Da li je operacija protiv znojenja konačno rešenje?
Ako se pitate da li je operacija protiv znojenja ono što će vam pomoći, pročitajte ipak ovaj tekst. Pomoći će vam da donesete sud o tome.
Operacija hiperhidroze deluje kao spas. Ako krenete da istražujete načine kako se radi i na koji način pomaže, verovatno ćete poželeti da joj se podvrgnete. Pa kako ne bi kad puno obećava! Mali rezovi, ide se kući isti dan i zauvek ste suvi.
Evo šta ipak treba da znate pre nego što se podvrgnete ovakvom jednom zahvatu.
Vrste operacija protiv znojenja
Postoje 2 vrste operacije hiperhidroze:
- Hirurško uklanjanje znojnih žlezda
- Torakoskopska simpatektomija
Hirurško uklanjanje znojnih žlezda je baš to – uklanjanje dela kože zajedno sa znojnim žlezdama koje se tu nalaze.
Simpatektomija je nešto drugačija. Ne radi se o površinskoj metodi već se ide unutar grudnog koša. Cilj je prekidanje simpatičkog lanca i na taj način sprečavanje dovođenja signala do znojnih žlezda, dok same žlezde ostaju netaknute.
No, pre nego što vam opišemo tretmane, jako je važno da znate sledeće…
Kojem znojenju su namenjene operacije, a kojem ne!
Iako se svi mi u nekoj meri znojimo pod određenim okolnostima i to gotovo nikad nije prijatno, ne znači da smo svi kandidati za operaciju protiv znojenja.
Danas je popularno otići na hiruršku korekciju svog tela. Međutim, operacija hiperhidroze je ipak mnogo ozbiljniji posao od obične estetske korekcije – ma kako vam njena procedura jednostavno zvučala.
Hirurško lečenje znojenja namenjeno je osobama koje pate od hiperhidroze – prekomernog znojenja.
Ali ne svima…
Hiperhidroza može biti primarna i sekundarna.
- Kod primarne hiperhidroze, prekomerno znojenje je obično lokalizovano na određeni deo tela: glava, pazuh, dlanovi… i ovde je znojenje problem samo po sebi.
- Kod sekundarne hiprhidroze , prekomerno znojenje je posledica nekih drugih stanja i bolesti koje mogu izazvati neprijatan miris i često zahvata veće površine tela.
Operacija hiperhidroze nije pogodna za oba ova oblika. Preporučuje se samo za primarni oblik prekomernog znojenja, dok je kod sekundarne hiperhidroze potrebno lečiti osnovni uzrok problema, odnosno stanje ili bolest koja izaziva jače znojenje.
A da li je svaka primarna hiperhidroza za operaciju?
Ne.
O tome je najbolje postavetovati se sa lekarom.
Svetsko udruženje za hiperhidrozu ovo preporučuje kao zadnju opciju, kada svi prethodni odgovori na pitanje „šta protiv znojenja“ ne daju koristan rezultat.
Dok ne dođete u priliku za razgovor sa lekarom koji će vam dati konkretne savete, informišite se u nastavku o ovoj proceduri i njenim prednostima i manama.
Šta je VATS metoda?
Endoskopska transtorakalna selektivna simpatektomija (ETS) je zahvat kojim se ne uklanjanju znojne žlezde, nego se hirurškim putem prekida simpatički lanac . Naziva se još i videoasistirana torakoskopska simpatektomija (VATS).
Čemu ovo služi i kako pomaže protiv znojenja?
Znojenje je funkcija organizma koju pokreće simpatički nervni sistem. Ovo je deo autonomnog nervnog sistema koji je zadužen da brzo reaguje na neke spoljašnje stimulanse tako što šalje signale da se pokrenu neki procesi u organzmu. Uglavnom se aktivira kada postoji neka opasnost ili nagla promena i tada telo ima one „bori se ili beži“ reakcije. Npr. u slučaju opasnosti, srce će početi jače da lupa, krv brž struji, telo podiže „radnu temperaturu“ i počinjemo da se znojimo.
Kada je ovaj sistem preterano aktivan, to može biti uzrok prekomernog znojenja odnosno hiperhidroze. Tada je u pitanju primarna hiperhidroza, odnosno prekomerno znojenje pojedinih delova tela, a ne celog tela.
Endoskopska transtorakalna selektivna simpatektomija ima za cilj da prekine „puteve“ kojima idu signali do znojnih žlezda i ovo se pokazalo jako efikasno.
Vats operacija posebno dobre rezltate je pokazala za:
- znojenje ispod pazuha
- znojenje dlanova
- znojenje glave i crvenilo u licu
Simpatički lanac koji kontroliše znojenje, njegova živčana vlakna odnosno ganglije prostiru se duž kičmenog stuba. VATS operacijom se kroz male rezove i između rebra dolazi do tih ganglija pored kičmenog stuba koje se zatim presecaju.
