Intervju sa dr Kristinom Martinović: Botoks terapija za hiperhidrozu
.
Intervju rubrike PITAMO LEKARA – predstavljamo vam doktorku Kristinu Martinović.
.
Šta je hiperhidroza?
Hiperhidroza ili prekomerno znojenje je neprijatno stanje tokom kojeg dolazi do učestalog lučenja znoja u većim količinama nego što je uobičajeno i potrebno. Znojenje ja jako važno jer reguliše toplotu tela i štiti naš organizam od pregrevanja. Regije kod kojih je najčešće prisutno prekomerno znojenje su čelo, pazušna regija, dlanovi i tabani. Ako je znojenje učestalo u tim regijama može izazvati kako fizičku tako i psihičku nelagodu kod pacijenata. Pacijenti se često povlače iz društvenog života zbog neprijatnosti koju preterano znojenje izaziva.
Ono što je važno znati jeste da naše telo ima preko 2 miliona znojnih žlezda koje su zadužene za lučenje znoja. Normalno je da naše znojne žlezde luče i po nekoliko litara znoje za vreme letnjih dana u svrhu regulisanja telesne temperature. Svako znojenje koje izaziva nelagodu kod pacijenta svrstava se u prekomerno, povišeno ili obilno znojenje (hiperhidroza).
Primarna hiperhidroza može biti: 1. fokalna – pojačano znojenje je prisutno u predelu lica i vrata, pazušnoj regiji, dlanovima i tabanima. 2. generalizovana – pojačano znojenje je prisutno po celom telu. Pojačano znojenje po licu i vratu (kraniofacijalno znojenje) je najčešće izazvano povišenom telesnom temeperaturom, začinjenom hranom i emocionalnom napetošću.
Znojenje može biti fiziološko, simptomatsko i genetsko. Fiziološko znojenje se javlja kod povišene telesne temperature, u klimaksu i trudnoći. Simptomatsko znojenje je vezano za bolesti (infekcije, endokrini ili neurološki poremećaji itd.). Genetsko znojenje je urođeni poremećaj i smatra se da ako jedan rorditelj ima problema sa znojenjem da u 25% slučajeva poremećaj nasleđuju i deca.
Kako se postavlja dijagnoza pojačanog znojenja (hiperhidroze)?
Dijagnozu možemo postaviti na osnovu kliničke slike i razgovora sa pacijentom. Pacijent se obično žali na velike fleke koje ima na garderobi u predelu pazuha, vlažne dlanove i mokre čarape. Kada je znojenje prisutno i kada pacijent nije izložen stresnoj situaciji, fizičkoj aktivnosti možemo zaključiti da se radi o prekomernom znojenju. Ako lekar posumnja na sekundarni oblik hiperhidroze uputiće pacijenta na dodatna ispitivanja.
Kako se tretira prekomerno znojenje?
Efikasan tretman koji daje rezultate kod ove vrste problema jeste aplikacija Botox-a. Botox deluje tako što blokira nerve koji aktiviraju znojne žlezde i na taj način reguliše prekomerno znojenje.
Kako se izvodi procedura?
Pacijentu se prethodno nanosi lokalni anestetik u obliku kreme. Nakon dejstva anestezije, očisti se i dezinfikuje područje koje će se tretirati Botox-om. Zatim se botox aplikuje po određenoj šemi. Aplikacija traje svega nekoliko minuta. Preporuka nakon tretmana je ne koristiti dezodorans 24h. Pre tretmana obavezno prijaviti lekaru ako imate alergijske smetnje.
Koliko je potrebno uraditi tretmana godišnje?
U zavisnosti od stanja u kom se pacijent nalazi potrebno je uraditi 2-3 puta godišnje. Najbolje je ponoviti tretman na svaka 4 meseca radi održavanja zadovoljavajućih rezultata.
.
Za sva dodatna pitanja dr Kristinu Martinović možete kontaktirati preko instagram naloga a botoks tretman protiv prekomernog znojenja kao i druge estetske procedure možete uraditi na lokaciji:
Dr Kristina Martinović
Novi Beograd, Tošin Bunar
Telefon: 069/2077-189
Email: kikimedicine@gmail.com