Preznojavanje – kada je poželjno, a kada zabrinjavajuće?
.
Iznenadno preznojavanje nije prijatno. Ako se često dešava, postaje i zabrinjavajuće. Otkrijte šta sve može biti uzrok preznojavanja i da li je ono uvek razlog za brigu.
Za početak je bitno da napravimo ovu razliku.
.
Šta je preznojavanje i da li se razlikuje od znojenja?
Znojenje je prirodan proces pomoću kojeg se naše telo rashlađuje onda kada do mozga dopre signal da nam je toplo. Uzroka znojenja ima pregršt, odnosno pregršt je tih situacija koje do mozga šalju signal da je telu toplo i da treba da pusti znojne žlezde u rad – da nas rashladi.
Preznojavanje uključuje znojenje, ali se ipak razlikuje.
Dok znojenje može biti konstantno po malo pod određenim okolnostima, preznojavanje je pojam koji upotrebljavamo drugačije. Podrazumeva znojenje koje se naglo javilo, a zatim prestalo.
Tada kada je prestalo, kažemo da smo se preznojili.
Kao i znojenje, i preznojavanje može biti voljno regulisano ili potpuno nevoljna reakcija našeg tela. Recimo, neki od vas možda svojevoljno idu da vežbaju da bi se preznojili. Sa druge strane, sigurno ste nekad preznojili od treme ili straha. Ovo je primer nevoljnog preznojavanja.
Preznojavanje ima svoje svetle i tamne strane, ali pre nego što se pozabavimo njima bitno je da znamo ovo:
.
Naglo preznojavanje – uzroci
U nekim situacijama uzrok preznojavanja je očigledan i sasvim je normalno da se desi. U nekim situacijama uzrok treba podrobnije istražiti.
Najčešći uzroci preznojavanja su sledeći:
.
Preznojavanje tokom pojačane fizičke aktivnosti
Fizički napor dovodi do brže cirkulacije i do zagrevanja mišića i tela. Kada dođe do neke „kritične tačke“ telo počinje sa preznojavanjem i hlađenjem – kako se ne bismo „pregrejali“ . U ovom slučaju dolazi do preznojavanja celog tela. Muškarci su skloniji ovoj vrsti preznojavanja, brže i više se znoje tokom treninga nego žene. Naravno i žene mogu dobro da se preznoje. Od toga koliko vode unosite u organizam, zavisi i koliko tečnosti u vidu znoja je telo sposobno da izbaci.
.
Preznojavanje od temperature
U situacijima kada organizam napadane neki virus ili bakterija, on aktivira svoj odbrambeni mehanizam. Jedan od tih mehanizama je i visoka telesna temperatura koja za zadatak ima da bukvalno „sagori“ i iscrpi patogene mikroorganizme zbog koji se osećamo loše. U telu se odvija prava borba imunog sistema i to okida stvaranje toplote.

Međutim, ne možemo se grejati u nedogled. Moglo bi da naškodi telu i telesnim funkcijama. Telesna temeperatura preko 41 stepen može biti opasna i treba da se spušta. Kako je naš organizam usklađen i ima neki svoj sistem rada i mehanizam po kojem radi, tako u određenom momentu počinje hlađnje. Ako ne počne samo – jedan od načina su lekovi za temperaturu. Vrlo često, nuspojava ovog smanjenja temperature bude upravo – preznojavanje.
.
Preznojavanje od vrućine
Velike vrućine su sasvim jasan razlog da telo počne pojačano da se znoji. Još ako tome dodate i kakav-takav fizički napor – eto preznojavanja. Jedan od razloga zašto baš i ne volimo vrućine je upravo to prekomerno znojenje. Neretko je ono praćeno i neprijatnim mirisom znoja. To se dešava zato što se na određenim mestima kao što je pazuh, stvara idealno tle za razvoj bakterija koje razgrađuju znoj. Nusprodukt tog razlaganja su neprijatni mirisi.
.
Pretopljavanje
Prekomerna odeća ili odeća u kojoj nema protoka vazduha gotovo bez sumnje dovodi do preznojavanja i pri manjem fizičkom naporu, ali i bez njega. Jednostavno, telu je toplo usled previše odeće i ono počinje da se preznojava.
.
Preznojavanje zbog gojaznosti
Gojaznost može biti uzrok iznenadnog preznojavanja. Prilikom fizičkog napora, organizam sa viškom kilograma se se više napreže u nekim situacijama, a time i brže zagreva. Takođe, gojazne osobe se brže umore i više zadišu i troše više kiseonika. Istraživanja su to povezala sa pojačanim peznojavanjem kod gojaznih osoba.
