Čaj protiv znojenja – biljni napici koji smanjuju znojenje
Čaj protiv znojenja nije običan čaj. Ne, ovakav čaj ima ulogu da vam pomogne da prestanete prekomerno da se znojite. Evo baš sve što treba da znate o tome!
Mnogima od nas čajevi su praktično sinonim za biljne lekove i prirodno lečenje. I šta onda kada želite da se rešite prekomernog znojenja prirodnim putem? Naravno, tražite čaj protiv znojenja!
Ok, a da li tako nešto uopšte postoji?
Postoje li stvarno biljke koje vam mogu pomoći da se rešite problema sa znojenjem koje vas polako ali sigurno dovodi do ludila?
Otkrićete u nastavku. Pažljivo čitajte!
Prvo da razdvojimo osnovne pojmove.
Čajevi za znojenje i čajevi protiv znojenja – u čemu je razlika?
Čaj za znojenje je onaj koji podstiče znojenje organizma. Zašto bi neko to tražio, pitate se? Pa, ovakav čaj je odličan za izbacivanje toksina iz organizma, na primer. Ovi čajevi deluju tako što zagrevaju organizam i aktviraju u mozgu centar za termoregulaciju koji reaguje – znojenjem. Korisni su, dakle, onda kada želite da preznojite (recimo kada imate visoku temperaturu i želite na ovaj način da rashladite pregrejani organizam).
Ukoliko je hiperhidroza vaš problem, onda su čajevi za znojenje oni koje treba da izbegavate. Neki od njih su čaj od đumbira, kurkume, cimeta, peperminta, nevena.
Čaj protiv znojenja ima suprotnu ulogu – da spreči prekomerno znojenje. Najbolji čaj protiv znojenja je žalfija, ali i drugi koji su u ovom tekstu pomenuti su takođe vredni pažnje.
Ako želite da smanjite znojenje prirodnim putem, onda ih dobro proučite!
Kako deluje čaj protiv znojenja?
Suština je sledeća. Čaj protiv znojenja može biti onaj čaj koji ima jaka astringentna svojstva. Šta to tačno znači? Da svojim dejstvom sužava pore, krvne sudove, tkiva, pa i znojne žlezde usled čega one stvaraju manje znoja.
Možete li se osloniti na to kao na rešenje i koristiti čaj kao prirodni lek protiv znojenja?
Zavisi!
Nije svaki problem sa hiperhidrozom isti kod svakog čoveka, pa ni rešenja nisu uvek ista. Neko se preoznojava ceo, nekome se preznojava glava, a neko ima samo problem sa prekomernim znojenjem dlanova.
A to nije jedina razlika. Zavisi i šta je uzrok znojenja.
Ako je u pitanju problem sa hormonima, onda čajevi treba da utiču na regulaciju hormona prvenstveno, a znojenje bi trebalo da prođe kada se uzrok problema dovede u red. Ako je u pitanju znojenje od nervoze i stresa, čajevi koji imaju umirujuća svojstva mogu biti bolje rešenje od onih koji skupljaju znojne žlezde.
Najbolji čaj protiv znojenja
Kao što smo rekli, nije svaki čaj dobar protiv znojenja. Zapravo, jedan te isti čaj spremljen na različite načine, može imati sasvim suprotna dejstva. Takođe, bitno je poznavati i uzrok znojenja pa u skladu sa tim naći čaj koji deluje.
Ipak, među fitoterapeutima, sledeći čajevi su se izdvojili kao najbolji i najčešće se preporučuju protiv prekomernog znojenja.
Čaj od žalfije protiv znojenja
Žalfija ili kadulja je biljka koja je poznata po svojim antiseptičkim svojstvima!
Šta sad to znači – pitate se možda?
To znači da ova biljka deluje odlično na bakterije, viruse i ostale mikroorganizme, odnosno da ima moć dezinfikuje.
Čaj od kadulje protiv znojenja u tom smislu može biti odličan za spoljašnju upotrebu, posebno u uslovima kada su se od prekomernog znojenja razmnožile bakterije koje stvaraju neprijatne mirise. Ovo je onda odličan čaj protiv znojenja ispod pazuha. Obavezno pročitajte više o njemu u nastavku.
Žalfija kao lek koristi se u mnoge svrhe, ali mi ćemo se ovde ipak zadržati samo na tome kako se koristi kada je prekomerno znojenje u pitanju.
Samo spolja?
Ne baš!
Žalfija protiv znojenja može se koristiti i interno – kao napitak. Odmah da napomenemo: prilično je gorak, ali u tome i jeste caka! Te aktivne materije koje skupljaju usta dok ga pijete, skupljaju i vaše znojne žlezde i tako čaj od žalfije efikasno sprečava znojenje.
Čaj od žalfije priprema
Priprema čaja od žalfije je vrlo jednostavna i ne zahteva ni mnogo umeća ni mnogo vremena. Onako u poverenju – možda je teže popiti ga, nego napraviti ga. No, i to se da pregurati kada imate na umu cilj kojem težite.
