Hladan znoj – zašto se znojimo i kad nije vruće?
Na šta ukazuje hladan znoj? Kada je ovo simptom preko kojeg možete preći, a kada razlog da se zabrinete?
Znojimo se onda kada nam je vruće ili kada smo fizički aktivni. Na taj način, organizam se hladi. Ideja da vas na plus 40 u hladu oblije hladan znoj zvuči poprilično osvežavajuće, zar ne? A da li je baš tako?
Činjenica da se hladan znoj neće javiti pod ovakvim okolnostima i da su uzroci za hladno znojenje ipak malo ozbiljniji. Nešto drugo i manje očigledno se krije ispod toga.
Evo šta morate znati o uzrocima hladnog znoja koji uopšte nisu naivni!
Hladan znoj simptomi
Kako prepoznati hladan znoj?
Ovo „hladno znojenje“ ne treba shvatiti baš bukvalno. Sam znoj po sebi nije hladan, ali je osećaj specifičan i ljudi ga obično opisuju kao „znojim se a hladno mi je!“
Hladni znoj uglavnom se javlja:
- Na dlanovima
- Ispod pazuha
- Na stopalima
Međutim, ovi nije isključivo. Može se desiti i da vas hladan znoj oblije cele, ili da se javi hladan znoj na čelu i hladan znoj na vratu.
Hladan znoj je onaj koji vas obliva onda kada nije toplo i kada niste fizički aktivni – zapravo čak i kada je hladno. Ponekad ga prate i drugi neprijatni osećaji po kojim možete znati šta je uzrok hladnog znojenja. Tako se mogu javiti hladan znoj i mučnina, drtavica, nesvestica, bleda koža, lupanje srca…
Znoj se stvara u znojnim žlezdama i postoje ekrine i apokrine znojne žlezde. Više o njima i o samom znojenju pisali smo u našem vodiču za znojenje.
Ekrine žlezde stvaraju znoj koji je uglavnom voda i nešto minerala te kao takav sam po sebi nema neki miris. On pomaže da se telo rashladi.
Apokrine žlezde stvaraju znoj koji u sebi ima i nešto lipida. Okidač za njihov pojačan rad uglavnom je na nervnoj bazi ili u hormonskim promenama. I jedno i drugo igra bitno ulogu u pojavi hladnog znoja. Ovakav znoj nije samo voda i on je neprijatnijeg mirisa. Svi mi želimo da mirišemo čisto i sveže. U tom slučaju, ako vas hladan znoj često obliva, sigurno ćete hteti da znate kako sprečiti neprijatan miris ispod pazuha.
Međutim, neprijatni mirisi su ovde najmanji problem.
Hajde da vidimo šta znači kad te oblije hladan znoj i koji su uzroci ovog specifičnog stanja.
Hladan znoj – uzroci
Hladno znojenje obično vezujemo za neki šokantan događaj, kada često konstatujemo da nas je od straha „oblio hladan znoj“. U većini slučajeva, hladni znoj jeste onaj koji je okinut na nervnoj bazi. To je jedan od onih „bori se ili beži“ odgovora našeg organizma. Napetost izaziva da se centar za regulisanje temperature u mozgu naglo aktivira da bi nam omogućio da se “ohladim” od stresne situcaije i rezultat je hladno znojenje.
Saznajte više o znojenju na nervoj bazi.
Smatra se da do ovog osećaja dolazi kada u krvotoku nema dovoljno kiseonika. Onda i vitalni organi ostanu bez istog, a kako je sve u našem organizmu povezano, tako dolazi do toga da organizam ima svoj odgovor na ovo – hladan znoj.
Međutim, hladan znoj kao podlogu može imati neke ozbiljnije bolesti kao što je dijabetes ili infarkt.
