Koliko su povezani znojenje i hormoni?
.
Znojenje i hormoni su itekako povezani. Kako? I koji to hormoni utiču na to se previše znojite? Sledi vodič koji morate pročitati, jer nije samo znojenje u pitanju!
Hormoni imaju bitnu ulogu u našem telu i bez njih organizam ne bi funkcionisao kako treba. Manjak hormona vodi do problema. Sa viškom hormona takođe niste na dobitku!
Da bi sve u telu bilo pod kontrolom, uključujući i to kako i koliko se znojite, hormoni treba da budu u ravnoteži.
Ponekad nam upravo prekomerno znojenje može ukazati na probleme sa hormonima u organizmu.
I šta onda?
Nekad stvari možete uzeti u svoje ruke, nekad treba da se obratite lekaru. Da biste povukli pravi potez, potrebno je da budete informisani. Ne škodi!
Zato saznajte u kakvoj su vezi hormoni i znojenje i koji hormoni dovode do prekomernog znojenja.
.
Polni hormoni i znojenje
Muški hormoni i ženski hormoni imaju reproduktivnu funkciju, daju vam tipično ženske ili tipično muške karakteristike i slično, ali možda niste znali da utiču na vaš kvalitet života tako što imaju uticaj na vaše znojenje.
Kod žena to izgleda ovako:
.
Estrogen i znojenje
Estrogen je najzanačajniji ženski hormon kada je povezanost sa znojenjem u pitanju. Visina ovog hormona varira u toku meseca, ali i tokom životnog perioda (recimo onda kada telo prolazi kroz pubertet, trudnoću ili menopauzu).
Pad estrogena u menopauzi utiče na pojavu noćnih znojenja odnosno valunga kod žena. Znojenje u menopauzi je prilično čest problem.
Odnos estrogena i progsterona je još bitniji u toj priči. Dominacija estrogena dovodi do brojnih neprijatnih promena na telu, od znojenja do gojaznosti.
Dominacija estrogena je pojam o kojem govorimo kada god je nivo estrogena i progesterona nije adekvatan, odnosno kada estrogena ima više.
Posledica?
Višak sala na stomaku.
Kakve ovo veze ima sa znojenem?
Objasnićemo!
Jedan od razloga za pojavu gojaznosti jeste višak estrogena u organizmu usled izloženosti estrogenim hemiklaijama iz okruženja – bilo da su u pitanju pesticidi ili hormoni iz životinjskih proizvoda ili prerađevina.
Verovatno ste i sami primetli da se gojazne osobe više znoje. I eto veze! Tako lako upadnete u mašinu: znojenje, gojenje i hormoni!
A to nije jedini način!
.
Policistični jajnici i znojenje
Sećate se da smo rekli da ponekad prekomerno znojenje može da ukaže na disbalans hormona u telu? E upravo tako često biva kod žena kada su u pitanju policistični jajnici. Kao što sam naziv govori, jedna od osnovnih karakteristika ovog poremećaja jeste da su jajnici prekriveni mnogobrojnim cistama. A kako odatle kreće produkcija ženskih hormona, dešava se da dođe do neravnoteže i do viška muških hormona u telu žene.
Jedan od simptoma policističnih jajnika jeste i hiperhidroza – preterano znojenje iako nema neke posebne naporne fizičke aktivnosti ili temperatura nije previsoka. Kada žena ima ovaj problem, hipotalamus se zbuni i počinje da šalje signale da je telu pretoplo i da treba da se znoji kako bi se ohladilo. Hlađenje tela je osnovna funkcija znojenja.
Pored znojenja, simptomi policističnih jajnika su preterana maljavost, pojava malja na licu, akne i gojaznost. Sve je ovo posledica poremećaja hormona.

.
