Otkrivamo vam! Da li je prirodni dezodorans rešenje protiv znojenja koje ste čekali
Zašto je prirodni dezodorans ono što vam treba i kako vam može pomoći da se rešite neprijatnog mirisa znoja zauvek? Je li dovoljno moćan? Saznajte!
Borba sa prekomernim znojenjem prevazilazi fleke na odeći i mokre dlanove. Uz znoj često u paketu idu i neprijatni mirisi. To je još jedan razlog više da znojenje stavite pod kontrolu.
Međutim, koliko ste puta čuli da dezodoransi i antiperspiranti nisu zdravi, jer sadrže neke štetne sastojke. Optužuju ih za hormonske promene i povezuju sa kancerom. Nije li onda bolje da probate šta mogu prirodni dezodoransi? Posebno ako se mnogo znojite i dezodorans je akcesoar bez kojeg ne možete zamisliti život.
Hajde, priznajte da vam sve te priče o njihovoj štetnosti bar malo izazivaju zabrinutost, posebno ako ih mnogo trošite! Prirodni dezodorarnsi i antiperspiranti deluju kao dobra opcija.
Saznajte zato u narednim redovim kako prirodna kozmetika i zdravi dezodoransi mogu da vam pomognu da se rešite prekomernog znojenja. Tačnije, saznajte da li uopšte imaju tu moć!
Šta je prirodni dezodorans uopšte?
Prirodni dezodorans protiv znojenja nije prirodan samo ako na njemu piše tako ili ako miriše na vanilu, jagodu i ima na ambalaži iscrtane voćke. Da biste bili sigurni da koristite pravu stvar, moraćete malo da čitate i sastojke.
Ono što treba da izbegavate jesu u prvom redu:
- Aluminijum, tačnije soli aluminijuma, najčešće su deo antiperspiranata. Naći ćete ih na etiketama kao Aluminum chlorohydrate, aluminum zirconium tetrachlorohydrex gly. Njihova je uloga da spreče znojenje. Sa druge strane, preterane količine aluminijuma u našem organiznu mogu biti toksične i štetne po zdravlje. Dakle, ovo je stavka za izbegavanje i razlog da pređete na prirodni dezodorans bez aluminijuma. Jer znate, i aluminijum je deo prirode, pa nismo baš na to mislili kada govorimo o zdravim dezodoransima.
- Parabeni su konzervansi koji omogućavaju da kozmetika duže traje. Postoje methylparaben, ethylparaben, propylparaben, benzylparaben and butylparaben. Tvrdi se da mogu da utiču na rad hormona, pa su još jedna stavka za izbegavanje. Da ne pričamo da nisu ni prirodni.
- Propilen glikol je sastojak koji je čest u dezodoransima, a koji može da izazove iritacije kože. Tu je i triklosan koji se koristio kao pesticid kao i sastojci za izbeljivanje (Tamna koža ispod pazuha kod nekog? Eto rešenja u izbeljivaču!), zatim Steareth-n i veštački mirisi.
A ako prirodni dezodorans nema neki dugi rok trajanja, pa još nema ni alumniijum koji je neprikosnoven kada je sprečavanje znojenja u pitanju, vredi li se uošte zamajavati sa prirodnim dezodoransima? Imaju li funkciju?
Otkrićemo vam i to!
Prirodni dezodoransi prednosti
Verovatno ste imali priliku da osetite neprijatan miris znoja ispod pazuha, kako na sebi, tako i na drugima. Mnogo toga doprinosi tom mirisu. Delom je to hrana koju jedete, delom odeća koju nosite, ali najviše doprinesu prekomerno razmnožene bakterije na koži.
Isto je i sa nogama. Prekomerno znojenje nogu nije samo problem koji uključuje mokre noge, nego se stvaraju idealni uslovi za razvoj gljivica na nogama. I eto neprijatnih mirisa stopala.
Ukoliko je prekomerno znojenje vaš stalan problem, onda vam je dezodorans sigurno najbolji prijatelj. Ili ste bar tako misli do sad, dok niste shvatili da vam može biti i neprijatelj.
