Limun protiv znojenja pazuha na 6 načina
Da li je limun protiv znojenja pazuha rešenje za kojim ste tragali? Otkrijte na koji način limun pomaže protiv znojenja i neprijatnih mirisa. Probaćete ga odmah!
Limun protiv uzroka znojenja
Da bismo znali da li limun može da nam pomogne, potrebno je da suočimo uzroke i posledice i vidimo kakve moći tu ima limun – ako ih uopšte ima.
Za to može biti zaslužna:
- Genetika
- Stres
- Vrućina
- Bolesti
- Hormoni
- Gojaznost
- Određene namirnice koje konzumiramo
Svi se znojimo i to je normalno. To je mehanizam hlađenja našeg organizma. No, neki se znoje i prekomerno i nevezano za te neke posebne uzroke. To prekomerno znojenje naziva se hiperhidroza.
Uz znojenje, bilo ono prekomerno ili ne, neretko idu i neprijatni mirisi. Oni se ne razvijaju od samog znojenja, koliko od mikroorganizama koji žive normalno na našoj koži, a koji taj znoj razlažu. To mogu biti bakterije i gljivice. Ukoliko imaju dobre uslove za život na koži, namnože se i više nego što je normalno. Bez obzira kojoj vrsti pripadaju, proces njihovog „rada“ izaziva neprijatne mirise.
A kako onda pomaže limun u celoj toj priči?
Istina, ne može da pomogne uvek i nije svemoguć. Svakako ne može da utiče ni na hormone, ni da smanji znojenje od stresa, a još manje da utiče na genetske kodove. Dakle, na uzroke najčešće ne deluje.
Ipak, može da smanji posledice znojenja pa i samo znojenje.
Pa, zašto mu ne dati šansu?
U te svrhe, limun se može se koristiti na nekoliko načina.
1.način: Kako se koristi limun protiv znojenja pazuha
Većini nas je limun sinonim za vitamin C. Međutim, njegova kiselina ne potiče odatle, koliko iz limunske kiseline. Vitaminom C mnogo su bogatije neke druge namirnice. Dakle, ovde je caka u limunskoj kiselini. Veruje se da ova kiselina ima moć da eliminiše mikroorganizme – iste one koji na našoj koži svojom aktivnošću mogu da izazovu neprijatne mirise.
Sa druge strane, limunska kiselina ima i astrigentska svojstva. Kada je koža u pitanju znači da sužava pore.
Osim toga, tu je i specifičan citrusni miris limuna.
Kako sve to deluje na znojenje ispod pazuha?
Skupljanje pora ujedno podrazumeva i skupljanje otvora kroz koje izlazi znoj. Samim tim, logično, očekuje se i manje znojenja. Problem je što je ovo privremena varijanta i dejstvo brzo prestaje. Ne traje ceo dan, a ponajmanje 72 sata, koliko obećavaju najnovije varijante antiperspiranata.
Dakle, ako vas muči intenzivno znojenje ispod pazuha, mnogo je bolje posegnuti za dobrim antiperspirantom. Iako i oni sprečavaju znojenje, deluju na sasvim drugačiji način. Većina njih ima određene čestice (najčešće su to soli aluminijuma) koje se smeste u pore i na taj način ih začepe. Ovakav efekat je znatno dugotrajniji od efekta sužavanja pora koje može da vam pruži limunska kiselina . Za probleme prekomernog znojenja (a i ne samo za njih) posebno dobrim se pokazao Martiderm antiperpsirant.
Antibakterijsko dejstvo je ono što limun protiv znojenja ispod pazuha može svrstati u dobar izbor. Naime, pazuh je često stanište bakterija koje izazivaju neprijatan miris znoja. Njihovim uklanjanjem, dolazi i do manje verovatnoće da će doći do neprijatnih mirisa. Dodatni plus za limun u ovom slučaju je i njegov miris. Ali o tome ćemo ipak posebno.
Kako se koristi limun protiv znojenja pazuha?
