Ako vas muči preterano znojenje nogu, isprobajte ovo!
.
Postoje načini da znojenje nogu postane vaša prošlost. Zato, ako vas muči ovaj problem, nastavite sa čitanjem teksta da biste saznali i kako!
Znojenje nogu je jako neprijatan problem iz više razloga:
- noge su vam stalno mokre i osećate celodnevnu vlagu i gnjetavost na stopalima
- stopala su sklonija neprijatnim mirisima
- znojenje nogu i hladne noge često idu ruku pod ruku
- izazov je izabrati adekvatne cipele
- klizanje znojavih nogu u sandalama može vam napraviti užasne žuljeve
Treba još neka?
Onima koji pate od znojavih stopala i ovo je više nego dosta.
E sad, normalno je kada krenu visoke temperature ili kada smo fizički aktivni i obuveni da se noge oznoje. Dešava se, skoro svima.
Ono što nije uobičajeno jeste da vam se noge znoje stalno, bez obzira na spoljašnje uslove. Ovakvo stanje naziva se još i hiperhidroza stopala odnosno plantarna hiperhidroza.
Da li vam se to dešava?
Obratite pažnju onda!
Da biste znali kako se rešiti znojenja nogu, potrebno je upoznati svog neprijatelja da bi borba sa njim imala smisla.
Zato pročitajte sledeće:
.
Pojačano znojenje nogu – uzroci
Dakle, ukoliko ste došli do stadijuma da se svakodnevno pitate „Zašto mi se znoje noge„, onda je vreme da saznate ponešto o uzrocima ovo iritantne pojave.
Nažalost, tačan uzrok pojačanog znojenja stopala nije poznat. Kao i kada je preterano znojenje dlanova u pitanju, smatra se da je uzrok genetika. Isti genetski faktor koji izaziva hiperhidrozu dlanova izaziva i hiperhidrozu stopala, a to je onaj koji izaziva pojačanu aktivnost u simpatetičkoim lancu. Razlika u odnosu na znojenje dlanova je u tome što se hiperhidroza dlanova obično javlja ranije u životnom dobu nego ova koja se odnosi na stopala. Pretpostavlja se da je uzrok tome što znojnim žlezdama na stopalima treba više vremena da sazru i razviju svoju funkciju.
Premda se uglavnom problem javi još u detinjsutvu i tokom tinejdžerskog doba, aposlutno postoje šanse da se znojenje tabana javi i u kasnijem starosnom dobu.
Van naslednih faktora, uzroci znojenja nogu mogu biti razni.
No pre nego što ih pobrojimo, da vas pitamo ovo:
Jeste li znali da vaša stopla imaju preko 250000 znojnih žlezda? Njihova funkcija svakako nije da vam izazivaju neprijatnost, nego da ohlade telo.
U slučaju kada je preterano znojenje nogu u pitanju, ove žlezde su previše aktivne, a uzroci znojenja nogu tada mogu biti u sledećem:
- Emocionalni stres
- Rigorozne vežbe
- Loši materijali od kojih je izrađena obuća i čarape (sintetički materijali u kojima noga ne može da diše kao što su poliester, najlon, plastika). Osim zbog prekomernog znojenja nogu o odgovarajućoj obući morate voditi računa iz razloga da čukljevi ne bi postali jedan od vaših problema.
- Toksini (kao recimo oni koje konzmuramo pogrešnom ishranom baziranoj na zasićenim mastima)
- Vrućina – bilo ona izazvana spoljašnjom visokom temeparaturom vazduha ili ona izazvana povišenom telesnom temperaturom. Znojenje je tada normalan odgovor organizma
- Oštećenje simpatetičkih nerava. Ovo je specijalan set nervnih završetaka koji odgovaraju na stres, a može ih oštetiti neka bolest ili trauma
- Celodnevno stajanje
- Gojaznost
- Pojedini lekovi, a posebni neki antidepresivi
- Pojedine bolesti kao što su dijabetes, hipertireoizam odnosno previše aktivna štittna žlezda, leukemija, rak limfnog sistema, tuberkuloza, infekcija srčanog zaliska, anksioznost
Simptomi znojenja nogu
Pojačano znojenje nogu je mnogo češće kod muškaraca nego kod žena, i mnogo češće kod mlađe populacije nego kod starijih ljudi. Simptomi ove pojave su očigledni – stopala koja su vlažna jer se stalno znoje.