Pa, vreme je da probate prirodni dezodorans protiv znojenja! Na tržištu postoji dosta njih, ali treba znati da prelazak na ovu opciju može biti malo težak.
Zašto?
Zato što sve ima svoje prednosti i mane. Znate kako je to u životu: nešto dobijete, nešto izgubite.
U slučaju dezodoranasa stvari stoje ovako:
Prednost: Prirodno i zdravo
Mana: Nije efikasno kao što očekujete.
Iskustva sa prelaskom na prirodni dezodorans uglavnom govore da rezultati nisu isti kao kada koristite klasični dezodorans i da može biti potrebno i do nekoliko nedelja upornosti da bi vaša prirodna kozmetika počela da radi.
A šta radi?
Čekajte da objasnimo!
Dezodoransi imaju ulogu da maskiraju neprijatne mirise.
Da do neprijatnih mirisa ne bi došlo, potrebno je da se mikroflora ispod pazuha vrati u ravnotežu. Ok, to može prirodno. Ali treba strpljenja…
Oni ,dakle, neće zadržati znoj i sprečiti znojenje, ali će smanjiti neprijatne mirise.
Kome su namenjeni prirodni dezodoransi?
Iskreno i bez uvijanja , stvari stoje ovako:
Ako patite od hiperhidroze, prirodni dezodorans vam neće pomoći da rešite problem.
To ne znači da oni nisu za vas!
Kako koristiti prirodni dezodorans u ovom slučaju?
Njihova je uloga da spreče neprijatne mirise, ali da biste sprečili izbijanje znoja, treba da koristite prvo antiperpsirant. Dezodorans ide dakle samo radi mirisa. Ako antiperspiranti ne rade posao, ne dozvolite da se svaki dan osećate neprijatno jer se znojite. Postoje drugi tretmani koji mogu da pomognu. Na primer, pročitajte šta je i kako deluje jontoforeza.
Prirodni dezodoransi namenjeni su najviše osobama koje imaju osetljivu kožu i kojima tradicionalni dezodoransi stvaraju iritacije.
Šta možete očekivati kada pređete na prirodni dezodorans?
Vreme prilagođavanja novoj rutini može da potraje i tokom tog perioda može se desiti da budete u iskušenju da odustanete. Možda je dobro da znate da je sasvim normalno da iskusite sledeće i da niste jedini:
- Pojačano znojenje. Vaše znojne žlezde se u ovom periodu čiste od ostataka aluminijuma koji blokiraju pore i verovatno ćete se više znojiti.
- Miris: Veća količina vlage primamljivija je podloga za baketrije pa se opasnost od neprijatnih mirisa povećava.
Trebaće vremena i da nađete najbolji prirodni dezodorans za sebe, ali ako budete uporni i istrajni, telo će se adaptirati i moguće je da pređete na prirodnu kozmetiku kada je ovaj problem u pitanju.
Već smo rekli da to što piše da je nešto prirodno, ne znači i da jeste. Da biste imali zdrav dezodorans potrebno je da bude lišen sintetičkih sastojaka, veštačkih boja i mirisa.
A šta treba da imaju da bi bili delotvorni?
- sastojke koji dezinfikuju i bore se protiv bakterija i gljivica – recimo ulje čajevca i kokosovo ulje
- sastojke koji daju mirise – recimo esencijalana ulja lavande, bergamota ili već neko drugo koje se vama dopada
- prirodni absorbent koji upija vlagu kao što je soda bikarbona ili kukurzni skrob, i možda nešto manje poznati aru prah.
Vrste prirodnih dezodoranasa
I kao što tradicionalni dezodransi dolaze u nekoliko oblika, tako je i sa prirodnim.
Prirodni dezodorans u stiku
Prirodni stik je praktična opcija, uglavnom sačinjena na bazi pčelinjeg voska, shea maslaca, koskosvog ulja i mirisnih dodataka u vidu esencijalnih ulja. Ovo su najčešći sastojci. Tu se može naći i soda bikarbona, ali ono što sigurno nećete naći su aluminijum, parabeni, triklosan i slično.
