Antiperspirant – spas protiv znojenja ili velika greška?
Da li ste od onih koji misle da je antiperspirant spas protiv znojenja ili pripadate onom taboru koji misli da je on štetan? Pre nego što ga stavite na crnu listu proizvoda koje ne treba koristiti, hajde da ga bolje upoznamo. Dakle, u redovima koji slede saznaćete sve i svašta što se tiče antiperspiranata kao i koji je najbolji!
Možda možete misliti da je antiperspirant protiv znojenja potpuno suvišan u životu prosečnog čoveka. Znojenje je ipak prirodan proces koji ima svoju ulogu. Međutim, ako vas muči hiperhidroza (a pri tom još i morate da se svaki dan vozite gradskim prevozom, radite sa puno ljudi ili idete na važne poslovne sastanke) onda je i za vas ovo proizvod iz kategorije „da ga nema trebalo bi ga izmisliti“.
Ne, nije u pitanju samo mirisna nota, premda nećemo da pričemo da pojedini antiperspiranti privlačno mirišu. Caka je ipak u nečem drugom! Antiperspirant nudi mnogo više od toga.
Šta je antiperpirant protiv znojenja?
Dezodorans protiv znojenja je tu da neprijatne mirise zamaskira. Antiperspirant ima aktivne sastojke koji imaju moć da smanje izbijanje znoja na površinu!
Ne, nije u pitanju nikakav složen proces u kojem ovi sastojci utiču na vaš centar za regulaciju temperature u mozgu i prekidaju znojenje. Proces je čisto mehanički: aktvni sastojci su obično dovoljno sitni da mogu da prodru u pore kože. Oni tu ostaju bez neke reakcije, sve dok osoba ne počne da se znoji. Kada znojenje počne, stvara se hemijska reakcija i unutar svake pore stvara se mali čep koji bukvalno ometa znoj da izbije na površinu. I to je cela mudrost!
Aktivni sastojci antiperpsiranta za znojenje obično su soli aluminijama. Naći ćete ih u sastojcima pod ovim nazivima: aluminium chloride, aluminium chlorohydrate, aluminum zirconium trichlorohydrex i slično. Iako će vam i dezodorans i antiperspirat pružiti osećaj svežine, dejstvo antiperspiranta je dosta duže i kombinovano – em blokiraju znojenje, em neutrališu neprijatne mirise.
Uloga dezodoransa protiv znojenja je kozmetička, dok je uloga antiperpspiranata terapeutska. Medicinski antiperpisranti imaju baš snažno dejstvo.
Ali…
Uvek ima to ali koje sreću kvari!
Antiperspranti su zbog soli aluminijuma koje sadrže na lošem glasu i smatra se da loše utiču na zdravlje. Dnevno koristimo toliko kozmetike na koži, a koža to sve upija i sprovodi do krvotoka. Da li nas naša kozmetika truje?
Da li antiperspiranti izazivaju rak dojke?
Prisustvo aluminijuma u antiperspirantima izaziva zabrinutost i rađene su mnoge studije koje bi trebalo da dokažu da li on izaziva rak dojke ili na bilo koji način narušava ne zdravlje. Došlo se do zaključka da soli aluminijuma nisu uzročmik raka dojke i da jako mali procenat aluminijuma bude apsorbovan (0.0012%). Generalno, najveći deo ovog procesa sprečavanja znojenja odvija se površinski. U tkivima tumora dojke koji su proučavani nije pronađen aluminijum i smatra se da su antiperspiranti sasvim bezbedni za upotrebu. Onima što se bore sa prekomernom znojenjem su pravi spas.
Ipak, antiperspiranti, što se zdravlja tiče, mogu kod nekih osoba izazvati iritacije i crvenilo. Posebna su priča fleke na odeći koje ostavljaju, a koje je ponekad teže ukloniti.
A antiperspirant bez aluminijuma?
Postoje neki pokušaji da se napravi antiperspirant bez aluminijuma. Tada su glavni aktivni sastojci određeni peptitidi ili minerali koji imaju sposobnost da začepe pore. Međutim, istina je da su samo soli aluminijuma odobrene za upotrebu u antiperspirantima i da za sada samo one mogu da spreče znojenje. Ostale materije mogu delimično da spreče znojenje. Uglavnom neutrališu neprijatan miris znoja, ali to su onda dezodoransi, a ne antiperspiranti. Ima razlike i ta razlika je jako bitna!
Dobro, sada kada smo ustanovili šta su kako rade i jesu li bezbedni, možemo da pojasnimo i koje vrste antperpsiranata postoje. Iako vam verovatno prvo pada na pamet neka varijanta za ispod pazuha, asortiman je zapravo mnogo veći.
Vrste antiperspiranata prema načinu upotrebe
Antiperspirant za znojenje može se naći u više oblika i pakovanja, pa se samim tim razlikuje i način primene. Većina ih ima neku mirisnu notu koja sprečava neprijatne mirise tako da je svaki takav proizvod zapravo antiperspirant dezodorans.