.
Preznojavanje na nervnoj bazi
Psihološki okidači za preznojavanje su vrlo česti. Znojenje od straha često se opisuje kao „oblio me znoj“, što i nije ništa drugo nego preznojavanje. Nervoza i stres, trema, takođe dovode do preznojavanja. Čim ovih okolnosti nestane i preznojavanje prestaje. Obično je ovde u pitanju takozvani hladan znoj.
.
Hormoni i preznojavanje
Hormonski okidači preznojavanja nisu retkost. Hormoni i znojenje su u veoma tesnoj vezi. Nekada je to trajnije znojenje, nekada je to naglo preznojavanje. Ne mora da znači da je uvek u pitanju bolest.
Nije retkost da se desi preznojavanje u trudnoći, koja je sasvim zdravo stanje organizma. Pojačano znojenje u trudnoći najčešće se javlja na početku, dok se organizam ne navikne na novonastalu hormonsku promenu.
Preznojavanje u menopauzi je problem koji potvrđuje 80% žena. Nastaje naglo i naglo prestaje, ali se javljaj više puta u toku dana. To su takozvani valunzi. Preznojavanje kod žena dešava se u ovom preriodu života i noću. Noćno preznojavanje nije privilegija samo žena. Dešava se i muškarcima, u periodu andropauze, odnosno kada u telu počne da opada nivo testosterona.
I hormonski poremećaji koji su ozbiljniji dovode do preznojavanja. To nas dovodi do sledeće nedoumice…
.
Kada je preznojavanje razlog za brigu? Bolesti i lekovi kao uzrok preznojavanja
Osim ovih hormonskih rolerkostera koji su relativno normalan odgovor organizma na novonastale promene u telu izazavane godinama i starenjem, preznojavanje može biti i posledica nekih hormonskih bolesti: Ovde govorimo o problemima sa štitnom žlezdom, dijabetesom…
To nije sve. Bol i naglo preznojavanje u predelu grudi mogu da ukazuju na srčani udar. Neke vrste kancera takođe mogu izazivati preznojavanje.
Pojedini lekovi kao nuspojave mogu imati preznojavanje. Recimo, baš lekovi za visoku temperaturu mogu da učine da se preznojite. Ima i drugih. Najbolje je da se o tome posavetujete sa lekarom i da pažljivo čitate uputstvo za lek koji konzumirate.
Dakle, onda kada vam je uzrok preznojavanja očigledan (vrućina, fizički napor, pa i hormonske promene koje su deo normalnog procesa kroz koji prolazi organizam) nema razloga za brigu. Naglo preznojavanje bez nekog jasnog okidača, praćeno bolovima je bolovima, razlog je za brigu.

Posetite lekara i ako se često javlja preznojavanje i drhtavica. Ovo može biti znak hipoglikemije i prolazno je stanje koje se popravlja kada telo dobije šećer. Ipak, ako se često dešava, to ostavite lekaru da proceni.
Preznojavanje i slabost mogu biti znak nekog virusa. Mučnina i preznojavanje su još jedna kombinacija simptoma za koju treba da upalite alarm i potražite pomoć lekara. Često preznojavanje glave, čak i kada nije vrućina, nije baš za ignorisanje. Saznajte više o znojenju glave.
.
Noćno preznojavanje
Preznojavanje u toku noći može biti ozbiljno stanje. Ovo je vreme kada organizam miruje, pa naglo preznojavanje nije podrazumevano. Vrlo često, preznojavanje u snu može da ukaže na neke druge probleme u organizmu.
U situacijama kada je spoljašnja temperatura visoka i kada je u prostoriji u kojoj se spava toplo, noćno preznojavanje nije neuobičajeno. Telo se hladi.
Hormoni ponekad mogu da uzburkaju stanje u organizmu i onda kada je ono u stanju mirovanja Telo miruje, ali mozak nikad ne spava. Kako signali da treba da počnemo da se znojimo kreću odatle, nije neobično da hormoni pošalju te signale dok smo u snu. Baš u ovakvim slučajevima često se dešava noćno preznojavanje kod žena u menopauzi. Na isti način može se javiti i noćno preznojavanje kod muškaraca.
Pročitajte više o noćnom znojenju.
.
Kada je preznojavanje prihvatljivo?
Neka stanja i stuacije u kojima se nađemo možda nisu prijatni za nas, ali je znojenje u tim okolnostima normalno – dešava se većini i predstavalja prihvatljiv odgovor organizma. Takav je slučaj sa preznojavanjem dlanova usled nervoze, na primer.