Ostali ženski hormoni
Pravi rolerkoster sa hormonima nastaje u trudnoći. Tu su u igri beta HCG, lutenizirajući hormon, folikostimulirajući hormon, progesteron, estrogen i drugi i svi oni fluktuiraju tokom trudnoće brže nego što hipotalamus može da odreaguje. A već smo rekli kako to izgleda kada se zbuni. Tada on telu šalje pogrešan signal da treba da se znoji i javlja se prekomerno znojenje u trudnoći.
Kod muškaraca polni hormoni i znojenje povezani su ovako:
.
Testosteron i znojenje
Talasi vrućine i znojenja nisu samo privilegija žena. Muški hormoni mogu takođe da igraju ulogu u ovome, a konkretno testosteron. Kada govorimo o poremećaju hormona, onda znojenje kod muškaraca izaziva manjak testosterona.
Kako dolazi do ovoga?
Smanjenje testosterona je prirodan proces koji se dešava starenjem. Takođe, neka medicinska stanja ili lekovi mogu biti uzrok ovog problema. Sasvim izvesno, ovom stanju možete doprineti i sami svojim lošim navikama. Tako na primer ovaj disbalans hormona može biti i posledica gojaznosti jer visok nivo masti utiče na smanjenu produkciju ovog hormona.
Pored prekomernog znojenja, znaci niskog nivoa testosterona mogu biti gubitak mišićne mase, gubitak libida, umor, gubitak kose,depresija.
.
Kortizol – hormon stresa i znojenje
Kortizol je hormon koji reguliše odgovor našeg organizma na stresne situacije. Jedan od tih “bori se li beži” simptoma izazvanih stresom i povišenim nivoom kortizola jeste i znojenje. Ovo je fenomen poznat kao znojenje na nervnoj bazi.
E tu posledicma nije kraj. Višak kortizola može da dovede do brojnih zdravstvenih problema, nekih takođe hormonski vezanih kao što je dijabetes, poremećaj rada štine žlezde i slično. A može vam promeniti i lični opis. Tako nije retkost da od stresa opada kosa, da drastično smršate ali i da dobijete na kilaži.
Prema nekim istraživanja, konstantan stres kojem smo sve češće izloženi dovodi do hronično povečanog nivoa kortizola u organizmu, a to kao posledicu može imati nakupljanje viscelarne masti oko unutrašnjih organa. I opet dolazimo do začaranog kruga zvanog: znojenje , gojenje i hormoni!
.
Opadanje kose
Gubitak kose može biti veoma česta pojava ukoliko imate problem sa nekim od navedenih hormona.
Da biste sprečili i ublažili opadanje kose potrebno je da koristite proizvode koji u sebi sadrže sastojke koji će sprečiti dalji gubitak kose i pospešiti njen rast.
Marti Derm losion protiv opadanje kose predstavlja tretman koji se primenjuje za sve tipove hroničnog gubljenja kose za oba pola.
Nova formula koja usporava gubitak kose I stimuliše rast nove inhibirajući konverziju testosterona u dihidrotestosteron i blokirajući receptore – androgene i estrogene.
.
Leptin i znojenje
Leptin je poznat i kao hormon sitosti i njegova primarna funkcija je da kaže delu našeg mozga da smo siti. Ovaj hormon stvara se u masnim ćelijama tela, i kada njih ima previše, onda vremenom nastane i višak leptina i nastaje takozvana leptin-rezistencija.
Posledica?
Gojaznost, nedostatak osećaja za sitost, a prema nekim istraživanjima osobe sa ovim poremećajem sklonije su napadima vrućine i preznojavanja i noćnim znojenjima, posebno kada se radi o ženama u postmenopauzi.
.
Hormoni štitne žlezde i znojenje
Poremećaj rada štitne žlezde može se javiti u dva oblika:
- Hipertireodizam
- Hipotireodizam
A da li su povezani štitnjača i znojenje?
O jesu, itekako!
Evo i kako!
.