Može se naći kao:
· antiperspirant sprej – u flašici pod pritiskom nalazi se izvesna doza antiperspiranta. Prirtiskom na raspršivač, on se oslobađa i u tankom sloju nanosi ravnomerno na određenu regiju tela koju prskamo.
· roll on antiperspirant – je tečne ili gelaste strukture i pogodan za one koji imaju problem sa prekomernim znojenjem ispod pazuha. Na kraju pakovanja nalazi se kuglica odnosno roler. Jednostavnim povlačenjem po koži ostavlja tanak ravnomeran sloj antiperspiranta. Kao najefikasniji roll on antiperspirant pokazao se MartiDerm roll on.
· antiperspirant u stiku – čvrstog je stanja i na dnu ambalaže ima točkić koji se okreće i koji izbacuje ili uvlači stik u ambalažu – slično kao balzami za usne ili ženski karmini. Prirodni antiperspiranti bez aluminijuma često se mogu naći u ovakvom pakovanju.
· antiperspirant krema obično se nalazi u tubi iz koje se istisne potrebna doza preparata, a onda se on prstima razmaže na željeni deo tela. Mnogi medicinski preparati protiv znojenja, koji su malo jači, upravo se nalaze u obliku antiperspirantne kreme.
Vrste antiperspiranata prema nameni
Kao što smo rekli, antiperspiranti za znojenje nisu namenjeni samo za regiju ispod pazuha. Postoje i sledeći:
· antiperspirant za noge je preparat koji ima za cilj da smanji prekomerno znojenje nogu. Ako vas muči ovaj problem, ne prepuštajte stvari slučaju. Uopšte nije za igru. Antiperspirant za stopala je definitivno preparat kojem treba da pružite šansu. Ne sprečava time samo znojenje, nego i nuspojave koje idu sa tim u paketu kao što su gljivice na stopalima i neprijatan miris nogu praćen svrabom. Kao najefikasniji antiperspirant za znojenje nogu pokazao se MartiDerm gel.
· antiperspirant za ruke možda nije prozvod koji je zastupljen u baš svakoj radnji, za razliku od antiperspiranata protiv znojenja u spreju ili stiku namenjenih predelu ispod pazuha. Ovaj preparat namenjen ne onima koji imaju problem sa prekomernim znojenjem dlanova. Najpre ćete jedan ovakav antiperspirant za dlanove naći u apoteci.
Deluje kao i svi drugi slični preparati, ali se brže apsorbuje kako bi obavljanje poslova koji zahtevaju upotrebu ruku i dlanova moglo nesmetano da se obavlja. Ovi antiperspiranti imaju jaču koncentraciju soli aluminijuma. Kao najefikasniji antiperspirant za znojenje ruku pokazao se MartiDerm gel.
· antiperspirant za leđa – medicinski roll on koji se koristi za regiju pazuha ukoliko se primenjuje na isti način kao i za tretiranje hiperhidroze pazuha, a to znači uveče na čistu i što suvlju kožu leđa i ostavi preko noći, daće veoma brze i zadovoljavajuće rezultate. Tako svi oni koji imaju problema sa znojenjem leđa mogu da odahnu jer im je sada potreban samo jedan proizvod za tretiranje više regija na telu.
· antiperspirant za lice – Da! Postoji i to, mada ih je kod nas malo teže naći. Mogu se kupiti sa stranih internet sajtova. Ovakav antiperspirant osmišljen je da sprečava prekomerno znojenje glave. Idealan je za sportiste i za sve one koji se pojačano znoje – recimo na nervnoj bazi. Obično su u formi gela. Koža ih brzo upije i preko može da se stavlja uobičajena šminka. Na lice ipak ne možete staviti bilo šta. Bitno je da to bude ispitan preparat, jer je koža na licu osetljiva. U krajnjem slučaju, može od koristi biti I preparat koji nije striktno namenjen licu. Njega nanesete na liniju kose. Gledajte da to bude antiperspirant namenjen osetljivoj koži.
Kada smo kod namene, znate li ovo?
Kako se pravilno koristi antiperspirant? Mnogi ovde greše!
Možda i vi kao i mnogi koristite antiperspirant nakon tuširanja – ujutru ili u po’ bela dana. Ako želite da vaš antiperspirant da makismium, onda probajte da ga nanosite uveče. Tako soli alminijuma imaju vremena da se smeste u porama i začepe ih. Čak i ako se tuširate ujutru, nećete umanjiti dejstvo antiperspiranta.
Zašto ovako?
Ako stavite antiperspirant ujutru ili u toku dana, verovatno ste već počeli da se znojite. Soli aluminijima tada i ne stižu da odrade svoj posao. Kada spavate, onda mirujete i ako nemate problem sa noćnim znojenjem, ostajete suvi. Antiperspirant može za to vreme da uradi svoj posao.
Kako bismo ispunili našu misiju da vam damo kompletne informacije na ovu temu, red je da vam damo odgovor i na sledeće pitanje:
Koji je najbolji antiperspirant protiv znojenja?
