Gljivice na nogama – uzroci, simptomi i lečenje
Verovali ili ne, moguće je da izlečite gljivice na nogama. Iako gljivične infekcije stopala mogu biti jako uporne, vi budite uporniji, pa ih se rešite zauvek.
Evo kako!
Gljivice na stopalima kao i čukljevi na nogama deluju kao nerešivi rebus mnogima koji pokušavaju da se uhvate u koštac sa njima. U svakoj borbi, uvek je najbolja taktika dobro upoznati svog neprijatelja. Zato ćemo vam mi u ovom tekstu objasniti kako nastaju gljivice na nogama, koje neprijatnosti izazivaju i ono najvažnije: kako ukloniti gljivice na nogama.
Gljivice na tabanima mogu se javiti i kod dece i kod odraslih. Postoji nekoliko vrsta ovih mikroorganizama koji mogu da izazovu gljivično oboljenje nogu.
Najčešće su to:
- trichophyton rubrum koja izaziva gljivičnu infekciju stopala poznatiju kao atletsko stopalo
- tinea corporis ili ringworm koja se javlja u vidu gljivica na tabanima, premda se može javiti i po celom telu
- kandida na nogama
Atletsko stpalo je gljivično obolenje nogu karakeristično za stopala, pa se većina saveta o lečenju gljivica na nogama odnosi na lečenje ovog problema.
A kako da znate da ih imate uopšte?
Kako prepoznati gljivice na stopalima?
Pa, pre svega, proverite da li imate simptome koji ukazuju da su gljivice na stopalima vaš problem!
Gljivice na nogama simptomi
Gljivice na stopalima imaju niz neprijatnih simptoma kojima će vam ukazati da su tu, a koji uključuju sledeće:
- ispucala koža izmedju prstiju na nogama
- guljenje kože na stopalima
- crvenilo na stopalima
- sitni plikovi na koži stopala
- svrab, peckanje nogu, a posebno između prstiju i na petama
- suva koža na petama ili sa strane stopala
- gljivice na noktima koje stvaraju zadebljao, neravan nokat promenjene boje
- neprijatan miris nogu
Gljivično oboljenje nogu zaista je neprijatno, što zbog fizičkih načina ispoljavanja koji vam ne daju mira, ali možda najviše zbog toga što ne smete da se izujete nigde jer vam noge specifično i jako neprijatno mirišu.
A zašto dolazi do ovoga uopšte?
Gljivice na nogama uzrok
Pitate se kako nastaju gljivice na nogama?
Ukratko ovako:
Gljivice su mikrobiološka vrsta kojoj prijaju specifični uslovi za razvoj – vlaga i toplota. Zato su one vrlo često problem koji prati prekomerno znojenje nogu. Posebno se javljaju na onim mestima i udubljenjima gde se vlaga i toplota najviše zadržavaju pa se tako najćešće mogu naći gljivice među prstima na nogama.
Kako će to izgledati zavisi od stadijuma u kojem se infekcija nalazi i da li je preduzeto nekakvo lečenje gljivica na stopalima.
U početku se mogu javiti crvenilo i svrab između prstiju, ali u kasnijoj fazi mogu se razviti i plikovi i ranice kao tipični simptomi gljivica na stopalima.
Gljivična infekcija stopala se lako širi. Dovoljno je da besomučno ćešete prste koji vas svrbe i da rukama preneste gljivice na neko drugo mesto. U poodmakloj fazi mogu se javiti i gljivice na noktima, a ne samo na koži.
Kako izgledaju gljivice na noktima?
One deformišu nokat i ružnu, neravnu izraslinu koja može biti promenjene boje i činjenicu da imate gljivice na noktima nijedan lak za nokte neće sakriti.
Znojenje stopala i stalno mokre noge jesu rizik za stvaranje gljivica na nogama. Međutim, znojenje nije jedini preduslov da ih dobijete. Gljivice na nogama se i prenose i možete ih pokupiti recimo na bazenima, svlačionicama ako hodate bosi ili ako nosite cipele osobe koja ime gljivičnu infekciju nogu.
Gljivične infekcije na nogama mogu se podeliti na 4 oblika prema tome gde se javljaju na stopalima:
- Mokasina tip – kod kojeg su prvi simptomi suva koža koja se peruta, svrab, a kasniji simptomi uključuju zadebljanje kože i pukotine. Ovde obično stradaju pete na nogama.