Kako izgleda procedura detaljno?
Saznajte u nastavku.
Priprema za operaciju znojenja
Pre operacije uradi se kompletan zdravstveni pregled i analize, kako bi se utvrdilo da li sme da se pristupi zahvatu.
Ova operacija nije pogodna za osobe koje imaju probleme sa srčanim ili plućnim bolestima. Takođe, nije preporuka ni kod nekih bolesti koje izazivaju prekomerno znojenje.
Radi se isključivo onda kada se radi o primarnoj hiperhidrozi, ali ni tada nije rešenje u svim slučajevima, već onda kada su isprobane druge alternative protiv znojenja i nijedna nije dala rezultate i onda kada znojenje prillično ometa normalan život pojedinca.
Operativni tok
Sam tok operacije ukratko izgleda ovako:
· Daje se opšta anestezija.
· Rade se 2-3 mala reza ispod ruke.
· Pluća se ispumpaju kako se ne bi pomerala tokom operacije i kako bi hirurg mogao nesmetano da radi.
· Kroz jedan od rezova provlači se endoskop u unutrašnjost grudnog koša (odnosno aparat koji omogućava video prikaz unutrašnjosti).
· Kroz drugi rez provlače se alati kojime će se uraditi operacija.
· Ceo proces prati se na video monitoru. Kada se dođe do ganglija koje treba da se preseku, hirurg uradi rez.
· Koji će ganglioni da se preseku, zavisi od vrste znojenja koja treba da se prekine. Kod pojačanog znojenja obraza i dlanova vrši se presek iznad T2 gangliona. Za prekidanje znojenja pazuha prekida se lanac kod T3 i T4, nekad i T5.
· Alati se vade. Plućno krilo se ponovo pokreće i rezovi se zatvaraju.
Kada se to uradi sa jedne strane, onda se prelazi na drugu.
Operacija traje od 30-60 minuta.
Postoperativni period
Nakon zahvata, ukoliko je potrebno, postave se drenovi i iskontroliše stanje jedan dan. Kući se ide isti dan ili eventualno sutradan.
Hiperhidroza operacija – prednosti i i mane
Nedostaci operacije hiprhidroze nisu mali.
Veoma česta posledica, u čak 80% slučajeva, je kompenzatorno znojenje.
To je prekomerno znojenje koje se javlja na drugim delovima tela, kao što su leđa, grudi, noge, stomak, prepone. Neretko se zapravo desi da jedan problem znojenja bude zamenjen drugim.
Najčešće ovo znojenje nije toliko izraženo kao ono prvobitno koje je bilo problematično, odnosno pacijenti ga barem tako ne doživljavaju. Većina pacijenata u nekoj meri iskusi kompentazorno znojenje, ali ne može se predvideti ko će i u kolikoj meri to osetiti.
Presecanje simpatičkog lanca nosi sa sobom i neke druge rizike nevezane za znojenje. Jedan od 100 pacijenata može razviti takozvani homerov sindrom, stanje u kom dolazi do zatvaranja kapaka. U najvećem broju slučajeva, ovo stanje se popravi vremenom. Ipak, zato je važno da budete uvereni da operaciju radite kod stručnog lica.
Kada se ova procedura radi zbog prekomernog znojenja glave i crvenila, treba imati na umu da ne pomaže u situacijama kada su u pitanju neka kožna stanja, kao rozacea (koja se manifestuje crvenilom lica). Nuspojava kod ovog načina eliminisanja prekomernog znojenja može biti da se jedan deo glave znoji, a drugi ne, odnosno neravnomerno znojenje.
Takođe, hormonske promene kao menopauza i znojenje usled njih nisu podložne ovom načinu rešavanja problema.
Saznajte kako ublažiti znojenje u menopauzi.
Možda se sada posle svih ovih nuspojava pitate – ima li prednosti?
Ima. Znojenje nakon operacije nije sasvim izgubljeno i ne treba da bude, jer je ono način na koji se naše telo rashlađuje. Ipak, više ne predstavlja problem. Dlanovi se manje znoje ili ne znoje uopšte, pazusi konačno budu suvi. Oni koji se svakodnevno bore sa ovim problemima znaju kakvo to olakšanje može biti.
Operacija znojnih žlezda ispod pazuha
Pored VATS metode, drugi način operacije protiv znojenja je i hirurško uklanjanje znojnih žlezda. Ovo nije primenjivo za sve vrste znojenja i najviše se koristi kao rešenje kada je u pitanju prekomerno znojenje ispod pazuha, odnosno u slučajevima kada je neprijatan miris znoja ispoda pazuha problem koji je nerešiv na drugi način.
Istraživanja pokazuju da ovo u određenim situacijama takođe može biti jedno od rešenja.
