Kapi protiv znojenja kao način da smanjite znojenje prirodnim putem
Zamislite da postoje kapi protiv znojenja koje jednostavno neutrališu vaš problem? Nakapate, popijete i ostatak dana uživate bez brige! Pa, možda i ne morate samo da zamišljate. Kapi za znojenje su stvarnost. Saznajte sve o njima!
Osobine kapi protiv znojenja
Kada kažemo „kapi“, uglavnom mislimo na lekovite biljne tinkture pripremljene kao rastvor aktivnih biljnih sastojaka u alkoholu. Kako je ovo dosta velika koncentracija aktivnih sastojaka, za upotrebu je dovoljno svega nekoliko kapi!
Zvuči gotovo čarobno, zar ne!
Nije tajna da ovako pripemljene kapi mogu biti zaista jako delotvorne protiv mnogobrojnih problema.
A mogu li ujedno biti i način kako smanjiti znojenje prirodnim putem?
Pružite im šansu! Možda vas prijatno iznenade.
Pretraga ovih kapi na našem tržištu neće vam na prvi pogled dati očaravajuće rezultate. Ali mi smo istražili malo dublje, kopali po uzrocima i posledicama znojenja i evo šta smo našli!
Biljne kapi protiv znojenja mogu biti raznovrsne
Neke kapi protiv znojenja su monokomponetne, što će reći da sadrže ekstrakt samo jedne biljke u alkoholu. Neke su pak višekomponentne i one su svojevrsna mešavina biljaka protiv znojenja.
Na koji način kapi uopšte deluju?
Na sličan način na koji deluju i čajevi protiv znojenja! Biljke sadrže određene lekovite sastojke koje ispuštaju u tečnost u kojoj se nalaze. Alkohol ih bolje rastvara nego obična topla voda, pa imaju veći potencijal. Osim toga, čajevi nekad znaju da budu gorki i neukusni. Kapi protiv znojenja su mnogo draži izbor onima kojma ukus čaja iz nekog razloga ne prija.
A šta to tačno one sadrže?
Najpoznatije kapi ovog tipa su kapi Instituta „Josif Pančić. One sadrže ekstrakt žalfije i miloduha.
- Žalfija je, kažu herbalisti, jedna od najlekovitijih biljaka našeg prostora. Kod osoba koje se bore sa hiperhidrozom, verovatno je i najpoznatiji prirodni lek protiv znojenja. Ima je u prirodnim dezodoransima i sapunima protiv znojenja.
Ono što još deluje kod žalfije su tanini, jedinjenja koja deluju kao adstrigenti. Ona sužavaju znojne žlezde i samim tim je i izlučivanje znoja smanjeno. Osim toga, ona je antiseptik. Ubija mikroorganizme koji razlažu znoj, pa redukuje i neprijatan miris znoja koja je posledica tog razlaganja.
- Miloduh je još jedna ekstremno lekovita biljka. Deluje slično kao žalfija i često se koristi kod problema sa noćnim znojenjem.
Zajedno u kombinaciji mogu ublažiti pojačano znojenje. I žalfija i miloduh smatraju se jako zdravim biljkama koje bukvalno „čitse“ organizam. Ponekad je previše toksina rezultat lošeg funkcionisanja organizma, a jedan od poremećaja može biti i pojačano znojenje. U svakom slučaju, ova kombinacija je možda baš ono što ste čekali.
Upotreba kapi protiv znojenja
3 puta dnevno pije se po 20 kapi. Rastvore se u malo vode i rastvor se onda popije. Ovako rastvorene kapi imaju jedva primetnu, blagu biljnu aromu.
Većina kapi protiv znojenja sadrži alkohol. Kao takve, ne preporučuju se za upotrebu trudnicama, deci, dojiljama. Generalno je preporuka da se pre upotrebe bilo kakvih lekova ili suplemenata, čak i kad su na prirodnoj bazi, posavetujete sa lekarom. Ovo posebno važi ako bolujete od nekih hroničnih bolesti.
Jako je bitno da se ne prekorači preporučena dnevna doza. I miloduh i žalfija imaju sastojke koji u prekomernim količinima nisu lek, nego otrov. Tujon je jedan od njih i u prekomernim količinima može izazvati oštećenja nervnog sistema i jetre.
Pored ove kombinacije, i neke monokomponetne kapi mogu pomoći protiv znojenja.
Takve su na primer sledeće:
Kapi od žalfije protiv znojenja
Pretpostavljate – ove kapi su rastvor biljke žalfje (Salvia officinalis) u 70% alkoholu. O tome kako deluje žalfija na znojenje, već smo gore napisali.
Žalfija kao biljka protiv znojenja posebno je popularna kod žena u menopauzi. Neretko se preporučuje kao rešenje za noćna znojenja u ovom periodu.