Dakle, evo šta sve može da dovede do oblivanja hladnog znoja
Šok u raznim oblicima
E sad, šokova ima raznih – kako emotiovnih, tako i zdravstvenih. Pri tom, kada govorimo o ovim drugim mislimo na viruse, bakterije koji mogu da napadnu naš imuni sistem i izazovu bolesti.
Prilikom emotivnog šoka se dešava da organi ne dobijaju dovoljno kiseonika i eto hladnog znojenja.
Prilkom bolesti, obično se javlja povišena temperatura i groznica. Za groznicu je karakterističan hladan znoj i drhtavica.
Emotivne šokove i stresove ne doživljavamo svi na isti način. Ono što je nekome šokantno, nekome je stvar preko koje se olako prelazi. Međutim, svako se može naći u ovakvoj situaciji i oblivanje hladnog znoja biće jasan znak da smo u šoku.
Intenzivan jak bol može izazvati hladno znojenje, bilo da je u pitanju neka povreda, pad ili pak jaka migrena ili bol usred upale nekog unutrašnjeg organa. Opet, i to je svojevrstan šok za organizam.
Stres i anksioznost mogu imati takav uticaj na telo. Ono što ovaj problem razlikuje od šoka jeste to što je ovo stalan, tinjajući osećaj teskobe u nama, za razliku od šoka koji je iznenadan. Zato je ovaj uzrok hladnog znoja teže prepoznati. Stalan stres i napetost mogu uticati na naše zdravlje, poremetiti rad pojedinih organa pa dovesti čak i do pojedinih oboljenja. Tada se konstantnno luči višak kortizola – hormona stresa. U pokušaju da uspostavi balans, telo može da reguje poremećajem u radu ostalih hormona. Hormoni i znojenje itekako su povezani.
Odvikavanje od alkohola ili droge može dovesti do hladnog znojenja. Iako je ovo korisno za zdravlje organizma, treba imati u vidu da je za telo koje je naviklo da bude pod ovim supstancama odvikavanje itekako šok.
Sepsa ili neka teška infekcija
Ovo je krajnje ozbiljno stanje organizma koje može imati i fatalan ishod. U najkraćim crtama može se opisati kao bakterijska ili virusna infekcija koja zahvata velike organe ili sisteme organa u telu i koja može da se proširi na celo telo putem krvotoka. U ovakvoj situaciji takođe se dešava da pojedini vitalni organi ne dobijaju dovoljno kiseonika i eto hladnog znoja. Ostali simptomi uključuju: visoku temperaturu, ubrzano disanje ili probleme sa disanjem, zbunjenost, hladnoću i drhtavicu, nesvesticu. Ovakav atak patogena na organizam i krvotok takođe je šok za organizam.
Hipotenzija
Hipotenzija odnosno nizak krvni pritisak može biti jedan od uzroka hladnog znojenja. Nagli pad pritiska dešava se recimo tokom leta, kada se usled toplote krvni sudovi šire. Pad krvnog pritiska može pratiti i glavobolja, iznenadna pospanost, vrtoglavica, zamagljen vid, hladan znoj i malaksalost.
Hiperhidroza
Hiperhidroza je stanje pojačanog znojenja koje se javlja onda kada nema nekog konretnog okidača za znojenje koji bi se javio u regularnim situacijama (vrućina, fizički napor, stres…). U ovom slučaju takođe može da se javi hladan znoj.
Hipoglikemija
Hipoglikemija odnosno nagli pad šećera u krvi telo takođe doživljava kao šok. Jedni od prvih simptoma su hladan znoj i slabost. Svima može da nam se desi da nam ponekad padne šećer (dobar izgovor za čokoladu), ali ako se ovo često dešava, treba posetiti lekara. Česte varijacije u nivou šećera u krvi nisu u redu i mogu ukazivati za dijabetes ili na neke druge poremećaje.
A ne samo to!
Hladan znoj može da ukazuje na srčani udar!
No pre nego što vas oblije još jedna tura hladnog znoja od ove činjenice, sačekajte da pojasnimo kako stoje stvari. Evo kako da znate da li je hladno znojenje posledica srčanog udara odnosno uvertira u isti.