Ovde se dakle radi o trajnom uklanjanju dela kože ispod pazuha, zajedno sa znojnim žlezdama.
Ova opercija traje oko 60-90 minuta
Uklanjanje znojnih žlezda može se raditi na 4 načina :
– Ekscizija (isecanje i uklanjanje znojnih žlezda)
– Sukcija (uklanjanje usisavanjem odnosno sukcijom)
– Kiretaža (uklanjanje izgrebavanjem)
– Laserska operacija
Nuspojave ove operacije jesu mogućnost razvijanja infekcija, ožiljci i gubitak osećaja dodira u predelu ispod pazuha.
Gde se radi operacija protiv znojenja?
Operacija hiperhidroze za sada još uvek nije nešto što je se radi po svim kliničkim centrima, jer za ovo treba imati posebno obučen kadar. Kod nas se može uraditi u nekim državnim institucijama i u privatnoj praksi.
Što se državnih ustanova tiče, to radi Institut za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici. Na Vojnomedicinskoj akademiji je takođe moguće uraditi VATS. Za ove operacije potreban vam je uput lekara, a mogu vam tražiti i saglasnost Fonda za zdravstveno osiguranje. Bez uputa se ova operacija plaća.
U privatnim klinikama takođe možete odraditi operaciju protiv hiperhidroze. Imajte na umu da operacija nije isto što i botoks, da zahteva totalnu anesteziju i veliku stručnost. Ovo rade ustanove u Beogradu kao što su Belmedic, Opšta bolnica Medical centar.
Cena operacije protiv znojenja je oko 200 000 dinara.
Alternativa operaciji protiv znojenja
Već smo rekli da je operacija rešenje koje se preporučuje onda kada je problem hiperhidroze velik, a ništa drugo ne pomaže.
Pre toga, valjalo ipak dati priliku ostalim načinima.
Koji su to?
Antiperspiranti – kozmetički ili medicinski proizvodi protiv znojenja koji svojim sastojcima začepljuju otvore znojnih žlezda i smanjuju znojenje. Moraju se nanositi na regualarnoj bazi. To mogu biti sprejevi ili krema protiv znojenja
Botoks – injekcije botoksa blokiraju nervne signale koji dolaze do znojnih žlezda. Najbolje je rešenje za prekomerno znojenje pazuha ali se može koristiti i za druge delove tela. Botoks nije trajan tretman, mora se ponavljati na 6 meseci.
Jontoforeza – tretman koji uključuje upotrebu aparata koji električnom strujom sprovodi jone do znojnih žlezda i na taj način ih blokira.
Prirodna rešenja protiv znojenja i promene u načinu ishrane.
Ulošci za pazuh koji upijaju višak znoja pa čine problem manje neprijatnim.
Kada je operacija protiv znojenja rešenje, a kada ne?
O ovome će da odluči lekar, ali nije loše da i sami sebi postavite ova pitanja:
· Da li ste probali alternativne metode operacije i da li su delovale?
· Da li prekomerno znojenje ozbiljno utiče na vaš život?
· Da li se prekomerno znojenje javlja na dlanovima i ispod pazuha?
Ako je odgovor na sva ova 3 pitanja pozitivan, možete razmatrati operaciju. Za znojenje stopala ovo nije adekvatan tretman, kao ni za znojenje celog tela.
Iskustva sa operacijom protiv znojenja
VATS je veoma efikasna operacija, posebno kada je u pitanju smanjenje prekomernog znojenja dlanova. Tada je procenat uspešnosti 95%, dok je kod hipehidroze pazuha (akislarne hiperhidroze) nešto manji – oko 85%.
Ali…
Iskustva pacijenata podeljena na formumima su različita i idu u krajnosti.
Većina njih ne poriče da se problem sa znojenjem dlanova i pazuha smanjio. Međutim, problem sa znojenjem kod najvećeg dela njih nije u potpunosti nestao, neko je samo dobio drugu formu. U većini slučajeva javlja se kompenzatorno znojenje leđa, stomaka, prepona, butina i zadnjice. Neki kažu da se ovo dešava samo pri visokim temperaturama i velikom fizičkom naporu – kada se i inače normalno znojimo, jer znojenje je ipak normalan telesni proces.
Sa druge strane, mnogi tvrde da im je operacija bila loša odluka u životu i da je kompenzatorno znojenje sada veći problem, nego onaj primarni problem znojenja pazuha ili dlanova koje su imali.
Upravo zato ponavljamo da je ovo dobro rešenje, ali samo onda kada je znojenje toliko dramatično da ometa kvalitet normalnog života.
Da li je operacija rešenje za vas?
Dobro se informišite pa tek onda u dogovoru sa lekarom donesite odluku. Mi smo vam dali polazne informacije. Na vama je sve ostalo.