Kako se koristi prirodni stik?
Na čistu kožu, namažete tanak sloj stika i sačekate da koža upije pre nego što se obučete. Ako ne sačekate, dezodorans će imati manje efikasnu funkciju, a pored fleka od znoja na odeći, rizikujete i fleke od dezodoransa.
Prirodni dezodorans u spreju
Za razliku od prirodnog stika koji je u čvrstom agregatnom stanju i sporije ga koža upija, prirodni dezodorans u spreju je u tečnom stanju i nanosi se prskanjem. Brže se suši i pre ste spremni za oblačenje. Ovakvi dezodorasi uglavnom sadrže alkohol, magenzijumovo ulje, hamamelis, ružinu vodicu i slične hidrolate kao nosioce dezodransa. Mirisi potiču od esencijalnih ulja.
Prednost im je što ih vrlo jednostavno po potrebi možete naprskati i na stopala.
Prirodni antiperspirant i dezodorans – u čemu je razlika?
Ključna razlika između ova dva je u ulozi koji imaju.
Dezodorans maskira neprijatne mirise, prirodni antiperspirant sprečava izbijanje znoja.
Dok je prirodni dezodorans još i jednostavno napraviti, od antiperspiranta očekujemo više. Njih je malo teže naći i napraviti. Tu ulogu u sprečavanju znojenja kod prirodnih antiperspiranta uglavnom imaju aru prah i kukuruzni skorb.
Možda prirodni antiperspiranti nisu podjednako efikasni kao oni tradicionalni, ali ste bar sigurni da imate antiperspirant bez aluminijuma.
Ako ste spremni da promenu u svom životu, ovo što sledi će vas oduševiti!
Dezodorans od prirodnih kristala
Prirodni kristalni dezodorans predstavlja prirodno rešenje koje se koristi stotinama godina koristi širom Azije kao efikasna zaštita od neprijatnih mirisa.
Ovakvi dezodoransi često sadrže Aloe Veru koja umiruje i regeneriše kožu. Ovo će pomoći u sprečavanju bilo kakve iritacije, što ga čini idealnim dezodoransom za mlađe korisnike ili one kojima su dezodoransi na bazi alkohola obično neprijatni.
Prirodni dezodoran od mente
Prirodni dezodorans od vanile
Prirodni dezodorans od vanile pruža dugotrajnu svežinu i prijatan miris bez štetnih hemikalija. Vanila, sa svojim toplim i slatkim aromatičnim notama, delikatno umiruje kožu dok efikasno neutrališe neprijatne mirise. Ovaj dezodorans nudi prirodnu zaštitu koja traje, čineći vašu svakodnevnu rutinu osvežavajućom i ugodnom.
Dezodorans Crystal Aloa Vera
Prirodni dezodorans Crystal Aloe Vera pruža nežnu zaštitu i svežinu uz moć aloa vere. Bez aluminijuma i parabena, ova formula osvežava i umiruje kožu, dok prirodni mineralni kristali neutrališu mirise. Idealno za osetljivu kožu, pruža dugotrajnu zaštitu uz blagi, prirodni miris aloe vere.
Kako napraviti prirodni dezodorans?
Da li vas etikete na ambalaži zbunjuju i niste sigurni šta svi oni čudni nazivi znače i da li označavaju nešto prirodno ili ne?
Imamo pravu stvar za vas!
Recept za prirodni dezodorans na nekoliko načina
Napravite sami i bićete sigurni da imate dezodorans ili prirodni antiperspirant bez aluminijuma.
Sastojci koji se koriste za izradu uglavnom su sledeći:
- Pčelinji vosak stvara odličnu barijeru na koži i prirodna je baza u kojoj se mogu iskombinovati biljke, ulja i drugi sastojci dobri protiv znojenja. Odličan je konzervans.
- Kokosovo ulje ima antibakterijska i antigljivična svojstva, a pored toga i odličan prirodni miris.