Hipertireodizam i znojenje
Pojačano lučenje hormona štitaste žlezde jedan je od češćih uzroka prekomernog znojenja. Ovde je u principu osnovni problem ubrzan rad štitne žlezde. Kako je ona regulator brojnih procesa u organizmu – od disanja, preko mišljenja pa do znojenja, jasno je da ubrzan rad ostavlja posledice na organizam.
Da, to je znojenje, a ukoliko je ono praćeno nervozom, čestim promenama rapoloženja, drhtanjem ruku, nesanicom i gubitkom kilograma možda bi trebalo da posetite lekara i utvrdite da li je hipertireodizam vaš problem. Istina, to vas možda neće obradovati, ali poslednje što treba da radite jeste da sedite skrštenih ruku i čekate da ovi simptomi nestanu sami od sebe. Neće, a adekvatna terapija može da vam donese pravo olakšanje.

Ovi simptomi itekako mogu da ometaju normalan život. Primera radi, znojenje dlanova zbog štitnjače dovodi do otežanog držanja olovke, neprijatnosti pri rukovanju i slično. A gde su neprijatni mirisi tela i ostale neprijatnosti izazvane znojenjem.
.
Hipotireodizam i znojenje
Sasvim suprotono prethodnom stanju je hipotireodizam – stanje koje možemo opisati kao usporen rad štitne žlezde. I dok je pojačano znojenje zbog štitnjače u prethodnoj varijanti izazvano ubrznim radom organizma i procesa u telu, ovde to može da se desi usled prekomerno uzete terapije.
Dok kod hipertireodizma dolazi do gubitka kilograma, ovde dolazi do gojaznosti i poteškoća sa mršavljenjem. Deluje neobjašnjivo, ali dijete ne daju rezultate, vežbanje takođe. Ceo organizam kao da je usporen, memorija je slabija, javlja se umor i slično. Opet, i ovde je adekvatna terapija moguća i može vam olakšati život.
.
Insulin i znojenje
Insulin je hormon koji omogućava telu da koristi šećer iz ugljenih hidrata koje jedemo. Taj šećer pretvara u energiju ili skladišti za neku buduću upotrebu. Uloga insulina jeste da održi ravnotežu šećera u krvi. U suprotnom, dolazi do hiperglikemije kada govorimo o povišenom nivou šećera u krvi i hipoglikemije kada govorimo o smanjenom nivou šećera u krvi.
Povišen nivo šećera u krvi dovodi vremenom do dijabetesa. Osobama koje boluju od ove bolesti insulin se daje “veštački” i njima je vrlo dobro poznato kako izgleda recimo pojačano jutarnje znojenje. Tokom sna ne unosimo šećer, a pankreas ne radi kako treba, pa dođe do pada šećera. Jutarnje znojenje ili jednostavno znojenje bez temperature u bilo koje doba dana kada dođe do pada šećera, osnovni je simptom hipoglikemije. Uz rano jutarnje znojenje mogu se javiti slabost, drhtavica, zamućen vid. Ovakav znoj obično se opisuje kao hladan znoj.
Zašto dolazi do ovoga?
Nizak nivo šećera u krvi izaziva kod ljudi „bori se ili beži“ odgovor, a to aktvira hormone koji pojačavaju znojenje.
Kada je nivo šećera u krvi previsok duže vreme, dolazi do oštećenja pa i gubitka određenih nervnih funkcija. Ukoliko budu pogođeni nervi koji aktiviraju znojenje, opet može doći do prekomernog znojenja.
Čest pad šećera može biti uvertira za napredovanje dijabetesa tipa 2, a uzrok ovog tipa dijabetesa je uglavnom gojaznost.
I opet dolazimo do veze gojaznosti, hormona i znojenja.
.
Kako se rešiti problema znojenja izazvanog hormonima
Ključno je dovesti hormone u normalu. Uzalud vam prirodni dezodoransi i druge metode sprečavanja znojenja, ako ne napadnete uzrok! Holistički pregledi organizma mogu da odgonetnu tu vezu i ponude adekvatnu terapiju. Može biti potrebno da odradite hormonski status u nekoj laboratoriji, a po savetu lekara.