Nekim ljudima se stopala znoje do te mere da im noga klizi u cipeli. Znojenje nogu u sandalama je tek priča za sebe. Bez odgovarajuće potpore stopala ispadaju iz cipela ili sandala, a to dovodi do prljanja nogu što opet nije prijatno.
Stopala izložena preteranom znojenju takođe mogu da imaju beličast izgled, a ponekad je prisutna i infekcija stopala, kao i neprijatan miris nogu.
Totalna količina znoja koju proizvodimo zavisi od broja znojnih žlezda i njihove aktivnosti koja je regulisama nervima, ali i hormonima. Zbog toga se muškarci znoje više od žena.
No, sigurni smo da vas najviše zanima sledeće:
.
Znojenje nogu – lečenje
Idealno bi bilo imati prekidač koji jednostavno možete isključiti i prestati se prekomerno znojiti na stopalima. Lečenje nikad nije tako jednostavno, zar ne?
Ali ne gubite nadu!
Evo koji načini lečenja znojenja nogu su vam na raspolaganju!
Antigljivični talkovi i puderi za noge
Možete naći veliki broj preparata u vidu talka ili pudera za noge čiji je osnovni zadatak da apsorbuju znoj i spreče stvaranje vlažne sredine koja je idealna za razvoj gljivica na nogama. Oni mogu da sadrže cink-oskid, benzojevu kiselinu, bornu kiselinu i neke prirodne anitseptičke sastojke.
.
Kako se koristi puder protiv znojenja nogu?
Pre nego što upotrebite puder za stopala, potrebno je da stopala prvo dobro operete, a zatim i osušite. Na čista stopala naneti puder protiv znojenja nogu. Može se sipati i u cipele kako bi se sprečio neprijatan miris obuće .
.
Antiperspiranti za stopala
Ovi kozmetički proizvodi mogu se naći u obliku spreja ili rolera. Deluju uglavnom tako što blokiraju znojne žlezde i sprečavaju preterano znojenje, dok u isto vreme neutrališu neprijatne mirise. Kod nekih je preporuka da se koriste pre nego što legnete u krevet. Kada imate ovakav oblik hiperhidroze, dok spavate manje se znojite, a onda i koža efikasnije upije preparat. Koristite antiperspirant za noge svaki dan, baš kao što to radite da sprečite znojenje ispod pazuha. Kada su u pitanju antiperspiranti za stopala, lider na tržištu je MartiDerm antiperspirant gel za pojačano znojenje stopala.
Kod drugih preparata ovog tipa je preporuka da se naprskaju na stopala posle kupanja ili posle pranja nogu. Obično sadrže soli aluminijuma kao što su aluminijum hlorid, aluminijum hlor hidroksid ili aluminijum cirkonijum.
.
Krema protiv znojenja nogu
Kreme su još jedna varijanta lečenja znojenja nogu koja je lako dostupna. Formulisane su tako da sprečavaju znojenje nogu i apsorbuju vlagu sa površine kože. Neke kreme protiv znojenja nogu imaju i prirodne sastojke koji imaju antibakterijska ili antigljivična svojstva što je dodatna prednost.
Pored krema, tretmani koji se mažu na tabane sklone znojenju mogu biti u vidu suspenzije ili gela. Možda najdelotvorniji i najčešće preporučivan gel protiv znojenja nogu je Urotropin gel. Koristi se 7 dana, a onda se pravi pauza u korišćenju od 20 dana. Za to vreme, možete primetiti značajno smanjenje znojenja na stopalima. Ipak, sa ovim proizvodom treba biti oprezan i voditi računa da se ne pretera sa upotrebom jer se tada može dobiti kontra efekat i koža previše isušiti.
Krema protiv znojenja nogu koja isušuje vlažnu kožu tabana, sprečava proklizavanje noge tokom hodanja i pravi je spas onda kada vas muči i znojenje nogu u sandalama.