Na internetu se mogu pronaći saveti tipa: iseći krišku limuna i istrljati ispod pazuha, nakon tuširanja. Ovo bi bilo ok, da je ovo trajno rešenje. Međutim, nije i da bi limun za znojenje imao efekta, zahteva kontinuitet u upotrebi.
I eto mane!
Koža pazuha može biti dosta osetljiva, a limunska kiselina nije baš nimalo naivna, ako se svakodnevno upotrebljava. Može doći do iritacije. Takođe, nakon brijanja pazuha ili depilacije, ovakav popstupak bi izazvao crvenilo i peckanje.
Zato je preporuka da iscedite limun i razredite sa vodom u odnosu 50:50. Takav rastvor je bezbedniji za nanošenje ispod pazuha. Nanosi se na čist pazuh i nikako ne nakon brijanja ili depilacije. Ostavite da se rastvor osuši, pa se tek onda obucite.
Ovde nije kraj prednostima limuna. Probajte i ovo“
2. način: Limun protiv znojenja stopala
Stopala su deo tela koji je takođe podložan znojenju, ali i neprijatnim mirisima. Vlažna sredina i tama cipela idelani su za razvoj gljivica na nogama.
Pomaže li tu limun protiv znojenja?
Ako imate problem samo sa znojenjem nogu, probajte. Iscedite malo limunovog soka, natopite vaticu u njega i premažite stopala. Ostavite da se dobro osuše pre nego što se obujete u čarape i cipele. Ovo će suziti pore, smanjiti znojenje i dati lep limunski miris stopalima.
Međutim, ako su gljivice već tu, dešava se da izazivaju svrab, peckanje, pa i pucanje kože i ranice na stopalima. O neprijatnom mirisu nogu da ne pričamo. Tada upotreba limuna protiv znojenja nije najbolja varijanta, jer može izazvati iritacije. Neki sprej za gljivice na nogama je tada mnogo bolje rešenje.
3. način: Limun kao prirodni dezodorans
Ima ljudi koji su potpuno izbacili hemiju iz upotrebe i prešli su na sasvim prirodnu negu. Kunu se da je limun odličan prirodni dezodorans.
Skeptični ste da nešto tako jednostavno i prirodno može da vam pomogne da neutrališete neprijatan miris pazuha? Sumnjate da možete zaista da mirišete na limun?
Ok, a da li vam se desilo nekad da mirišete na luk, zapršku? E, isto tako možete i na limun.
Potrebno je da uradite sledeće:
Isceite sok od limuna i rastvorite sa jednakom količinom vode. Stavite u bočicu sa raspršivačem i eto ga – vaš prirodni dezodorans je spreman i miriše na citruse. Egzotično i osvežavajuće, zar ne?!
Nemojte ga prksati na odeću. Nanesite nakon tuširanja na čistu kožu i ostavite da se osuši. Nakon toga se obucite i svež miris pratiće vas ceo dan!
4. način: Napitak od limuna protiv znojenja ispod pazuha
Jedan od načina upotrebe limuna protiv znojenja jeste i ispijanje napitka od limuna odnosno limunade. Baš kao što neke namirnice koje konzumiramo mogu da izazovu neprijatan miris znoja, tako neke mogu da ga spreče. Limun je jedna od njih, a evo koja je još dobra hrana protiv znojenja.
Predlog: Započnite dan limunadom i na taj način sprečite stvaranje neprijatnih mirisa. Samim tim, biće i manje potrebe za dezodoransima koje koristimo da te neprijatne mirise maskiramo. Ovo je posebno dobar trik tokom leta. Limunada osvežava telo i sprečava neprijatan miris znoja.
Napitak od limuna i krastavca takođe je dobar u ove svrhe (takozvana Sasi voda). Cilj ovog napitka je neka vrsta detoksa organizma. Samim tim, nema ni toksina u telu koji se smatraju krivcima za i neprijatan miris znoja.