- Interdigitalni tip koji je najčešći tip gljivične infekcije stopala i čiji simptomi podrazumevaju gljivice među prstima na nogama. Najčešće su u pitanju dva najmanja prsta. Gljivice između prstiju nogu izazivaju svrab, peckanje, ljuštenje kože a infekcija se kasnije može proširiti na ostatak stopala.
- Vezikularni tip koji počinje izbijanjem sitnih plikova, obično na tabanima, pa se javlja i guljenje kože na stopalima
- Kandida na stopalima je oblik kvasne gljivice. Obično napada delova oko nokta bele naslage su karakteristične za ovaj tip gljivice.
Gljivice na stopalima kod dece se ređe javljaju, jer su kod njih znojne žlezde slabije razvijene pa se manje znoje. To ne znači da se ne javljaju, jer hiperhidroza počinje da se javlja u detinjstvu. Osim toga, kao što smo rekli, znojenje stopala nije jedini način da deca dobiju gljivice. Uzroci gljivica na nogama su razni i lako se prenose. Simptomi se javljaju kao ljuštenje kože na prstima kod dece, a kasnije noge mogu i da imaju neprijatan miris.
Najbolje je da do problema ne dođe, ali ako se gljivice ili kandida na nogama i jave, onda reagujte u najranijim fazama razvoja oboljenja. Za vrlo kratko vreme, problem može nestati.
Pa pošto smo upoznali gljivice na nogama i njihov uzrok, vreme ja da bespoštedno napadnemo neprijatelja.
Zato saznajte kako ukloniti gljivice na nogama!
Gljivice na stopalima lečenje
U redu, ako ste prepoznali simptome koje smo gore naveli kao svoje, onda se zasigurno pitate kako se leče gljivice na nogama.
Lek za gljivice na nogama delom je u navikama, a delom u preparatima koji imaju antimikotička svojstva. Antimikotici su sredstva koja ubijaju gljivice i deluju na tu vrstu mikroba, na sličan način na koji antibiotici deluju na bakterije.
Lečenje gljivica na nogama može biti dugotrajno i zato je jako važno da budete uporni. U suprotnom, one će se vrlo brzo vratiti, a vi ćete opet iznova imati problem sa svrabom, peckanjem, crvenilom između prstiju. To je ipak ono što je samo vaš problem. Međutim, neprijatan miris nogu izazvan gljivcama na nogama pogađa i ljude oko vas, a i da ne pričamo da postoji šansa da im infekciju i prenesete.
Naravno, preventiva je najbolji lek za gljivice na stopalima.
Pošto se gljivice na nogama često mogu pokupiti na javnim mestima, u svlačionicama i slično, nošenje papuča ili sandala u kojima koža može da diše je najbolja preventiva. Dakle, ne hodajte bosi na takvim mestima. Takođe, i svakodnevno pranje stopala sapunom i vodom je nešto što morate uvesti u rutinu.
Najvažnije od svega je ipak napomenuti da noge treba da budu suve. Zato, po tom pitanju treba da saznate kako sprečiti znojenje stopala, ukoliko je to problem. U tom slučaju lečenje gjivica na nogama podrazumeva sve one taktike koje pomažu da vam noge ostanu suve – od različitih krema pa do jontoforeze. Ukoliko već imate gljivce na nogama, pozabavite se prvo njihovim uništavanjem, a onda taktikama za sprečavanje znojenja.
Čarape i obuća mogu biti inficirani gljivicama. Obično pranje neće im pomoći. Važno je da temperatura na kojoj ih perete bude 60 stepeni celzijusa i više. Kada smo već kod temperature, možete probati i sa hladnoćom. Zamrznite cipele ili patike za koje smatrate da su inficirane gljivicama. Hladnoća bi trebalo da ih ubije.
Čarape koje nosite treba da budu od prirodnih materijala, cipele takođe i nikako ih ne obuvajte pre nego što ste sigurni da su vam noge potpuno suve. Hidrogen peroksid i razni antigljivični sprejevi i puderi mogu pomoći da te stvari dezinfikujete.
Ukoliko se infekcija često vraća, najbolji izbor je zameniti inficiranu obuću i čarape novim.
Suve noge su jako bitna stavka kada je lečenje gljivica na nogama u pitanju. Posle tuširanja, obavezno dobro obrišite noge (imajte peškir samo za taj deo tela). Posebno dobro obratite pažnju ne predeo između prstiju gde se voda druže zadržava. Baš iz tog razloga najčešće se javljaju gljivice među prstima na nogama. Tek na potpuno suve noge obujte čarape. Razni puderi za noge koji imaju antimikotička sredstva mogu da budu dobar izbor koji rešava dva problema u jednom – i vlagu i gljivice.