Idealno bi bilo da možemo da upremo prstom u jedan, kažemo ovo je nabolji antiperspirant protiv znojenja i rešimo sve muke. Ali kako je svaka osoba individualna tako neće ni svima odgovarati isti proizvod. Mi smo napravili spisak antiperspiranata protiv znojenja koje vredi razmotriti. Vi probajte sve, pa ćete uvideti koji vam najviše odgovara.
Marti Derm Driosec roll on
Marti Derm Driosec roll on je antiperspirant sa rolerom namenjen osobama koje se pojačano znoje ispod pazuha, prepona i leđa. Posebno ga izdvajamo zato što pripada posebno formulisanoj liniji medicinske kozmetike za prekomerno znojenje. Formula je bez parabena, na bazi aluminium-cirkonium soli, alfa-bisabolola i salicilne kiseline. Nanosi se uveče na suvu i čistu kožu. Podjednako je dobar i za žene i za muškarce. Može se naručiti preko linka.
Marti Derm Driosec gel
Ovo je antiperpirant gel namenjen za prekomerno znojenje ruku i nogu. Takođe sadrži aluminium-cirkonium so, alfa-bisabolol, salicilnu kiselinu. Nanosi se uveče na dlanove i stopala, a ujutru ispere. Može se naručiti preko linka.
Dm antiperspiranti
Ovi preparati su prirodni, bez parabena i soli aluminijuma I to je sa jedne strane odlično. Naći ćete ih u istoimenim drogerijama pod robnom markom “Balea”. Sa druge strane, nisu dovoljno jaki da spreče prekomerno znojenje te su više za one koji se ne znoje mnogo. Sadrže minerale sode bikarbone ili ricinusa i oni delimično sprečavaju znojenje.
Nivea antiperspirant
Nivea ima antiperspirante u vise oblika – u stiku, roll onu, spreju. To je posebna “protect and care” linija. Proizvodi su bez alkohola, karakterističnog Nivea mirisa. Deluju na bazi aluminijum hlorohidrata. Najbolje je naneti ih uveče. Ne smeju se koristiti na iritiranu i crvenu kožu. Proizvođač obećava 48 sati zaštite. Ovde možete naći I antiperspirant u stiku koji ne sadrži aluminijum nego talk. Premda ovo obećava suvu kožu na neko vreme, nije toliko poudzana opcija kada se prekomerno znojite. Osim toga, ako mislite da birate zdraviju varijantu, treba da znate da ni talk nije baš na dobrom glasu.
Eucerin antiperspirant
Eucerin antiperspirant može se naći u spreju i kao roll on. Sprej obećava 72 sata zaštite. Ovo je moguće ako se pravilno koristi, jer ima dovoljne koncetracije alumijujum hlorohidrata i aluminijum hlorida. Roll on je nešto blaži I sadrži samo aluminijum hlorohidrat, pa za razliku od spreja pruža 48 sati zaštite. Pogodni su za osetljivu kožu.
Dove antiperspirant
Prati ga glas da neguje I štiti u isto vreme. Može se naći u spreju, stiku i kao roll on. Ima nekoliko mirisnih nota (kruška, zeleni čaj, nar, puder itd. zavisi šta je trendu) tako da je ovo ujedno i dezodorans. Funkcionišu na bazi aluminijum hlorohidrata i obećavaju 48 sati zaštite.
Rexona antiperspirant
Ovi proizvodi obećavaju 48 sati zaštite. Kao i Dove i Nivea i ovo je brend koji se može naći po bolje snabdevenim prodavnicama. Funkcioniše na bazi alimunjium hlorohidrata, ali ono što izdvajaju kao posebno je “motionsense tehnologija” koja se aktivira prilikom pokreta.
Garnier antiperspirant
I Garnier ima svog aduta. Njihov proizvod može da pruži 48 sati zaštite ako je u spreju i 72 sata ako je u roll onu. Ovo je formula bez alkohola. Ono što ga razlikuje od ostalih jeste mineralni sastav, kao i formula koja ne ostavlja fleke na odeći. Ovaj brend ima poseban roll on koji pruža čak 96 sati zaštite. Naći ćete ga sa oznakom “action control +”.
Transpiblock antiperspirant
Ovo je univerzalno sredstvo, namenjeno i muškarcima i ženama. Bez mirisa je. Dosta je jak, pa se ne preporučuje svakodnevna upotreba, kao ni upotreba na sveže izdepiliranu kožu. Deluje na bazi aluminijum hlorohidrata. Nanosi se uveče na čistu kožu, a ujutru se isper.e U početku se koristi svaki drugi dan, a kasnije na svaka 3 dana.
Ma koliko da je moćan, ponekad ni antiperspirant nije dovoljan. Tada je vreme da se obratite stručnjaku. Tada se rešavanju problema znojenja pristupa na neki drugi način, kao što je recimo jontoforeza.
Antiperspirant je prva mera zaštite koja je svima dostupna. Sada kada znate kako radi i kako se koristi, može postati i vaš spas.