5. način:Limun protiv tamnih fleka ispod pazuha
Recept za ovo glasi: Limun i soda bikarbona protiv znojenja pazuha
Soda bikarbona i limun su moćna kombinacija u mnogim situacijama. Jedna od njih je znojenje ispod pazuha. Ovo bi trebalo da bude dupla korist. Limun deluje antibakterijski. Soda bikarbona stvara nepovoljnu sredinu za razvoj bakterija . No, pitanje je da li ostaje tako kada se pomeša sa limunskom kiselinom.
Zašto?
Napravite pastu za pazuh tako što ćete pomešati sok od limuna i sode bikarbone. Videćete da međusobno reaguju jer se neutrališu. Soda je bazna, limuska kiselina je kisela. Možete namazati ovu pastu na pazuh, ostaviti da se osuši i isprati. Isprobajte. Neće da škodi.
Ipak, bolje je probati ovu kombinaciju za nešto drugo! Limun protiv znojenja pazuha, zajedno sa sodom bikarbonom, zapravo je odličan za izbeljivanje tamnih fleka ispod pazuha. I soda i limun deluju izbeljujuće, plus čestice sode bikarbone još i rade svojevrstan piling i skidaju tamne ćelije kože ispod pazuha. Rezultat – tamne fleke nestaju kao od šale!
6. način: Limun protiv žutih fleka od znoja na odeći ispod pazuha
Evo još jedne sjajne primene limuna protiv znojenja, tačnije tragova koje znoj ostavlja na odeći. Da li vam se nekad desilo da vam na beloj ili generalno svetloj majici, pojave žute mrlje od znoja ispod pazuha?
Pitate se kako? Znoj navodno nema ni miris ni boju? Ali vi ipak osetite i čulom njuha i vida da to baš nije tako.
Da se razumemo, znoj nije voda. Sadrži i određene količine soli i minerala, enzima koji su hrana bakterijama koje žive na koži. Aktivnost tih bakterija dovodi do mirisa koji ne volimo, ali isti ti enzimi i soli ostaju zarobljeni u našoj odeći, ako se prekomerno znojimo. Pa još ako tome dodamo sastojke dezodransa, stikova…. sve se to lepo nakupi u vlakna odeće i vremenom nataloži i požuti. Na žalost, ma kako bezazleno fleka izgledala – ne skida se tek tako običnim pranjem.
Limun je spas i za žute fleke.
Potrebno je da iscedite sok od limuna i pomešate sa istom tolikom količinom vode. Ovim rastvorom natopite fleke ispod pazuha na odeći. Ostavite da odstoji, najbolje preko noći. Limunska kiselina rastvoriće fleke i pomoći će da se one odlepe od vlakna. Nakon toga biće dovoljno da majice jednostavno operete u mašini.
Oprezno sa limunom protiv znojenja ispod pazuha
Deluje lako i možete doći u situaciju da kažete sebi: „Ok, zašto da ne! Bar to je lako!“
Ipak, pre nego što izdašno namažete svoje pazuhe limunom ili njegovim sokom uradite sledeće:
- Testirajte osetljivost kože. Na malom delu kože (a podlaktica je najbolja za to jer je tu koža najoosetljivija) uradite test i vidite da li se dešavaju neke neželjene reakcije,promene, crvenilo. Ako ih ima, nemojte se služiti limunom. Postoji toliko načina da smanjite znojenje. Ako iritacija nema – samo napred!
Ali…
- Nikako ne stavljajte limun protiv znojenja na sveže obrijanu i izdepiliranu kožu. Ne, čak ni razređen. Boli!
- Izbegavajte izlaganje pazuha suncu, nakon što ste stavili limun. Naime, on čini kožu fotoosetljivom, pa možete osetiti posledice u vidu opekotina i crvenila.
Na kraju, ako je prekomerno znojenje u pitanju, po svoj prilici trebaće vam nešto jače da se izborite sa tim. Hvala limunu, sjajan je i treba ga probati – ali treba biti i realan sa očekivanjima. Pomaže, zaista, ali nije rešenje za sve probleme sa znojenjem.