.
Jontoforeza
Ovo je medicinska procedura kojom se šalju slabi električni singnali kroz vodu do kože. Naziva se još i elektroforeza. Ovaj tretman obavlja se u ordinacijama gde ga sprovodi stručno osposobljen kadar.
Ipak, razmislite i o ovome!
Ako se često borite sa znojenjem nogu koje se iznova i iznova vraća, odlična je investicija nabaviti aparat za jontoforezu za kućnu upotrebu.
Uspešnost ovog tretmana je preko 91%, ali procedura mora češće da se ponavlja. Sam proces jontoforeze kada je znojenje tabana u pitanju traje oko pola sata.
.
Gel protiv znojenja nogu
Gel protiv znojenja nogu predstavlja jedinstvenu kombinaciju sastojaka koji deluju na prekomerno znojenje nogu. Ovi sastojci daju bolju antiperspiraciju i dezodorantski efekat i pored prekomernog znojenja smanjuju i neprijatan miris nogu. Driosec gel za noge nanosi se noću na tabane kao i između prstiju. Sledećeg jutra potrebno je samo da ga isperete sapunom i vodom.
.
Ulošci za cipele
Na tržištu se mogu pronaći i specijalni ulošci za cipele koji neće smanjiti znojenje nogu u cipelama, ali će smanjiti neprijatne mirise koji su posledica znojenja. Neki od njih su mirisni, neki imaju antibakterijska svojstva, a neki deluju i protiv gljivica. Napravljeni su sa dodatkom aktivnog uglja, ulja čajevca, eteričnih ulja koja otpuštaju mirise i neutrališu smrad. Njihovi materijali apsorbuju suvišnu vlažnost pa sprečavaju klizanje noge po cipeli. Kako bi efekat bio bolji, možete nabaviti i sprej za obuću kojim ćete dezinfikovati unutrašnjost.
A znate šta?
Sam znoj na nogama i nije toliko strašan da nema propratnih pojava koji pojačano znojenje stopala čine nepodnsošljivim.
.
Ekstra komplikacije i neprijatnosti koje sa sobom nosi preterano znojenje nogu
Ekrine žlezde na dlanovima i stopalima proizvode znoj koji sam po sebi nema neprijatan miris. Pa ipak, priznaćete da znojenje stopala i njihov neprjatan miris prilično često idu zajedno.
Ali ako sam znoj ne smrdi, odakle onda neprijatan miris nogu?
Za ovu pojavu zaslužni su mikroorganizmi, odnosno bakterije i gljivice. Vlažna sredina, koja je ujedno i topla kada je u cipeli, idealna je za njihov razvoj.
Veće su šanse da znoj na nogama postane neprijatnog mirisa ako ste pod stresom, ako ceo dan stojite, ako nosite obuću koja je tesna i čarape i cipele od materijala u kojima noga ne može da diše. Loša higijena takođe zauzima značajno mesto u ovoj problematici.
Osobe sa vlažnim stopalima koje pate od plantarne hiperhidroze često se bore sa posebnim neprijatnostima kao što cu gnjecave i vlažne cipele, stalno hladna stopala, promene na koži izazivane gljivicama drugačije poznate kao atletsko stopalo kao i gljivice na nogama i noktima.
Ali čekajte!
Postoji dobra stvar u svemu ovome!
Ukoliko vodite računa o svojim navikama, znojenje nogu možete drastično smanjiti pa i sasvim sprečiti neprijatne nuspojave.
.
Kako sprečiti znojenje stopala?
Znojenje stopala možda nije tako jednostavno prekinuti, ali nešto ipak možete uraditi kako ne bi bilo neprijatnog mirisa.
Evo saveta kako smanjiti znojenje nogu!
- Nosite čarape od prirodnih materijala kao što su, vuna, pamuk ili bambus. Uvek čitajte etikete da biste se detaljno informisali o sastavu. Izbegavajte čarape koje imaju najlon ili poliester jer oni zarobljavaju, znoje i sprečavaju nogu da diše (drage dame ovde mogu da se oproste od ženskih najlon čarapa). Sa druge strane, prirodni materijali su porozni pa omogućavaju koži stopala da diše.