- Ulje lavande deluje kao antiseptik i daje vašem prirodnom dezodoransu mirisnu notu. Limun, bergamot još su neka od ulja koja mogu da se upotrebe. Na vama je izbor.
- Shea puter bogat je vitainima A i E pa ujedno i neguje kožu.
- Soda bikarbona dobro apsorbuje i neutrališe mirise, stvara baznu sredinu na koži koja ne pogoduje razvoju bakterija. Takođe, koristi se i za izbeljivanje tamnih fleka ispod pazuha.
- Kukuruzni skrob ili aru prah služe da zgusnu proizvod koji napravite, upijaju vlagu.
- Aloja vera neguje i omekšava kožu, deluje antibakterijski i umirujuće, pa je posebno dobra opcija za one sa osetljivom kožom.
- Ulje čajevca je najmoćnije prirodno sredstvo protiv bakterija i gljivica i broj 1 kada tražite način da se prirodnim dezodoransom rešite neprijatnog mirisa nogu.
- Aktivni ugalj privlači i izvlači toksine iz kože.
A sada ćete videti koliko je jednostavno napraviti prirodni dezodorans bez aluminijuma i parabena.
Slede recepti:
Prirodni dezodorans od kokosovog ulja
Dezodorans od kokosovog ulja je lako napraviti, a ovo su sastojci koji vam trebaju:
- 6 kašika kokosovog ulja
- 4 kašike sode bikarbone
- 4 kašike kukuruznog skroba (može i aru prah)
- esencijalna ulja po izboru
Evo kako da od ovih sastojaka napravite svoj dezodorans bez parabena.
Prvo pomešajte praškaste delove – sodu bikarbonu i kukurzni skrob. Nakon toga, dodajte kokosovo ulje i dobro mešajte dok ne dobijete homogenu smesu. Dodajte nekoliko kapi esencijalnog ulja radi mirirsa.
Prirodni dezodorans sa pčelinjim voskom
Ovo je obogaćena verzija prethodnog recepta od koje ćete napraviti prirodni stik.
Potrebno vam je :
- 10g pčelinjeg voska
- 40g kokosovog ulja
- 40 g sode bikarbone
- 20 g kukuruznog skorba
- eterična ulja po želji
Postupak:
Vosak stavite da se otopi na pari. Nakon toga, dodajte kokosovo ulje. Kada se i on otopi, dodajte sodu bikarbonu, kukuruzni skrob i nekoliko kapi eteričnog ulja. Sjedinite u homogenu smesu, pa dok je još tečno, sipajte u ambalažu nekog starog stika. Kada se stvrdne, možete ga koristiti.
Prirodni dezodorans sa shea maslacem
Potrebno vam je:
- 3 kašike kokosovog ulja
- 3 kašike sode bikarbone
- 2 kašike shea maslaca
- 2 kašike kukuruznog skroba
- esencijalna ulja po želji.
Postupak:
Otopite na pari kokosovo ulje i shea maslac. Može i u mikrotalasnoj. Dodajte u to sodu bikarbonu i kukuruzni skrob. Promešajte i dodajte esencijalna ulja.
Možete preliti u bočicu od stika. Treba nekoliko sati da se potpuno stvrdne.
Mana mu je što se na visokim spoljašnjim temperaturama topi, pa nije baš za tašnu.
Kokosovo ulje i soda bikarbona su najčešća kombinacija u ovim receptima. Međutim, kada dođe do primene, dešava se da ljudi budu previše osetljivi na sodu i da im izazove iritaciju. Takođe, dešava se i da se neki ljudi alergični na kokosovo ulje.
I šta onda?
Evo jedne varijante.
Prirodni dezodorans u spreju sa magnezijumovim uljem
Potrebno vam je:
- 120 ml magnezijumovog ulja (ovo nije ništa drugo nego rastvor magenzijum hlorida u vodi. Pravi se tako što 8 kašika magnezijum horida prelijete sa 125 ml vrele vode)
- malo esencijalniog ulja po želji
- bočica sa raspršivačem
Kako se koristi?