Na tržištu se mogu naći kreme protiv znojenja nogu koje mogu da smanje ovaj problem, kao i talkovi i puderi koji aposrbuju višak vlage i održavaju stopala suvim. Takođe, mogu se naći i sprejevi koji se prskaju u cipele radi dezinfekcije.
Pošto se gljivice na nogama prenose, najbolji način da sprečite njihovu pojavu jeste da ne delite čarape, cipele i peškire sa drugim osobama.
Sprej protiv gljivica
Pored krema, na tržištu se može naći i sprej za gljivice na nogama i noktima. Dosta ljudi se pre opredeljuje da u svojoj borbi protiv gljivica koristi sprej jer je lakši za upotrebu, ne prljaju se ruke a vrlo je zgodan za korišćenje jer se može lako naneti na sve delove stopala.
Ukoliko tragate za proizvodom koji će postati vaš saveznik u ovoj borbi, naručite proveren sprej za gljivice na noktima i nogama koji će vam pomoći da se konačno rešite gljivičnih infekcija. Ovaj proizvod uklanja svrab, preterano znojenje, razmnožavanje gljivica i oporavlja vašu oštećenu kožu. Ukoliko vam je potreban proizvod koji je lak za upotrebu a čije je dejstvo dugotrajno onda je ovaj sprej pravo rešenje za vas. Testirajte ga i javite nam da li ste uspeli da se konačno otarasite dosadnih gljivica.
Najbolja kombinacija se dobija kada se mesto zahvaćeno gljivicama isprska losionom a zatim namaže antigljivičnim uljem i preko stavi gaza ili se ulje stavi direktno na hanzaplast i zalepi na nokat i druge zahvaćene površine.
Ulje za gljivice
Ulje za gljivice ima snažno dejstvo protiv gljivica i bakterija na koži, te je kao takvo izuzetno efikasno. Može se koristiti i kao preventiva i kao lek. Najbolje ulje protiv gljivica je ono koje sadrži ozonizovano suncokretovo ulje. Ovakvo ulje ima snažno antimikrobno svojstvo i ne samo da će uništiti gljivice, već će pomoći da se oštećena koža i oštećeni nokti zaleče.
Oleozon topiko ulje protiv gljivica štiti čak 18 meseci protiv najčešćih gljivica koje se javljaju. Pročitajte detaljnije koje su njegove prednosti u odnosu na druge proizvode i kako se koristi ulje za gljivice na noktima i nogama.
Krema za gljivice na nogama
Ono što ćete najčešće dobiti kao preporuku za lečenje gljivica na nogama jesu razni površinski tretmani namenjeni upravo ovom problemu. U pitanju je krema za gljivice na nogama. Iako je ovo relativno jednostavna metoda lečenja gljivica na stopalima gledano sa stanovišta upotrebe, treba da znate da problem ne nestaje preko noći i da morate biti jako uporni i disciplinovani.
Mast za gljivice na nogama nanosi se prema uputstvu, jednom ili da puta dnevno – zavisi od kreme. Bitno je da predeo koji mažete kremom za gljivice na stopalima pre toga dobro operete i dobro osušite. Higijena i upornost u ovom slučaju mogu doneti sjajne rezultate.
Važno je da ne prekidate mazanje krema za gljivice na nogama čim vidite prvo poboljšanje. O dužini upotrebe masti za gljivice na nogama najbolje je da se posavetujete sa lekarom, dermatologom i da dobro proučite uputstvo.
Najbolja krema za gljivice na nogama ima antimikotička svojstva i deluje protiv širokog spektra gljivica, dok ima i onih koje su dobre i efikasne samo kada je upitanju kandida na stopalima. Među najpoznatijima su kreme za gljivice kao što su Canesten, Nistatin, Lamisil. O tome koju da upotrebite, posavetujte se sa dermatologom.
Najbolje je da kreme nanosite vaticom ili higijenskim štapićima koje ćete posle baciti. Ukoliko ih nanosite prstima, obavezno dobro operite ruke posle toga kako biste sprečili širenje infekcije.
Ukoliko primetite da se gljivice na nogama šire i da se stanje pogoršava, obavezno se javite lekaru.
Pored krema za gljivice na nogama i upotrebe spreja za gljivice na stopalima, vrlo efikasno mogu da posluže i neki prirodni lekovi.
Zato, obratite pažnju!
Prirodni lek za gljivice na stopalima
Pitate se kako izlečiti gljivice na nogama?