Ako hladno znojenje dođe iznenada uz bol u grudima, ako imate problema sa disanjem, ako vam se u isto vreme javlja bol u vratu, leđima stomaku ili vilici, ako vam se vrti u glavi i čini vam se da ćete se onesvestiti, možda je u pitanju srčani udar. Reagujte što pre. Ovo su prilično intenzivni osećaji koje ne smete zanemariti. Obavezno se javite lekaru.
Hladan znoj noću
Noćno znojenje nije uobičajeno jer noću nismo aktivni. Normalno je oznojiti se noću kada je vrućina ili kada vas drma groznica. Takođe, hormonske fluktuacije u toku klimaksa kod žena mogu izazvati noćna znojenja. Ako je to problem, saznajte kako se rešiti znojenja u menopauzi.
Hladan znoj retko vas oblije od glave do pete. Uglavnom je ograničen na određene delove tela. Takođe, hladan znoj u snu je retka pojava. Uglavnom, ako se znojite tokom sna, nemate tu senzaciju da li je znoj hladan ili ne. Samo se probudite mokri.
Noćno znojenje koje je hladno može izazvati opstruktivna apnea sna. Ovde dolazi do povremenog prekida disanja tokom spavanja.Telo ne dobija dovoljno kiseonika, nedostak istog u krvotoku može da pokrene hladno znojenje.
Hladan znoj kod beba
Prekomerno znojenje kod beba može da vas uplaši do te mere da i vas same oblije hladan znoj. A ima li razloga?
Znojnje kod beba je specifično. Prvo, kod njih rad znojnih želzda još nije ustaljen i razvijen, pa se dešava da se javlja hladno čelo i znojenje. Takođe, deca sanjaju ono što danju proživljavaju, a ako je neka promena za njih bila stresna, može se javiti hladno znojenje. Visoke telesne temperature obično se spuštaju onda kada se beba preznoji i tada možete osetiti hladno čelo i znojenje. Ako je bebino čelo toplo, temperatura raste i onda uglavnom nema znoja.
Hladan znoj – lečenje
Kako izlečiti hladno znojenje?
Pa, odgovor uveliko zavisi od toga šta je uzrok oblivanja hladnog znoja. Lečenje treba da podrazumeva uklanjanje uzroka, a ne saniranje posledica.
Ponekad je uzroke hladnog znoja jednostavno otkriti, ali ponekad pokazatelji nisu sasvim jasni. Svima može da nam se desi da nas ponekad oblije hladan znoj jer to je na neki način normalan odgovor našeg organizma na stresne situacije (bilo koje vrste). Međutim, ako se ova pojava češće pojavljuje, valja joj otkriti pravi uzrok, da biste našli rešenje.
BICOM aparat je alternativa koju morate probati.
Jedan od najboljih načina da se utvrdi koji organi ne primaju dovoljno kiseonika i šta može biti okidač za pojavu hladnog znoja jeste i BICOM aparat i kvantna analiza tela.
Kvantna analiza nije tretman, ali je način da se dođe do pravog načina lečenja hladnog znoja. Ovo je dijagnostička metoda koja ja sve više prisutna i sve više priznata. Specijalan aparat meri i očitava elaktromagnetne talase u našem organizmu i registruje gde oni nisu kako treba. To znači da tu postoji neki problem i neka blokada.
BICOM aparat radi kvantnu analizu tela i meri frekvencije elektromagetnih talasa u organizmu. U našem telu se stalno odvija ogroman broj procesa, stvara mnoštvo ćelija, i sve to emituje određene talase. Virusi, bakterije, upale narušavaju ove procese i ostavljaju svoj trag u organizmu. BICOM aparat detektuje gde postoji blokada i deluje tako što na blokirana mesta šalje invertovane, promenjene talase i tako neutrališe negativne posledice virusa i bakterija i toksina koje su eventualno ostali u organizmu. Ovakva deblokada omogućava da organi dobijaju dovoljno kiseonika kroz krvotok. Organizam više nije u stanju šoka i hladno znojenje može biti vaša prošlost.