Čaj od lista žalfije priprema se na sledeći način:
1 kašičica suvog lišća žalfije prelije se sa 200 ml vode. To ostavite da odstoji 5 minuta kako bi listovi ispustili svoje aktivne materije u vodu. Ovako pripremljen čaj od kadulje nakon toga procedite i pijete.
Žalfija je dosta gorka, ali ne bi valjalo da zbog toga smanjujete količinu žalfije koju stavljate u vodu. Smatra se da blaži čaj od žalfije može imati kontraefekat i da zapravo podstiče znojenje. Čaj pripremljen po receptu koji smo vam dali, ili i jači od od toga, može da uspešno smanji znojenje.
Ipak, da napomenemo da na treba ni preterivati sa količinom čaja od žalfije.
Žalfija sadrži tujon i kamfor. Ovo su esencijalna ulja koja mogu biti prilično štetna ako se uzimaju u prevelikim količinama. Posledice mogu da uključuju efekte na psihu, nesvestice i oštećenja organa.
No, ne plašite se!
Nuspojave usled konzumiranja čaja od žalfije su jako retke ako se pije u normalnim količinima. Kod osetljivih osoba obično su to mučnina, povraćanje, osip, promene u krvnom pritisku, pad šećera kod osoba koje imaju dijabetes. U prevelikim količinama, čaj od žalfije može da reaguje sa mnogim lekovima. Ne preporučuje se trudnicama, dojiljama, osobama obolelim od dijabetesa, osobama koje imaju probleme sa bubrezima.
Pa koliko onda čaja protiv znojenja od žalfije možete piti?
Smatra se da je bezbedno popiti do 6 šolja čaja od žalfije dnevno. Preporuka je da se pije 21 dan najmanje, da biste osetili prednosti ovog čaja.
U svakom slučaju, najbolje je da se o količini čaja koju možete piti i o tome da li uopšte smete da ga pijete posavetujete sa svojim lekarom.
Preporuka je takođe da čaj od žalfije protiv znojenja pijete ohlađen. Topao napitak bi mogao dodatno da vas zagreje da izazove znojenje.
Čaj od žalfije protiv znojenja za spoljašnju upotrebu
Osim za internu upotrebu, čaj od kadulje dobar je i za spoljašnju primenu. Ispiranje rastvorom od žalfije rešićete se neprijatnog mirisa znoja ispod pazuha kao i neprijatnog mirisa stopala.
Recept za pripremu:
2 kašike suvog lišća preliti sa 1 litrom vrele vode i ostaviti 10 minuta. Nakon toga procediti i ovim rastvorom nakon tuširanja obrisati predeo ispod pazuha ili stopala.
Zeleni čaj protiv znojenja
Zeleni čaj je na dobrom glasu kada je ubrzanje metabolizma u pitanju, a da li ste znali da može biti dobar čaj protiv znojenja? Ovo je odlična alternativa onda kada je znojenje na nervnoj bazi vaš problem.
Zeleni čaj bogat je magnezijumom i vitaminom B. Ovi nutrijenti neophodni su sa normalno sprovođenje nervnih impulsa i mogu vas učiniti manje napetim, a tako i smanjiti prekomerno lučenje znoja. Smatra se takođe da zeleni čaj skuplja znojne žlezde, pa je korist dvostruka.
Može jedna dobra ideja?
Ujutru, umesto kafe, probajte da se počastite šoljom zelenog čaja, jer on sadrži i određenu dozu kofeina. Ne očekujte rezultate odmah, ali nakon nekog vremena sigurno ćete ih primetiti.
Crni čaj protiv znojenja
Crni i zeleni čaj imaju mnogo sličnosti, što i nije čudno jer oba ova čaja potiču od iste biljke camellia sinensis. Razlika je samo u procesu obrade i fermentacije i kod crnog čaja se listovi ostave da potamne i ukus mu bude jači.
Čajevi koji sadrže tanin (zeleni, crni) odličan su lek protiv prekomernog znojenja i vrlo dobra alternativa za terapiju delova tela koji vam se prekomerno znoje.
Crni čaj bogat je taninma – jedinjenjima koja imaju sposobnost da sužavaju pore. Kroz sužene pore manje znoja izlazi, zar ne?
Crni čaj za znojenje koristi se za spoljašnju upotrebu. Ukoliko koristite čaj u kesicama, onda na pola litra stavite 2-3 kesice crnog čaja i ostavite 15 minuta da biljke spusta aktivne sastojke u vodu.
Ovako priripremljen čaj protiv znojenja koristite kao svojevrsnu kupku u koju ćete potopiti dlanove, ako imate problem sa znojenjem dlanova, ili stopala ako su ona problematična. Držite pola sata. Potrebno je da ovo ponavljate svaki dan.
Ako koristite ovaj čaj protiv znojenja ispod pazuha, potrebno je da napravite rutinu. Jednostavno umočite gazu u čaj i nakvasite njime predeo ispod pazuha svako veče. Ostavite da se osuši. Ujutru obavezno isperite.
