne žlezde i privremeno sprečiti znojenje. U kombinaciji sa sodom bikarbonom, čini sjajan prirodni dezodorans.
Pomešajte jednake količine sode i limunovog soka i utrljate ispod pazuha. Za poneti, rastvorite sa vodom i stavite u bočicu sa raspršivačem.
4. način: Obloge od sode bikarbone protiv znojenja
U gušćoj varijanti, sodu bikarbonu možete primeniti i kao kućnu oblogu protiv znojenja.
Pored varijante sa limunom, moćete napraviti gustu pastu od vode i sode bikarbone. Obloge su efikasnije jer su koncentrovanije, ali sa njima ne možete baš na poslovni sastanak ili bilo gde među ljude.
Gustin i soda bikarbona protiv znojenja u kombinaciji sa kokosovim uljem mogu biti obloga, ali i stik iz domaće radinosti. Potrebno je da pomešate jednake količine sode bikarbone i kukuruznog skorba odnosno gustina. Recimo pola kašike sode bikarbone i pola kašike gutina. Zatim otopite 4 kašike kokosovog ulja na sobnoj temperaturi i sve sastojke umešajte u homogenu smesu. Ostavite da se stegne. Čuvajte u frižideru.
Nije baš za tašnu, jer kokosovo ulje na većim temperaturama postaje tečno i može da se razlije. Možete ovo naneti ispod pazuha, ostaviti da deluje 20-ak minuta pa skinuti višak.
Nepijatni mirisi i znojenje nisu rezervisani samo za pazušno područje. Javljaju se i na nogama.
Zato saznajte i ovo!
Soda bikarbona protiv znojenja nogu
Prekomerno znojenje nogu je neprijatan problem, a šlag na tortu mogu da budu gljivice na nogama koje se razvijaju u vlažnoj sredini. Prisustvo gljivica na nogama jasno će se manifestovati kroz neprijatan miris nogu, a mogu se javiti i svrab i kožne promene na noktima i stopalima. Pored brige o stopalima, bitno je voditi računa i o obući.
Soda bikarbona protiv znojenja stopala deluje na sličan način kao i kod pazuha. Neutrališe neprijatne mirise, ali i čini kožu stopala nepogodnom za rast i razvoj gljivica.
Kako upotrebiti sodu bikarbonu za znojenje nogu?
Možete napraviti pastu od sode bikarbone i vode i nju naneti na stopala. Držati bar pola sata pa isprati.

Možete napraviti rastvor sode bikarbone u koji ćete potopiti stopala. 3 kašike sode bikarbone rastvorite u toploj vodi i potopite stopala u ovaj rastvor.
Naposletku, sodom bikarbonom u prahu možete posuti cipele i ostaviti preko noći da upije neprijatne mirise. Ujutru istresite višak.
Soda bikarbona protiv znojenja dlanova
Ako vam se prekomerno znoje dlanovi, a treba vam brzinsko rešenje, možete probati da ih pospete sodom bikarbonom. Ostavite da upije par minuta, otresete višak dlanom i dlan i problem rešen – bar na neko vreme.
Soda bikarbona za znojenje ovde ima ulogu upijača znoja. Neprijatan miris znoja na dlanovima se ne javlja.
Ali ako je soda bikarbona tako dobra, zašto onda uopšte bacati novac na dezodoranse i antiperspirante?
Pa zato što nije sve tako sjajno … Ima i ona druga strana.
Razlozi protiv sode bikarbone za znojenje
U većini recepata koje smo dali, soda bikarbona nije rastvorena. Ona ima male granule i deluje abrazivno na kožu. Znojenje nije baš proces koji ćete sprečiti jednim nanošenjem sode bikarbone i kraj. Ponavlja se, pa je i tretman potrebno ponoviti. Nekada svaki dan, nekada i više puta dnevno. To znači da svakodnevno vršite piling i šmirglanje površinskog sloja kože što na kraju može da odevede do iritacije.
Ali to nije sve!
Sećate se priče o alkalnosti i kiselosti sa početka priče?
Naša koža je blago kisela i ima pH vrednost oko 5,5. Soda bikarbona je alkalna i česta upotreba može da poremeti pH vrednost kože. Tada se može javiti osetljivost kože i simptomi kao što su:
- Crvenilo
- Osip
- Svrab i peckanje
- Perutanje
Čim pH vrednost kože preko 6,5, prirodna barijera kože se narušava i sama koža postaje podložnija infekcijama i oštećenjima. Na koži ne postoje samo one loše bakterije. Tu se odvija i stalna borba izmešu dobrih i loših bakterija. Sa prekomernom upotrebom sode bikarbone, stradaju oba ova soja, jer ona remeti enzimsku aktivnost na površini kože. Tako koža gubi svoju zaštitnu barijeru. Kada se ona naruši, potrebno je najmanje dve nedelje da se vrati u normalu.
Ne nekim mestima možete naći tvrdnje da je telu potrebno i do 40 dana da se navikne na sodu bikarbonu, i da su osip i crvenilo samo posledica „detoksa“. Nešto dobiješ – nešto izgubiš, je li tako?
Pa, s obzirom da danas postoje i medicinski provreni preparati za znojenje, antiperspirant kreme i slično – nema potrebe da se trpe neprijatnosti.
Naravno, nije zgoreg probati. Ako vama soda bikarbona za znojenje vrši posao bez nuspojava, svakako joj vredi dati šansu.
Ono što ipak treba imati na umu je činjenica da soda bikarbona samo utiče na posledice, ali ne bavi se samim uzrokom problema prekomernog znojenja.
Kao takva, samo je privremeno rešenje. Pri tom, opet napomnijemo, ne sprečava znojenje. Samo privremeno aposrbuje višak znoja i neutrališe neprijatne mirise.
Za koga je dobra soda bikarbona za znojenje, a za koga ne?
Soda je dobra varijanta za sve one koji se ne znoje preterano, nego uobičajeno. Na ovaj način se koristi prirodna opcija i izbegavaju potencijalno štetne hemikalije iz kozmetike. Uz dodatak nekog eterečnog ulja, vaš prirodni dezodorans ne mora samo da neutrališe neprijatan miris. Može i da ima svoju mirisnu notu.
Soda bikarbona može biti dobra varijanta i onda kada primetite da se koža zasitila teških dezodoransa i da treba da je „odmorite“ od njih! U paru sa redovnom i dobrom higijenom pre svega, pružiće vam olakšanje.
Soda bikarbona neće biti rešenje za osobe koje imaju problem sa hiperhidrozom, ali svakako da može pomoći u neutralisanju neprijatnih mirisa. Znojenje u prevelikim količinima nije u stanju da zaustavi i to zahteva ozbiljnije tretmane i posetu lekaru koji će eventualno prepisati adekvatnu terapiju. To može biti medicinski roll on, botoks pazuha, jontoforeza, pa čak i neki operativni zahvati.
Znojenje na nervnoj bazi ima svoj okidač „iznutra“ da tako kažemo. Nema te sode bikarbone koja može da deluje na uzrok ovakvog znojenja i spreči ga. Isto je i kada su u pitanju hormoni ili neke bolesti koje izazivaju znojenje.
Dakle…
ako tražite trajno rešenje za prekomerno znojenje, onda je uzrok ono na šta treba da se fokusirate. U težim slučajevima, soda bikarbona za znojenje jednostavno nije rešenje! U lakšim slučajevima – zašto da ne! Pristupačna je, jeftina i jednostavna za upotrebu! Probajte!