Specijalistički pregledi
Hladan znoj ukazuje na brojne ozbiljne poremećaje. Zato se obavezno javite lekaru ako vas oblivanje hladnog znoja često muči. Specijalistički pregledi mogu vam dati odgovore na pitanje koji je pravi način lečenja učestalog hladnog znojenja.
- Posetite endokrinologa kako bi ustanovili da li su sve žlezde i svi hormoni u redu. Hladno znojenje uglavnom ukazuje na loš rad pankereasa, mada se znojenje javlja i kada je štitna žlezda problem (premda ne mora biti hladan znoj u pitanju) .
Dijabetes je stanje u kojem je nivo šećera u krvi povišen. Međutim, uzimanje previše insulina može da dovede do pada šećera u krvi, a hladan znoj i drhtavica su osnovni simptomi ovog stanja. Ne mora uvek dijabetes biti uzrok hladnog znoja. Upala pankreasa može dati iste simptome, ali ne mora biti trajan problem kao što je slučaj sa dijabetesom.
Ukoliko se ustanovi da je u tome problem i da su hormoni uzrok hladnog znoja, onda ćete dobiti odgovarajuću terapiju koja će hormone vratiti u ravnotežu. Kada se ovaj uzrok sredi, onda ni posledice u vidu hladnog znoja neće više biti.
Ukoliko je hipoglikemija vaš problem, hladan znoj i nesvestica mogu vas iznenaditi bilo kada. Ovde je bitno da redovno uzimate i ne preskačete obroke, ne držite rigrozne dijete i da uvek uz sebe imate nešto slatko što će vam brzinski povratiti izgubljen šećer u krvi. Neki prosti šećeri su najbolji jer najbrže dospevaju u krvototok – recimo voćni sok.
- Posetite alergologa ili uradite u specijalističim laboratorijama test intolerancije na hranu. Primera radi, celijaklija odnosno alergija na gluten oštećuje tanko crevo iz kojeg telo crpi hranljive materije za normalno funkcionisanje. Može se desiti da usled toga dolazi do čestih hipoglikemija i hladnog znojenja i nesvestice.
- Posetite kardiologa ukoliko je hladan znoj praćen bolovima u grudima, poteškoćama u disanju i ako već imate istoriju visokog krvnog pritiska ili povišenog holesterola. Kardiolog će odraditi pregled i dijagnosticirati problem, pa u skladu sa tim preporučiti i terapiju. Kardiolog vam može promeniti terapiju ukoliko vam lekovi za visok pritisak previše snižavaju isti, pa vas hladan znoj i malaksalost muče zbog toga.
- Tečajevi joge, meditacija i tehnika dubokog disanja mogu biti od koristi onda kada se hladno znojenje javlja usred stresa i nedovoljno kiseonika u organima.
- Ukoliko se ustanovi da je hiperhidroza problem i razlog zašto vas često muči oblivanje hladnog znoja, onda su vam na raspolaganju tretmani kao što je jontoforeza, botoks pazuha ako se javlja hladan znoj ispod pazuha, ali i antiperspiranti. U krajnjem slučaju, da sanirate vidljive posledice čestog hladnog preznojavanja koje se javljaju u vidu morkih fleka na odeći, poslužiće i ulošci za pazuh.
Hitno se javite lekaru ukoliko je iznenadni hladni znoj praćen modrim noktima iili usnama, teškim gutanjem, povraćanjem krvi, nesvesticom, mučninom.
Znojenje samo po sebi nikad nije prijatno, a hladan znoj koji se često javlja može da bude čak i razlog za brigu. Zato ispratite naše savete i neka vas više ne obliva hladan znoj.