Kao i gore pomenute kapi protiv znojenja i ove se koriste ograničeno – 20 kapi se razmuti u malo vode i popije. To se ponovi 3 puta dnevno.
Bitno je ne preterati ne samo zbog toksičnosti, nego i zato jer previše aktivnih sastojaka kojima je bogata žalfija može da dovede do kontraefekta i da pojača prekomerno znojenje.
Kapi protiv znojenja koriste se oralno, ali je najbolje kada problem napadnete sa više strana. Zato je preporuka da spolja koristite neki antiperspirant ili pak dezodorans.
A znate li da ni primena kapi protiv znojenja ne mora biti samo oralna.
Određene tinkture namenjene su spoljašnjoj upotrebi. Ove koje ćemo sledeće predstaviti koriste se protiv znojenja nogu.
Melem protiv znojenja nogu na bazi bosiljka
Znojenje nogu je posebna priča. Tu nije samo problem konstatna vlaga, nego i neprijatan miris stopala koji se na stopalima razvije brže i lakše nego bilo gde drugde. Problem obično nastaje kada se, usled idealnih uslova, na stopalima nastane gljivice. Mikotoskini koji ove gljivice ispuštaju imaju prilično neprijatan miris.
Melem protiv znojenja na bazi bosiljka, deluje antiseptički, što u ovom slučaju znači da mu je uloga da spreči razvoj mikroorganizama. Kombinacija borne kiseline, silicijumske kiseline, aluminijuma deluje tako što sprečava prekomerno izlučivanje znoja.
Cela uloga ovog melema protiv znojenja nogu jeste da spreči proces razlaganja znoja na stopalima. Upravo u ovom procesu dolazi do hemijskih reakcija koje stvaraju neprijatan miris nogu.
Kako se koristi melem protiv znojenja?
Jednostavno. Stopala se operu, pa se na čiste noge naprska ovaj melem i ostavi da se osuši. Za najbolje rezultate potrebna je kontinuirana upotreba od najmanje 15 dana. Svakako, najbolje je da pre upotrebe pročitate uputstvo i delujete prema njemu.
E sad ono najvažnije.
Kapi protiv znojenja najbolje deluju onda kada njime targetirate uzrok znojenja, a ne samo posledice.
Evo na šta tačno mislimo!
Kapi za smirenje protiv znojenja na nervnoj bazi
Ukoliko je prekomerno znojenje posledica anksioznosti, stresa i nervoze, onda lekovito bilje protiv znojenja može biti ono koje umiruje nervni sistem.
I ovde postoje višekomponentne kapi koje sadrže nekoliko biljaka koje mogu da budu prirodni lek protiv znojenja, i monokomponentne kapi, bazirane samo na ekstraktu jedne biljke u alkoholu.
Kada govorimo o monokomponentnim, onda se svakako izdvajaju ove!
Kapi valerijane za smirenje
Glavni aktivni sastojak baldrinal i valerenska kiselina deluju zajedno i ispoljavaju blago umirujuće dejstvo, kako na nervni sistem, tako i na mišićnu napetost. Manje nervoze, znači ponekad i manje znojenja.
Osim valerijane, poznate biljke koje imaju umirujuće dejstvo, te tako mogu da budu potencijalne biljke protiv znojenja na nervnoj bazi su: matičnjak, kantarion, lavanda i neke druge.
Matičnjak je biljka koja deluje umirujuće na nervni sistem, kao i lavanda. Kantarion je biljka kojoj se pripisuju antiidepresivna svojstva.
One se često kombinuju u razne vrste višekomponentnih antistres kapi koje mogu biti korisne kada je u pitanju znojenje.
Primera radi:
- Kapi za umirenje Josif Pančić sadrže ekstrakte: hmelja, lavande, matičnjaka i odoljena
- Bio Teo antistres kapi su kombinacija valerijane, matičnjaka, kantariona, lavande i nane
- Sinefarm Sed San kapi su kombinacija valerijane, kamilice, kantariona, hmelja
- Bio relax kapi su kombinacija valerijane, matičnjaka, kantariona, lavande i bosiljka
Kapi protiv znojenja u menopauzi
Noćno znojenje je često kod žena u menopauzi, a ni ono dnevno, koje dolazi u naletima nije retkost. Hormonski disbalans je glavni uzrok ovog problema. Kapi protiv znojenja u ovom slučaju su one koje se bore sa tim disbalansom.
- Žalfija i ovde igra bitnu ulogu i možete probati kapi na njenoj bazi.
- Kapi crvene deteline su druga varijanta kojom u ovom slučaju ciljate na sam uzrok. Bogate su fitoestrogenima i balansiraju nedostatak ovog hormona u menopauzi. Piju se tako što se 20-30 kapi rastvori u malo vode – 3 puta dnevno.