Zaista nema ni jednog jedinog razloga da taj postupak odlažete jer postoje jednostavni domaći lekovi protiv gljivica na stopalima, kao i neke prirodne varijante koje zaista čudesno deluju.
Želite da znate koji su?
Čitajte pažljivo!
Soda bikarbona za gljivice na nogama
Glavna prednost koju pruža soda bikarbona za gljivice na stopalima jeste činjenica da ona stvara alkalnu sredinu koja baš i ne prija rastu i razvoju gljivica na nogama. Drugi razlog zašto je soda bikarobona dobra za lečenje gljivica na nogama jeste njena sposobnost da upije višak vlage. Ipak, ne oslanjajte se samo na to, već i sami uvek dobro prosušite noge pre obuvanja čarapa i cipela. U prilog toga da se isproba soda bikarbona za gljivice na nogama svakako ide i to što je jeftina, lako dostupna i što ima sposobnost da neutrališe neprijatne mirise. Zbog toga se primenjuje i za uklanjanje neprijatnog mirisa ispod pazuha.
Kako se koristi soda bikarbona za gljivice na stopalima?
Pomešajte vodu i sodu bikarbonu tako da dobijete gustu pastu. Pomoću vatice, nanosite pastu na obolela mesta i ostavite da stoji 10-15 minuta. Nakon toga isperite. Alternativno, kada ste u žurbi, pospite sodu bikarbonu po stopalima.
Jabukovo sirće za gljivice na nogama
Pored sode bikarbone, jabukovo sirće je druga stvar koju uvek morate imati u kući, a posebno ako vas muče gljivice na nogama.
Evo kako da ga upotrebite:
Pomešajte 2 čaše vode sa pola čaše jabukovog sirćeta u dublji sud ili lavor i vaša kupka za gljivice na nogama je gotova. Potopite noge u nju i ostavite da deluje tako pola sata. Ako vas pecka (a može se desiti onda kada gljivice između prstiju na nogama naprave ranice) razredite ovaj rastvor sa još vode.
Kupka za gljivice na nogama od belog luka
Beli luk je čudesan sastojak sa moćnim antigljivičnim i antibakterijskim svojstvima koji može da vam pomogne da izlečite gljivice na nogama. Uzmite nekoliko glavica belog luka, sitno ih izgnječite i stavite u lavor sa vodom. Potopite noge na pola sata. Alternativno, možete napraviti ulje belog luka tako što ćete pomešati sitno iseckan beli luk sa maslinovim uljem, pa ga utrljavati na obolelo mesto.
Ulje čajevca za lečenje gljivica na nogama
Ovo je verovatno najefikasniji lek za gljivice na nogama kada govorimo o prirodnim solucijama. Ulje čajevca je dosta jako i ima snažna antimikotička svojstva. Ne samo da može da ubije gljivice na nogama i noktima već uspešno sprečava i njihovo širenje.
- Kada su gljivice na noktima u pitanju, ulje čajevca upotrebite nerazređeno. Jednostavno namažite nokat.
- Kada je u pitanju koža i gljivice između prstiju na nogama, bolja je varijanta razrediti ga 1:1 sa maslinovim uljem.
- Ako niste voljni da eksperimentišete, možete naći neku kremu sa uljem čajevca.
Ulje divljeg origana kao lek za gljivice na stopalima
Ovo je još jedna moćna biljna opcija koja ima snažna antigljivična svojstva. Da biste upotrebili ulje divljeg origana za lečenje gljivica na nogama pomešajte nekoliko kapi ovog ulja sa kafenom kašičicom maslinovog ulja i mažite na deo stopala zahvaćen gljivicama.
Iako domaći lekovi mogu mnogo pomoći, najsigurnija varijanta je da se za lečenje gljivica na nogama obratite nekoj specijalističkoj dermatološkoj ordinaciji. Nelečene gljivice na stopalima mogu da dovedu do ozbiljnjih komplikacija. Recimo, do pukotina na koži i noktima i sekundarne bakterijske infekcije, što će dodatno pogoršati stanje, koje ionako ne izgleda i ne miriše baš sjajno!
Bila sam skeptična po pitanju ovih proizvoda jer sam svašta probala i samo se vrtela u krug, međutim dala sam im šansu i nisam se pokajala.
Koristila sam losion i ulje u kombinaciji i nakon nekoliko meseci redovne upotrebe uspela da rešim problem.
Sada koristim losion kao prevenciju ali s obzirom na njegovu široku namenu na kraju ga koristi i cela moja porodica.
Nadam se da će i ostalim pomoći ovi proizvodi kao što su i meni.
Pozdrav,