Naprskate na predeo ispod pazuha i ostavite da se osuši. Nakon toga se obučete. Takođe, možete ga dodati u i kupku za stopala jer deluje baktericidno.
Prirodni biljni dezodorans u spreju
Ovde su u izradi prirodnog dezodoransa prisutne i biljke koje imaju antiseptička svojstva. Postupak izrade je dugotrajan, ali možda je baš ovo najbolji prirodni dezodorans za vas.
Potrebno je :
- 300 ml vodke
- 1 kašika listova žalfije
- 1 kašika listova majčine dušice
- 1 kašika cvetova lavande
- kora jednog limuna
- esencijalna ulja po 3 kapi (žalfija, lavanda, ulje čajevca, limun)
- može i pola kašičice srebrne vode
Postupak:
Biljke stavite u staklenu teglu i prelijete vodkom. To stoji mesec dana, a vi treba svaki dan da promućkate malo. Nakon mesec dana, procedite tinkturu i dodajte esencijalna ulja i srebrnu vodu. Sipate u flašicu sa raspršivačem.
Kako se koristi?
Pre upotrebe promućkate da se ulja lepo pomešaju sa tinkturom i naneste vaticom ispod pazuha ili naprskajte.
Prirodni dezodorans sa aktivnim ugljem
I ovo je dezodorans od sode bikarbone pa za one koji su osetljivi nije dobra opcija. Pored toga, sadrži još i aktivni ugalj koji je poznat kao adsorbent i koji privlači nečistoću i toksine.
Potrebno vam je:
- 1 kašičica aktivnog uglja u prahu
- 55 g kukuruznog skroba ili aru praha
- 2-4 kašike sode bikarbone
- 50 g kokosovog ulja
- 2 kašike magnezijumovog ulja
- 1 kašika hamamelisa
- ulje čajevca
Postupak:
Pomešajte suve sastojke: aktivni ugalj, sodu bikarbonu i skrob, a onda u to dodajte tečne sastojke: magnezijumovo ulje, hamamelis, kokosovo ulje i ulje čajevca.
Kako se koristi?
Ovo je više prirodni dezodorans u obliku kreme. Namažite ga prstima ispod pazuha u tankom sloju i sačekajte da koža upije.
Možda vam deluje da će aktivni ugalj učiniti da koža ispod pazuha potamni, ali to nije slučaj. Samo pustite da ga koža lepo upije i ne preterujte tako što ćete ga stavljati u ogromnim količinama.
Prirodni dezodoransi i nuspojave
E sad, ima i ona tamna strana i postoje nuspojave i kod ovakvih stvari.
Pirodni dezodorans od sode bikarbone može izazviti peckanje, iritaciju i crvenilo kod nekih ljudi.
Magnezijumovo ulje takođe može izazvati osećaj peackanja.
Ono na šta se neki žale jeste to da im prirodni dezodorans ostavlja fleke na odeći. Da se ovo ne bi dešavalo, potrebno je da koža lepo upije dezodorans i da bude suva pre nego što se obučete. Ovo pravilo generalno važi za dezodoranse. Tako ćete omogućiti da se bakterije uklone, umesto da im u startu stvarate idelanu sredinu za razvoj .
Naposletku, možda i najvažnije – prirodni dezodorans nije tako efikasna zaštita od znojenja kao kupovni. Ali ako imalo vodite računa o svom zdravlju, dva puta ćete razmisliti. Uz promenu nekih navika i malo strpljenja, ovo može biti mirisna opcija stvorena za vas.
Pored ovih domaćih a prirodnih recepata u kojima se koristi soda bikarbona kao dezodorans, možete potražiti i kupovne prirodne dezodoranse. Ima ih i u stiku i spreju. Čitajte etikete. Izbegavajte gore navedene problematične sastojke. Da bi antiperspirant bez aluminijuma delovao, on treba da ima sastojke koji upijaju kao što su minerali glina, aru prah i drugi prirodni prahovi.
Sada smo vam objasnili šta prirodni dezodorans može, a šta ne. Iako ne sprečava znojenje, vredi pružiti mu šansu, zar ne?