.
Prirodno lečenje znojenja izazvanog hormonima
I to može. U prirodi ima leka za sve, ali pre nego što se latite ovog posla ustanovite sam uzrok problema sa hormonima i koji hormoni vam prave zbrku.
Ako je estrogen u pitanju, ulje noćurka se u menopauzi preporučuje umesto hormonske terapije. Ukoliko je manjak estrogena u pitanju i noćna znojenja u menopauzi, onda od koristi takođe mogu biti proizvodi na bazi crvene deteline ili kapi za regulisanje hormona.

Za policistične jajnike preporučuju se biljne kapi sladića, konopljike, nevena kao i adekvatna ishrana i smanjenje telesne težine.
Ako je u pitanju štitna žlezda, odgovarajući suplementi, obično oni koji u sebi sadrže dosta joda mogu doneti promene. Naravno, ovo sve u dogovoru sa vašim lekarom.
.
Gojaznost i znojenje
Dovesti težinu u red nije nimalo lak zadatak kada su hormoni okidači ove pojave. Ipak, ne zaboravite da je sve u telu povezano, pa tako debljina i ishrana imaju uticaja na hormone i ostale procese u organizmu.
Kako dovesti liniju u red i izgubiti kilograme?
Da, izbalansirana i raznovrsna ishrana je bitna, ali nije na odmet da potpomognete organizmu da brže izgubi kilograne.
Najjednostavniji i u isto vreme najefikasniji način da to uradite, koji je mnogima pomogao jeste sprej za mršavljenje.
Šta je to i kako deluje?
To su u suštini 100% prirodne kapi za mršavljenje koje imaju raspršivač i umesto da ih pijete jednostavno naprskate njihov sadržaj u usta.
A može li to samo tako i da deluje?
Možete se kladiti da može.
Ono što razlikuje Fito sprej za mršavljenje od bilo kog drugog preprata za mršavljenje jeste kombinacija njegovih aktivnih sastojaka koji svi zajedno daju fantastične rezultate!
- Zelena kafa za mršavljenje deluje kao sagorevač postojećih masnih nalsaga
- Ekstrakt garcinije smanjuje apetit, želju za slatkišima i sprečava pretvaranje ugljenih hidrata u masti
- Godži bobice ubrzavaju metabolizam i pretvaranje masti u energiju
- Mango i akai bobice jačaju imunitet
- Limunska kiselina ubrzava izbacivanje toksina
- Mentol i nana osvežavaju dah
Uz kapi za mršavljenje rešićete se gojaznosti, a onda će polako i hormoni da se vrate u normalu i znojenje povezano sa hormonskim poremećajem postaće vaša prošlost.
.
Smanjite stres
Nisu sve situacije stresne toliko, koliko mi možemo loše da reagujemo na njih. To su sve one situacije u kojima “od muve pravite slona”.
Mislite pozitivno! Stresne misli aktiviraju metaboličke puteve koji izazivaju gojaznost, insulinsku rezistenciju, prekomerno znojenje na nervnoj bazi.
Naučite da se opustite. Možete raditi jogu, meditirati ili potražiti tai-chi-chuan časove u vašoj blizini. Popravite način razmišljanja. NLP sistem razmišljanja može mnogo da vam pomogne. Odmarajte dovoljno. Provodite vreme sa dragim ljudima. Radite stvari u kojima uživate.
.
Redovno idite kod lekara
Nađite osnovni uzrok prekomernog znojenja i delujte na njega. Sistematski pregledi jednom godišnje su način da na vreme otkrijete da li je vaše znojenje izazivano nekim poremećajem hormona ili nekim drugim uzrokom. Adekvatna hormonska terapija može da ublaži vaše tegobe i ponovo dovede stvari u red. A kako je u telu sve povezano, onda će sve krenuti na bolje, pa ćete čak i raskinuti tu vezu – znojenje, gojenje i hormoni!