- Ulje noćurka je još jedan cenjen biljni lek za žene koji pomaže kod problema izazvanih horomonskim disbalansom – uključujući i znojenje. Ovo nisu klasične kapi u alkoholnom rastvoru, već hladno ceđeno ulje ove biljke. Ipak, ono što je sličnost sa kapima jeste oralna primena. Prventivno se piju jednom dnevno, a ako znojenje usled hormonskog disbalansa već postoji, onda 3 puta dnevno. Opet, i ovde je najbolje postupati po uputstvu.
Kapi za regulisanje rada štitne žlezde protiv znojenja
Znojenje je često uzrokovano nepravilnim radom štitne žlezde, bilo da se radi o hipertireozi ili hipotireozi. Uspostavljanje ravnoteže u oba slučaja je rešenje ka kojem se teži. Kada do njega dođe, i znojenje prestaje.
Ovim kapima se dakle utiče na sam uzrok znojenja, onda kada je on poznat.
Na našem tržištu postoji više vrsta ovakvih biljnih kapi:
Biljne kapi Thyrodein sadrže: matičnjak, hajdučku travu, nanu, bosiljak, majčinu dušicu, zovu, kantarion i čestoslavicu. Kombinacija je napravljena u alkoholu, a rastvor pomaže i kod preaktivne i kod neektivne štitne žlezde da se dovede u normalu.
Tirox biljne kapi takođe deluju i na pojačan i na oslabljen rad štitne žlezde. Sadrže glog, belu imelu, valerijanu, matičnjak, srdačicu i virak. Odlične su se pokazale kod poremećaja rada štitne žlezde uzrokovanog stresom.
Za upotrebu je najbolje pratiti uputstva na pakovanju, premda se većina ovih kapi koristi ustaljeno: 20-30 kapi po 3 puta na dan.
Homeopatske kapi protiv znojenja
Znojenje je, kao što se može zaključiti, proces uzrokovan različitim okidačima i bolestima. Na inostranom tržištu takođe postoje preparati ovog tipa i homeopatski lekovi i tablete namenjene smanjenju prekomernog znojenja. Ovo su obično složenije, ali biljne ili prirodne formule koje kombinacijom sastojaka deluju na sam uzrok prekomernog znojenja, ali i eliminišu posledice znojenja.
Primera radi:
Dr. Reckweg R 32 kapi protiv prekomernog znojenja su homeopatski lek namenjen različitim uzrocima znojenja.
Šta ima u njima?
E ovde je kombinacija već malo drugačija. U pitanju su neki nama na ovim prostorima možda manje poznati homeopatski preparati.
Azotna kiselina, velebilje (beladonna), jaborandi, žalfija, crna zova, srčenjak, sepia (homeopatski lek na bazi mastila sipe), čemerika. Sve su ovo sastojci koje se smatraju prilično otrovnim. Nije poželjno uzimati ih na svoju ruku.
Najbolje je da posetite neku homeopatsku ordinaciju i posavetujete se sa stručnjakom. Svaka od ovih billjaka reguliše poseben vid znojenja. Na primer, crna zova je protiv znojenja usled akutnih boesti, velebilje je dobar protiv vrućice, čemerika tretira hladan znoj.
Homeopata kome se obratite preporučiće možda i neku drugu opciju.
Ipak iz ovoga je jasno da kapi mogu biti delotvorne, ali nisu bezazlene!
Zato dobro pročitajte ovo!
Primena kapi protiv znojenja i važne stvari koje morate znati
Prirodni lekovi protiv znojenja imaju veliki potencijal i ne treba ih uzimati zdravo za gotovo. Kao što vidite, neke jedinstvene kapi protiv znojenja baš i ne postoje. Razlog za to je jednostavan. Znojenje se javlja iz različitih razloga, i ako ne tretirate uzrok problema, nećete rešiti ni posledice.
- Obavezno o upotrebi kapi protiv znojenja porazgovarajte sa svojim lekarom kako biste saznali da li je to dobro za vas ili možda može imati i neke sporedne efekte. Ovo posebno kada se radi o oralnoj upotrebi kapi za znojenje. Kada su u pitanju spoljašnje primene, možete biti malo opušteniji. Za kapi protiv znojenja ne treba vam lekarski recept, ali je savet dobrodošao.
- Obavezno recite lekaru koje sve lekove koristite. Ponekad biljni lekovi mogu da sa nekim supstancama i terapijama koju koristite. Ne samo da neće delovati, nego neke kombinacije mogu biti i opasne.
- Obavezno se pridržavajte preporučenih doza.
A šta ukoliko ne deluje?
Onda je vreme da probate možda neke ozbiljnije opcije. Jontoforeza može biti jako korisna kod znojenja dlanova. Botoks se pokazao kao jako efikasan tretman za znojenje ispod pazuha.
Biljne kapi protiv znojenja svakako nemojte otpisati pre nego što probate!