Isto tako, menopauza i disbalans hormona, preznojavanje u ranoj trudnoći možda nisu prijatni, ali su očigledan uzrok problema. Znamo zašto se to dešava. Često je i to je u redu. Pogledajte kako se izboriti sa znojenjem u menopauzi.
A ima i trenutaka kada je preznojavanje dobra stvar…
.
Kada je preznojavanje poželjno?
Saune i parna kupatila su mesta predviđena za preznojavanje.
Namerno?
Pa da! Zapravo, u nekim slučajavima je čak i poželjno dobro se preznojiti.
Znojne žlezde i znoj su jedan od načina na koji naše telo izbacuje toksine. Smatra se da povremeno preznojavanje može da doprinese detoksikaciji tela.
Visoka temperatura je način borbe sa virusima i patogenim klicama koje narušavaju imunitet. Ipak, ne valja da ide u nedogeld. Preznojavanje od temperature je u ovom slučaju poželjno, jer će spustiti telesnu temperaturu na normalan ili bar na prihvatljiv nivo.
Preznojavanje od vežbanja je još jedan vid poželjnog oblika znojenja. Pored toga što je korisno za zdravlje, istraživanja su pokazala da utiče i na određene centre u mozgu koji su osetljivi na toplotu, a koji su zaduženi za dobro raspoloženje.

Ali to nije sve!
Preznojavanje može da utiče na smanjenje neprijatnog telesnog mirisa.
Kako kada obično važi da znojenje izaziva smrad i neprijatne mirise?
Zapravo, sam znoj nema neki miris. Dobije ga kada bude „potpomognut“ nekim drugim sastojcima. Obično su tu neke vrste telesnih toksina i zato se smatra da je miris znoja povezan sa mnogim bolestima. Preznojavanje i unošenje dosta tečnosti može da umanji toskine, samim tim i nepoželjne mirise. Hidriran organizam bolje funckioniše jer je 70% našeg tela voda. Znojenje je poželjno, ali nije lek. Kada su bolesti u pitanju, najbolje je da se za savet obratite lekaru.
Smatra se i da dobro preznojavanje na redovnom nivou može da pomogne u sprečavanju taloženja bubrežnog kamenca. Vežbanjem se kroz znoj izbacuje i dosta soli. Upravo ova so, kada se nataloži, pretvori se u kamen u buburegu. Svakako, povremeno preznojavanje nije dovoljno. Potrebno je poraditi i na drugim životnim navikama, kao što je recimo ishrana.
.
Kako protiv preznojavanja?
Onda kada možete da utičete na proces preznojavanja, najbolje je delovati na uzroke i sprečiti da dođe do naglog oblivanja znojem. Onda kada ne možete da utičete, onda bar malo smanjite posedice:
✔ Antiperspiranti pomažu da se luči manje znoja tako što sužavaju i začepljuju znojne žlezde. Mogu biti u obliku krema protiv znojenja, u spreju ili roll onu. U slučaju obilnog i čestog preznojavanja, najbolji su brendovi osmišljeni specijalno za ovaj problem, kao što je Martiderm kozmetika protiv znojenja.
✔ Ulošci za pazuh mogu biti spas onda kada znate da ćete se preznojiti, a želite da sprečite da drugi to vide. Recimo, očekujete da ćete imati tremu i biti nervozni pred ispit, razgovor za posao ili drugi značajan tenutak. Ulošci su pogodni ako znate da se u ovakvim situacijama znojite ispod pazuha. Pokupe višak znoja, a vi imate jednu brigu manje u takvom bitnom trenutku.
✔ Odeća i obuća u kojoj koža može da diše, sprečiće preznojavanje. Sintetička odeća nije dobar izbor. Ne samo da izaziva znojenje, nego ume da miriše neprijatno. Birajte pamučne materijale, lan, viskozu i prirodna vlakna. Nosite čarape od prirodnih materijala kako bi ste sprečii prekomerno znojenje nogu. Cipele nega budu kožne i prozračne.
✔ Birajte hranu koju konzumirate, Pojednine namirnice mogu da postaknu znojenje. Primera radi, neka jako ljuta hrana može vas bukvalno preznojiti. Saznajte više o vezi hrane i znojenja.
✔ Probajte čajeve protiv znojenja. Čaj od žalfije pokazao se kao jako koristan.
✔ Kapi protiv znojenja mogu biti opcija onda kada se učestalo preznojavate.
–
Preznojavanje bude pa prođe. Ukoliko se javlja naglo, a nije vam jasno zašto, ponavlja se, ili je praćeno drugim neprijatnostima – možda je vreme da sa ovog teksta pređete na zakazivanje konstultacija sa lekarom kako biste ustanovili u čemu je stvar.