Upozorenje: Zbog ovog tretmana mogu vam se pojaviti tamne fleke ispod pazuha ili na delu tela na kojem ga koristite. Ove fleke se lako skidaju vodom i sapunom, ali je baš zato je bitno napomenuti da se ujutru istuširate.
Kantarion kao čaj za znojenje
Kantarion je biljka poznata po svom umirujućem dejstvu. Ako uzmemo u obzir da su stres i anksioznost čest uzrok znojenja, onda je ispijanje čaja od kantariona odličan način da se reši problem.
Kako se priprema čaj protiv znojenja od kantarona?
Klasika: kesica čaja potopi se u 200 ml vrele vode.
Pijte 2-3 šolje dnevno.
Čaj za menopauzu sprečava znojenje
Čajevi za znojenje najbolje deluju ako utiču na sam uzrok problema. Znojenje je čest problem u menopauzi, a javlja se usled promena u nivou hormona u telu žene. Može biti dnevno, kada se javlja u vidu iznenadnih napada toplote i znojenja. To su takozvani valunzi. Međutim, podjednako često se javlja i noćno znojenje kod žena u klimaksu.
Čajevi za menopauzu prvenstveno treba da pomognu da se dovede u red hormonski disbalans, pa će i nuspojave te neravnoteže nestati.
Koji su najbolji čajevi za klimaks?
Čaj od lista žalfije je i dalje neprikosnoven kada se radi o znojenju pa ga možete isprobati i kao čaj protiv znojenja u u menopauzi. Istraživanja su pokazala da je itekako delotvoran.
Cimicifuga ili crni kohoš je korisna biljka za žene u ovom periodu, međutim teško ju je kod nas naći u vidu čaja. Mogu se naći neki suplementi na bazi ove biljke.
Ipak, najbolji čaj za menopauzu zasigurno je čaj od crvene deteline koji sigurno možete naći u prodaji.
Kako se priprema ovaj čaj protiv valunga u menopauzi?
Supenu kašiku čaja od cvetova crvene deteline prelijete sa 200 ml vrele vode. Kada se prohladi možete da pijete.
Ovaj čaj bogat je fitoestrogenima i smanjuje probleme izazvane hormonskih promenama i tako utiče na te glavne problematične simptome klimaksa. Njega možete koristiti i kao čaj protiv noćnog znojenja.
Čajne mešavine protiv znojenja
Na tržištu je moguće naći i gotove čajne mešavine protiv znojenja, a neke možete i sami napraviti!
Koje biljke sadrže ove mešavine?
Recimo, dobro se pokazala mešavina žalfije, kantariona, odoljena i astragalusa ili kozlinca.
Institut “Josif Pančić” ima brojne čajne mešavine. Čaj kod strune može, između ostalog, da reguliše pojačano znojenje. Prepoporučuje se osobama kod kojih je pojačan rad štitne žlezde, a to može biti jedan od uzročnika prekomernog znojenja. Ova čajna mešavina protiv znojenja sadrži odoljen, glog, belu imelu,matičnjak, nanu, hajdučku travu, kičicu, list oraha. Čaj se priprema tako što se kašika mešavine potopi u hladnu vodu, a onda kuva zajedno sa njom do ključanja. Nakon toga treba da se ohladi jedan sat, pa tek onda pije.
Neke mešavine možete sami napraviti.
Evo jedne jednostavne.
Glavni sastojak je žalfija, a dodatni sastojak je anis.
Potrebno vam je 300g suve žalfije i 100 g anisa. Sipajte u jednu papirnu kesu pa protresite da se sastojci pomešaju. Tako ste dobili čajnu mešavinu.
Upotreba: 3 kašike preliti sa 500 ml vrele vode. Ohladiti i piti 2 puta dnevno.
Čajevi protiv znojenja – iskustva
Bilo koji čaj da isprobavate, posavetujte se sa lekarom. Prirodno ne znači uvek i bezopasno i bezbedno. Kako mogu da vam reše neki problem, čajevi mogu i da ga naprave. Posebno obazrive treba da budu trudnice i dojilje. Znojenje u trudnoći je čest problem, ali čajevi u tim trenucima možda nisu najbolje rešenje.
Hiperhidroza nema baš jasan uzrok, pa joj je teško doskočiti ovako jednostavnim rešenjem kao što je čaj. Da li će delovati ili ne – individualno je. Ako pokušavate, budite uporni. Rezultati mogu biti iznenađujuće dobri!
Ovaj metod borbe prtov znojenja ima i svoje mane. Iskustva govore da čajevi uglavnom daju kratkotrajne efekte i kada prestanete da ih pijete i dejstvo će brzo prestati. Sa druge strane su i prednosti: znatno su praktičniji, bezbolniji i jeftiniji od nekih drugih metoda kao što su botoks ili jontoforeza.
Ovo je još jedan izbor koji imate u borbi protiv znojenja. Na vama je da iz njega izvučete najbolje. Da li ćete uspeti? Pa, to ne znate dok ne probate, zar ne?