Iako je pamuk ono što vam prvo pada na pamet kao poželjna opcija, zapravo se pokazalo da to baš i nije tako. Pamuk upija vodu ali je drži do same kože i nakon znojenja, noge ostaju mokre. Vuna se pokazala kao poroznija i propušta više vazduha a i transportuje vlažnost u dublje slojeve, a ne pored kože.
Znate onu priču naših starih da vunene čarape treba nositi i leti i zimi? Leti vam to možda ne izgleda kao doba opcija, ali zapravo, pokazalo se da je ovo vrlo zahvalan materijal kada su vam stalno vlažni tabani.
Danas, osim toga, možete naći i čarape sa srebrnim vlaknima, a poznato je da srebro ima antibakterijska svojstva. Opet, da naglasimo – čitajte etikete, ne gledajte boje!
- Birajte adekvatne cipele. Kao što čarape treba da omoguće protok vazduha do kože, tako to treba da čine i cipele. Birajte one od prirodnih materijala, pre svega kožne. Pored toga, u ponudi je obuća od laganijih materijala, platnena kao i obuća sa otvorima na prstima, rupicama po površini i slično. Uskladite obuću sa vremenskim uslovima!
- Perite noge svaki dan. Dva puta ako je potrebno! Uzalud i cipele i čarape koje dišu i mirišu ukoliko ne vodite računa o higijeni. Kada je znojenje nogu vaš problem, to je onda od još večeg značaja. Važno je da pre obuvanja čarapa dobro osušite noge, a posebno deo između prstiju gde se bakterije i gljivice najviše skupljaju.
- Redovno menjajte čarape. Kada ste kod kuće i kada primetite da su vam se čarape natopile znojem, skinite ih, operite noge, osušite ih i obujte čiste čarape.
.
A kako sprečiti znojenje nogu ukoliko ste na poslu?
- Može vam poslužiti ovaj trik: Ponesite rezervni par čarapa i vlažne maramice uvek sa sobom!
- Ne nosite isti par cipela svaki dan, a posebno ne obuvajte cipele koje su već mokre od znoja.
- Sunčajte cipele povremeno. Izlaganje unutrašnjosti cipela suncu ubiće bakterije i gljivice. Naravno, treba i redovno da perete svoju obuću, ne samo da se oslanjate na sunčanje
- Nosite cipele koje vam daju malo prostora. Ako su vam cipele pretesne i stežu vas, ne ostavljaju mesta za prolazak vazduha, to povećava verovatnoću znojenja nogu.
- Hodajte bosi kad god je to moguće.
- Redovno kratite nokte, a održavajte i pete glatkim. Grube pete koje se oznoje i postanu vlažne su idelana podloga za razvoj mikroorganizama.
.
Kako lečiti znojenje stopala prirodnim putem?
U svim onim trenucima kada ne treba da koristite gore navedene metode lečenja znojenja nogu, jer nije preporučljivo da ih koristite svaki dan, možete probati ove jednostavne prirodne metode.
Uglavnom se svode na potapanje stopala u određene rastvore.
Želite da znate kako da ih napravite?
Evo nekoliko predloga:
.
Soda bikarbona protiv znojenja nogu
Napravite kupku za stopala od vode u koju ste dodali 3-4 kašike sode bikarbone. Potopite noge 20-ak minuta u taj rastvor.
.
Borna kiselina
Kristale borne kiseline pretvorite u prah, a zatim njima pospite stopala, posebno vodeći računa od delu između prstiju. To radite ujutru, a uveče isperite toplom vodom detaljno.
.
Čajevi protiv znojenja nogu
Čajevi sadrže tanine koji skupljaju pore jer imaju astrigentska svojstva. Za razne vrste čajeva se tvrdi da su efikasni kao kupke za stopala, a izdvojićemo: crni čaj, čaj od hrastove kore, čaj od žalfije, od nane i kantriona.
.
Iako lečenje znojenja nogu nije nimalo lak posao, poštujte ove savete i sigurni smo da će se neprijatnosti svesti na minimum. A to je, priznaćete, odličan početak!